Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2007, 20:11 

Местожителство: Търговище
Събрах ябълки, смелих ги и не намерих в Интернет как да приготвя сместа за ферментация!Помощ бързам! :-)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2007, 00:12 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ябълковата ракия е претенциозна към качеството на плода. Дано си подбрал добре узрели, сладки и ароматични. Ябълките се берат на ръка - натъртеното бързо загнива и убива аромата на ракията. Оставят се да доузреят след брането. Вода не се слага. Дръжките на ябълките се отстраняват. Сложи дрожди или прясна мая за хляб, но не е задължително.

Измери захарността на пращината - гледай да е над 12%. Високата захарност прави ферментацията ниско ефективна и увеличава количеството на метиловия алкохол, ниската снижава градуса и увеличава количеството на оцетната киселина. Ако се налага добавяне на захар, тя се слага на два пъти - 2/3 при приготвяне на пращината и 1/3 след няколко дни. На всеки литър пращина сложи 1ml амоняк. Затваряш пращината херметично, като оставяш въглеродния двуокис да излиза през воден клапан. Температурата трябва да бъде 19-25°C.

Вариш 2 пъти на бавен огън, като внимаваш да отделяш добре първака и патоките. Ползвай задължително термометър за парите в лулата и спиртомер при чучура. Оставяш да отлежава в кестенова или дъбова бъчва. Ако нямаш бъчви, сложи сухи едри трески (чипс) от съответното дърво в бутилките. Бутилките не се пълнят до гърлото, а се оставя повече въздух.

И да почерпиш, ей :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2007, 12:21 

Местожителство: Търговище
а след колко време матеряла е готов за варене? И имам още няколко въпроса! Амоняка за какво е? ябълките мелим ли ги ? Защото какво направих аз! Смелих ябълките 50кг примерно и добавих 50 литра вода не съм мерил захарност , и сложих 8 кг. мед, Не знам какво ще стане? Всеки ден ще и бая и ако нещо с ферментацията не тръгне ще търся пак помощ. А колкото до почерпката ... тя да стане пък... :-)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2007, 12:51 
Администратор
Аватар

Ако пращината ти не е на хладно, за две седмици би трябвало да е готова. Ще познаеш по силното намаляване на мехурчетата от водния клапан. Не я оставяй на много студено, защото ракията може да добие кисел привкус. Ако нямаш възможност да държиш пращината на подходяща температура, преди варенето непременно сипи няколко лопатки пепел в казана, за да неутрализираш киселините.

Амонякът доставя азот на дрождите. Той се разгражда напълно и не оставя следи в аромата. Ябълките не ги подхранват достатъчно добре и затова с мъничко помощ се подобрява резултата.

Мелят се или по-добре се мачкат, за да не се разчупват семките.

С добавянето на водата си пообъркал, но пък с меда си го поправил :) Интересно какъв вкус ще се получи...

Непременно си вземи захаромер, за да не работиш на сляпо. Дори с такъв от "магазин за левче" е по-добре отколкото без. Възможно е, да трябва да се добави още мъничко мед, особено ако ябълките не са много сладки. Пробвай пращината на вкус - трябва да е отчетливо сладка, без да е прекалено... ако това изобщо може де е критерий :lol:

За да не баеш, забъркай с малко вода 1,5kg прясна хлебна мая и я сипи в пращината. Ферментацията би трябвало да започне веднага.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Авг 2008, 08:59 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
SiteAdmin написа:
Ако пращината ти не е на хладно, за две седмици би трябвало да е готова. Ще познаеш по силното намаляване на мехурчетата от водния клапан. Не я оставяй на много студено, защото ракията може да добие кисел привкус. Ако нямаш възможност да държиш пращината на подходяща температура, преди варенето непременно сипи няколко лопатки пепел в казана, за да неутрализираш киселините.

Амонякът доставя азот на дрождите. Той се разгражда напълно и не оставя следи в аромата. Ябълките не ги подхранват достатъчно добре и затова с мъничко помощ се подобрява резултата.

Мелят се или по-добре се мачкат, за да не се разчупват семките.

С добавянето на водата си пообъркал, но пък с меда си го поправил :) Интересно какъв вкус ще се получи...

