Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2016, 14:26 
Аватар

stoyans написа:
andrei написа:
stoyans написа:
Абсолютно и го предпочитам пред много "маркови".

Но нали знаеш както е казало кучето...........

Андро, сам си задаваш въпроси и сам си отговаряш, а и даде отговор на всички бъдещи такива! Благодаря.
Ми то като с стиловете музика бре, за едни е отврат, за други е уникат.

Нали знаеш мъдрата поговорка:
- Човек се простира според чергата си.
И знаеш, че има и други отвратителни производства на алкохолни напитки, но хората си произвеждат, предпочитат, ценят и уважават, уважавам ги и аз, áко извратения ми вкус:

Изображение

Не всеки може да си позволи марков алкохол и вина, еле хорицата от северозапада.
Примиряват с полувековни лознички и за това не селектират производството.
По темата.
А за самия вкус и мирис на Отела - прекрасен е. Лично аз предпочитам чисто отелово вино и всякакви "допълнения" към него се познават и развалят уникалния му вкус и аромат.

И какво марково и скъпо има в това да си купиш грозде Каберне например :?: И да си направиш вино!Пък ако щеш три години го дръж с чепките!За чистото отелово вино-от къде ли мога да си купя? :furz: Да пробвам и аз да видя как е !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2016, 15:54 

Местожителство: София
andrei написа:
!За чистото отелово вино-от къде ли мога да си купя? :furz: Да пробвам и аз да видя как е !

От никъде ,няма производство на такова "вино"-забранено е във всички страни.
А по отношение на бедните хорица от северозапада...айде холам-тук става въпрос за чиста проба мързел при "отглеждането" на тези лози,тъй като трябва само да се режат...а някои и това не правят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2016, 16:12 
Аватар

ilu6a написа:
andrei написа:
!За чистото отелово вино-от къде ли мога да си купя? :furz: Да пробвам и аз да видя как е !

От никъде ,няма производство на такова "вино"-забранено е във всички страни.
А по отношение на бедните хорица от северозапада...айде холам-тук става въпрос за чиста проба мързел при "отглеждането" на тези лози,тъй като трябва само да се режат...а някои и това не правят.

То и аз тъй съм чувал,но все пак....някой врачански Винпром....знае ли човек!Че да питам все пак :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2016, 07:52 
Аватар

Местожителство: Плевен
Стига сте плюли гроздето,де.Въпрос на вкус.Най-хубавата ракия,която съм правил през годините е от Врачански мискет.
Като седнем с приятели,парфюмирана била.Спрях да им давам от нея :megagrin: :nixweiss:
andrei написа:
няма производство на такова "вино"-забранено е във всички страни.
Дрън-дрън.Забранено,канцерогенно,стига глупости.Може би е антиканцерогенно,защото дедите ни умират на 90 И години а ние между 30 и 50.Това,че няма вкусовите качества на Мерло,Каберне,Сира и т.н. е друга тема.
п.п. Пак обърках цитатите,извинете :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2016, 08:05 
Аватар

http://sinor.bg/14581-Nataliya-Kazakova ... tglezhdane

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2016, 09:44 

vnnaidenov написа:
,защото дедите ни умират на 90 И години а ние между 30 и 50.

Това пък какво общо има????
До 1884 практически в България не е имало нито отел,липа и прочие миризливки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2016, 12:02 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
vnnaidenov написа:,защото дедите ни умират на 90 И години а ние между 30 и 50.Това пък какво общо има????

Мисълта ми е,че не е проблема в Отела,не е вреден.Грозде.Това,че не е ценно от към вкусови качества,няма спор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2016, 15:24 

vnnaidenov написа:
Мисълта ми е,че не е проблема в Отела,не е вреден.

