Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 21:27 
Аватар

Три казана ракия вече са готови, но ми омръзна да замазвам капака с тесто и после да търкам и чистя. Няма ли по-лесен начин. Някой пробвал ли е с алуминиева лента за кюнци. Нещо такова http://www.garden.store.bg/search?srchs ... 6%E8&sin=1
Или някакъв друг вариант?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 21:37 

На казана, на който ходя вече 4 години забелязах, че са минали на такава лента. Миналата година и те бяха с брашно. Явно върши работа :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 18:46 
Аватар

Аз ползвам смес пресята пепел/брашно 2:1 и измивам с водоструйка.Никакви проблеми до момента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 21:51 

Местожителство: Burgas
Прикачени файлове:
Picture 2434-1.jpg
Прикачени файлове:
Picture 2434-1.jpg
Здравейте колеги.След като въведох водния клапан и увеличих диаметъра на лулата нещата стават вече много по лесно.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2013, 11:56 
Аватар

Купих лента от една железария - 3.5 лева и свърши чудесна работа !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 11:59 
Аватар

Местожителство: враца
Здравейте, наумил съм да пусна тънка лента силикон по външния ръб (фугата между капака и казана) колкото да скрие отвора и после да го отлепя като тиксо. Някой пробвал ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 15:12 

Местожителство: от Враца
За да държи налягането трябва да е между капака и казана.
Повечето силикони издържат на температури над 200 градуса,
дано да не ти е проблем отлепяне на капака после гарнирано със споменаване на целия женски род на изобретателя на силикона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 15:29 
Аватар

Местожителство: Варна
Моята система е колона с тенжера вместо казан, тенжерата е с обем 21л. За уплътняване ползвам силикон, който съм положил по ръба на капака. Предварително намазах с олио и след това шприцовах силикона, след като се втвърди полагам капака на мястото му и притискам посредством обтегачи за страничните дръжки. За сега работи перфектно. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 17:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:thumbs1: Може ли малко инфо за обтегачите :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 09:25 
Аватар

Обтегачите са от железарията (две куки едната с нормална резба, другата с обратна и една вилка в която са навити) като навиваш вилката в едната посока се разтяга, а в обратната се свива. Върху капака на тенжерата поставям една рамка с четири крачета (стъпват върху капака). В четирите края на рамката се закачат единия край на обтегачите, другия край на дръжките на тенжерата. Натягат се обтегачите по диагонал докато силикона по ръба капака прилепне плътно. Обтегачи има различни размери, аз взех от най малките цената на бройка е под левче. За фенове ги има в неръждавейка изпълнение но цената е друга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 12:29 
Аватар

Местожителство: враца
Благодаря за идеята, от това разбирам, че използваш силикона като уплътнение.
А как ще позная дали не изпуска от някъде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 13:10 
Аватар

Капака на моята тенджера има оформено ръбче (като катетите на правоъгълен триъгълник) и аз го запълвам със силикон плътно става като хипотенузата на горния триъгълник (силикона се заглажда като си намокриш с вода пръста и го правиш равномерен) После като сложа капака на място и го пристегна с обтегачите силикона уплътнява идеално, няма от къде да изпусне. Би могло да изпусне само ако не е пригладен равномерно силикона или да не са достатъчно натегнати обтегачите. Силикона който ползвах е специален за аквариуми (6 лв. тубата) Иначе може да се ползва и силиконова форма за печене на кекс (изрязваш си необходимото кръгче) но най големия диаметър който аз намерих беше Ф28 см. а, моят капак е с Ф 31 см. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 15:54 
Аватар

За да избегна заглаждането (и за по-точно), мисля да използвам следната технология: От едната страна (примерно откъм тенджерата) обезмаслявам. От другата (откъм капака) намазвам с антиадхезив, примерно силиконово масло в органичен разтворител. Фиксирам двете части на подходящо разстояние и между двете шприцвам силикона. При изсъхване и отделяне, полученият уплътнител би трябвало да остане към тенджерата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 22:18 
Аватар

Бай Танас, не знам каква ти е тенджерата и капака, но ако е като тази на снимката или подобна ето какво може да направиш, при мен работи няколко години:
Долния ръб на капака се почиства и се нанася силикон(този от снимката е за 300градуса), нанасяш слой около 1 см дебел и толкова широк.
Намазваш горния ръб на тенджерата с вазелин или глицерин или нещо мазно да предотвратиш залепването на силикона.
Докато силикона не е изсъхнал поставяш, похлупваш капака и нежно притискаш с ръце по целия ръб на капака така че силикона да заеме формата на ръба на тенджерата. Не натискай много-там е майсторлъка. Оставаш всичко така докато силикона изсъхне-няколко дни ще трябват! Тенджерата трябва да не е плътно затворена, имам в предвид да се вентилира(през отточния вентил, или през отвора на капака за лулата)
Когато варя използвам обикновенни щипки от снимката. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 14:22 
Аватар

plamm, супер! Точно това е правилната технология в подобни случаи, мерси много! И за щипките съм съгласен, отдавна съм ги купил :)
Моята тенджера е подобна, но с оригиналния капак имаше проблем. Поддава, а при мен ще носи всичко - колона, дефлегматор, охладител. Ще споделя как го реших, може и за друг да е от полза.
Пригодих за капак детайл с близък размер, в случая неръждаема мивка. Изрязах целия ръб и го запоих така, че да е подходящ за уплътняване. Така си запазих и оригиналния капак.
Прикачени файлове:
001.JPG

В централния отвор монтирах тръба, за която ще се завари/или запои фланец за колоната. Отдолу подсилих с 4 "гредички" от неръждаема ламарина.
Прикачени файлове:
002.JPG

Ето така ще изглежда.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София