Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 21:28 
Аватар

Тая година за първи път правих ракия.Сега е ред да пробвам да направя и вино.Имах около 150 килограма унгарка,беше започнало да позагнива и реших,че ще го правя на ракия.В четвътък го намачках и го оставих на др ден добавих захар и вода ,направих го на 22.Източих 30 литра шара,която налях в дамаджан и поставих на воден капан.Днес е 5 ден мерих това в бидоните показа,че е паднало на 15,реших да измеря и това в дамаджана.Първите няколко дни бълбукаше силно ,сега вече много по слабо.Захарта е паднала на 3.Опитах го вече не сладни и си е с вкус на вино.Мисля да го оставя още няколко дни ,за да падне на 0 захарността.И оттук започват въпросите.Изчетох много теми и тук и в др сайтове.Какво правим оттук нататък?Днес купих откислител на Бланко и Калиев метабисулфат.След като захарността падне до 0 да добавям ли калиевия метасулфат или да оставя още на воден капан и докога.
Много хора може би ще ме критикуват ,че се занимавам с унгарка или пък за 30литра не си заслужава.Пак казвам правя го за първи път и искам да видя какво ще се получи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 22:35 

Местожителство: София
Унгарката как да е...ама малко си пообъркал понятията.
КМБС няма да добавяш на този етап...Като начало остави течността да се утаи,а после я махни от утайката...
Откиселителя на този етап също го забрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 20:45 
Аватар

Днес го мерих,вече няма захар.Преместих го в пласмасови туби от минерална вода ,купих и водни капани.Вече небълбука.Беше се образувала и утайка около 2 литра изхвърлих.Колко време да го държа така в тубите.Приместих го ,за да мога да го наблюдавам по добре-избистря ли се,прави ли утайка.На вкус не е лошо,несладни но леко накиселява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:52 

Местожителство: София
Нормално е да ти се струва накиселяващо...гроздето ти не е било първа хубост...това има оправяне.
Нека поседи така месец,но му сложи клапан ,да не го натовариш на отделени газове(да се газира)..
после ще се занимаваш с бистрене .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 21:14 
Аватар

Как да му направя клапан.Сложил съм от купешките водни капани,онези дето са като колба такава извита,сложил съм съвсем малко вода,за да излизат газовете с минимално усилие.Но не мога да го видя да бълбука.Направи ми впечатление днес ,че е тръгнало да прави утайка,има около един пръст долу надъното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 22:31 
Аватар

На клапана има две черти фабрично щамповани- нивото на водата трябва да е до тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 22:42 
Аватар

напълних ги по-малко тъй като на капана пише 25-50л. А аз съм ги сложил в 11литрови шишета,дали няма да има проблем?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София