Непременно си вземи захаромер, за да не работиш на сляпо. Дори с такъв от "магазин за левче" е по-добре отколкото без. Възможно е, да трябва да се добави още мъничко мед, особено ако ябълките не са много сладки. Пробвай пращината на вкус - трябва да е отчетливо сладка, без да е прекалено... ако това изобщо може де е критерий :lol:

За да не баеш, забъркай с малко вода 1,5kg прясна хлебна мая и я сипи в пращината. Ферментацията би трябвало да започне веднага.
Доколкото разбирам материала е около 100л. 1,5кг мая не е ли твърде много?Колко е необходимото количество за 100л. материал?Навсякъде във форума се говори за различно количество. :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Авг 2008, 09:17 
Модератор
Аватар

baiatia написа:
Доколкото разбирам материала е около 100л. 1,5кг мая не е ли твърде много?Колко е необходимото количество за 100л. материал?Навсякъде във форума се говори за различно количество. :?:

Бе не знам, на мен ми се струва доста... Освен това в материала има и "естествени" дрожди. Мисля, че половин килограм е повече от достатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2008, 08:23 

от личен опит с различни видове материал мисля че 200-300г мая са достатьчни за 100л

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2008, 11:32 
Администратор
Аватар

Абе на множко мяза... Но количеството на маята преписах от руска индустриална рецепта. В предния пасаж се дискутира селекцията на дрождите от мая... Вероятно се слага повече мая от необходимото, за да се подтиснат "дивите" дрожди, а скоростта на ферментацията се регулира чрез pH.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2008, 10:52 

Местожителство: Хасково
Имам около 100кг ябълки от различни сортове. Намах намерение да правя ракия , но ми е жал да ги оставя да изгният
Как да ги обработя сега / времето вече не е лятно / , и ако започна процедурата кога има възможност да ги сваря?

Изпратено след 3 минути 2 секунди:
Тази технология която е описана по-горе от администратора на Форума дали мога да я приложа в студено време?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2008, 21:24 

Didq написа:
Събрах ябълки, смелих ги и не намерих в Интернет как да приготвя сместа за ферментация!Помощ бързам! :-)

Абе не се занимавайте с глупости - най-много метанол има в ябълковата и крушовата ракия. Що не си варите гроздова (ама на хубав казан) и да си гледате рахатлъка?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: а стига бе
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 14:53 

хахаха какво е това МЕТАНОЛ

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: а стига бе
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 23:01 
Аватар

Местожителство: Varna
ilu6a написа:
хахаха какво е това МЕТАНОЛ

МЕТИЛОВ АЛКОХОЛ хахаха

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 09:56 

eстествено че е мет.алк.-но просто така категорично е написал МЕТАНОЛ че не се сдържах да попитам то скоро и газьол ще открие в плодовите ракии

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 15:47 
Аватар

Местожителство: Varna
Като прочетох мненията ти във форума се зачудих защо питаш :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2009, 11:17 

здравейте от мен. искам да споделя с вас как аз приготвям материала и как варя ракията. От прочетеното във форума ми се струва че допускам грешки но вие ще прецените.
1. ябълките не ги варя, а ги режа / два пъти ги варих едно че не пусна много и друго че загоряха, а ги варих на бавен огън/
2. изсипвам ги в бидон и на 100кг. материал слагам 10кг. захар разтворена в 30л. вода. мая и други допълнителни неща не слагам.
3. през 2-3 дни ги бъркам в първите 2 седмици, третата не ги пипам. По лични наблюдения долу горе тогава са готови. Не падат на дъното , но като ги опитам киселеят и нямат сладникав вкус.
4. варя ги на бавен огън / 120л. казан отива 4-5 часа/.
5. понякога отделям първака , но понякога не го правя. Ракията я спирам на 40 градуса.
6. оставям я в отворен съд да престои една седмица и после я затварям в туби с дъбови пръчки вътре.
От 120л. казан, не го пълня догоре - някъде около 100л +-5л. излиза около 14 - 17 л. ракия на 46 градуса. като престои пада около 2 градуса.
ако може дайде съвет да коригирам ако нещо бъркам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София