Е...те изследванията на хората по темата нямат значение....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2016, 00:04 
Аватар

Местожителство: Троян
...a symbol of the over-regulation in Paris and Brussels .. ;)

Има ли изследване/анализ/проучване/доклад и т.н., в чието заключение се посочва недвусмислено, че Отело, Ноа, Клинтон, Изабела и т.н. са канцерогенни и каква е била съответната смъртност?
Ето няколко други изследвания; в тях не се споменава канцерогенност.
A Study on the Value of “Othello” Grape Variety for the Wine Production
Volatiles of the Grape Hybrid Cultivar Othello
С възприемането/потвърждаването на забраната през 1979г. Евросъюза просто признава за пореден път властта на парите над разума и изгодата за мнозинството, за сметка на тази за малцинството. През 30-те години на XX век, поетапно, с няколко закона във Франция "удрят секирата" на директните сортове. Това е при популация ~35 млн. души и производство на вино ~90 млн.хектолитра (вкл. от директни сортове) ... :) /~250 литра на глава, вкл. пеленачета и 'хора в напреднала възраст'/

"...You can't tell the Hungarians, Bulgarians and Romanians to uproot their vines, says Pierre Galet, perhaps the world's leading expert on grape varieties. He believes the ban on American varieties is anachronistic. ..." - Winemakers protect outlawed vines. The grapes of wrath

По въпроса на isbul: много добро вино получих от 60% Сторгозия, 20% Отел, 20% Мавруд (реколта 2015); добре се получи и 50% Мавруд и 50% Отел (реколта 2013). За обелязване е, че при миналогодишната реколта (2015), която като цяло беше недобра, Мавруда, който купих (Пловдивски регион) беше със захарност ~19%, със загнивания и недоузрял (в началото на Октомври!), моят Отел и Сторгозия (регион гр.Априлци) бяха със захарност съответно 16% и 17% (добре узрели и без загнивания, само някои гроздове Сторгозия имаха загниване във вътрешността на грозда, но това е моя грешка, която знам как и ще поправя).

Всеки преценява сам, учи се, греши, пробва и решава. За мен основните изводи са - старите културни сортове (Мерло, Каберне, Мавруд...) наистина имат много добри вкусови качества, но и си искат своето и когато не го получат - основно от природата - те не успяват да се отблагодарят подобаващо на стопанина; директните сортове не трябва да се изоставят; сравнително новите сортове с повишена устойчивост (Сторгозия и т.н.) трябва да се развиват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2016, 09:30 
Аватар

Цитат:
Ода за белио отел

Я съм, баце, пощръклел:
пия само бел отел
и набадам мръвки с лук
на шашкъньете напук.

„Кака” ма ковлади строго:
„Май виното ти е много!
Вземи малко та задръж
и са не праи на мъж!

От Европа са казали
наше вино да не праим,
а от Враца бел отел
никой да не е посмел,

оти болест ша го фане
и едва ли ша остане.
Затова да беше спрел
с тоа пусти бел отел!”

Викам и: „Какво дзуфтиш?
Майната си да връиш!
Тате мен ма е праил
бел отел като е пил.

Дедо също е умрел
у ръката с бел отел,
а съм чувал неведнъж
бил е до последно мъж.

Затова и я съм зел
каната със бел отел,
да е благо на душата,
да е арно у главата.

А па ти недей да гледаш,
оти после като легаш
ша разбереш келепиро
от духа на елексиро.

От врачанскио отел
стаам див като петел.
Ща та клюцна като чръв
и не моа а ми кажеш връв!”

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 15:02 
Аватар

Имам приятел, който има червен отел в Клисура. Даваше ми го безплатно, само да си го набера. Добив около 120 кг. Дотук добре. Направих вино, като смесих отела с мерло. Еми виното стана лошо. На друг приятел майка му работи в институт и го дадох за изследване. Жената каза, че в люспата на отела се съдържа канцерогенния малвидин. Каза ми и допустимите норми (не ги помня вече), като при моето беше 15% малвидин и бях над допустимите норми. За ракията нямало проблем, правил съм, но не ми харесва. И така се след 2 години тест се отказах от това грозде. За мен не става за нищо, по-добре да се изкорени и да никне нещо друго.

Не искам да засегна никого, просто това е моето мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София