Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 17:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 22:48 

Гроздето е Отел, обран и изронен без чепки /само зърна/. Няма да правя вино от него. Искам да го използвам директно за варене на ракия през пролетта. Как да го съхраня до пролетта, тъй като според мен ферментацията ще започне и няма да се завърши докрай заради студа. Гроздето го държа в бидон в барака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 23:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petreto написа:
Гроздето е Отел, обран и изронен без чепки /само зърна/. Няма да правя вино от него. Искам да го използвам директно за варене на ракия през пролетта. Как да го съхраня до пролетта, тъй като според мен ферментацията ще започне и няма да се завърши докрай заради студа. Гроздето го държа в бидон в барака.

Така както си го описал няма да стане, ще вкисне....
По добре го смачкай добави захар да ферментира колкото може,
после го запечати и на пролет като се затопли да си изферментира и го свари...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2013, 15:38 
Аватар

Можеш да го консервираш като го засипеш със захар(без да добавяш вода).А може би е по-добре да постъпиш както те е посъветвал Мони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2013, 19:15 
Аватар

Слагай захар -да покрие добре гроздето ти,без да слагаш вода!!!До на пролет захарта ще екстрахира почти всичко от зьрната,а като се стопли,сьбуждай ферментацията и като приключи си вари ракията.Така запазих материал от дюли и сьм много доволен! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2013, 23:05 
Аватар

Местожителство: Варна
Преди две години в Родопите село Могилица баба Звезда ни предложи сироп от малини затворен в малки бутилки. Съпругата ми веднага попита как се консервира и запазва този сироп (СИРОП НЕ СОК). Баба Звезда каза: набраните малини ги заравям в захар и добавям ако видя, че се разтопила. След 24 часа изцеждам сиропа, и после затварям в СУХИ бутилки. Само това никакво варене. При теб вече са минали 48 часа (от задаване на въпроса). Тук вече компетентните колеги от форума трябва да кажат дали е тръгнала ферментация или не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2013, 00:57 
Аватар

vvgrozev написа:
Слагай захар -да покрие добре гроздето ти,без да слагаш вода!!!До на пролет захарта ще екстрахира почти всичко от зьрната,а като се стопли,сьбуждай ферментацията и като приключи си вари ракията.Така запазих материал от дюли и сьм много доволен! :prost2:

Много моля,обясни по-подробно за дюлите.Вари ли ги, смля ли ги, зимата запечатва ли ги и как на пролет събуди ферментацията ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2013, 12:31 
Аватар

Айде да не забравяте че той няма да прави гроздов сок за разреждане че да го държи със захар, пък за 3-4 месеца един господ знае какво ще стане, да не говорим че като се прави сок обикновено са малки количествата и захар и плодове, и като ги развалиш не е проблем, ама ако при него са едни 100 кг. ми се струва рисково.
За мен най - удачно е да се почне ферментация с дрожди устойчиви на по-ниски температури, веднъж започнала тая ферментация ще вдига вътре температурата и все донякъде ще го докара. Зависи колко студено става но веднъж ако има алкохол в мъстта трудно по-трудно ще замръзне и ферментацията бавно и славно ще се развива. Това не е толкова чуждо на хората живеещи в планински райони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2013, 19:55 
Аватар

:prost: Здравейте ,колеги!
В раздела за дюли сьм описал какво направих-почистих,измих,нарязах дюлите на кубчета/без семките/и вбидона,добре покрити сьс захар.Когато след 3-4 месеца ги нагледах,,захарта се беше почти разтопила,на дьното на бидона имаше много гьсто захарно желе с невероятен аромат на дюли.Поразбьрках ги и когато в края а април ги отворих отново захарта се беше разтопила.Вода1;4,дрожди и това е в общи линии.Не сьм варил,пасирал ,мачкал,,,,,,,,,,чукал или каквото, и, да е стьжняващо живота в последсвие мероприятие/имам предвид етапа на изваряване и загарянето/.
И сега нещо много важно:понеже ведньж ми се беше паднало да пия ОДЕКОЛОН,дюлев и след втората гльтка се отказах,реших да не рискувам сьс силната миризма,а не ми се разреждаше с вода,та кьм течността за варене прибавих на казана 4 туби по 11л материал за водка,от пшеница.
Резултата е следният
0,5л-за миене на прозорци
1,5л пьрвак - за следващо преваряване
23л невероятна ракия с аромат /НЕ ВОНЯ/ на дюли на 56 гр.
8 литра патоки за преварка...
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 16:48 
Аватар

колега поздравления за технологията
интересува ме колко кг дюли е бил материала и колко кг захар са отишли

мерси предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:33 
Аватар

belovarski написа:
колега поздравления за технологията
интересува ме колко кг дюли е бил материала и колко кг захар са отишли

мерси предварително

Благодаря за поздрава,колега!
Дюлите бяха две чувалчета,около 20кг общо.След нарязването на едното чувалче ги засипах /дюлите с 10 кг захар,след това второто вьрху таси смес и още 10 кг захар...
Пропуснах и 5 л паток останал от някьде...
Дано сьм помогнал :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 19:50 
Аватар

ПС.патоките сложих вече на казана,не сьс захарта...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2013, 08:01 
Аватар

мерси за информацията
ами мойте подозрения се оказват верни :
грубо колко кг. дюли горе долу и толкова кг. захар - не е от най рационалните решения ама това е положението.

имам една идея - берат се внимателно от дървото дюлите и се нареждат например в слънчева стая или на остъклена тераса да поседят около месец - т.е. да доузреят максимално ако това е възможно и тогава се действа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2013, 19:06 
Аватар

Можеш да си променяш сьотношението в полза на захарта,ако за това иде реч. Колкото захар се разтопи-толкова.Така или иначе,ще сипваш вода до захарност,с която да си преври материала.Може би тогава миризмата на дюли ще е по-слаба и няма нужда да се добавя пшеничен материал...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София