Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 12:30 
Аватар

Здравейте .Питането ми е следното :
какво ще се получи ако се загрее малцовия сироп и се задържи темп до изпаряване да кажем на половината част с цел концентриране на суровината . Няма да загори защото имам прецизен терморегулатор който ще поддържа темп примерно 60 70 С и специален котлон направен за целта ТЕ с голяма площ
Прикачени файлове:
HPIM7529.JPG

Прикачени файлове:
HPIM7530.JPG

Котлона не е правен конкретно за тази цел а за подгряване на казана но :( пидораза ме излъга/верояъно и него са го излъгали но трябва да има виновен / и вместо по 1 кв както пише на нагревателите те са с обща мощност 3.2 кв недостатъчна за 100 л казан

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 14:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Каква е идеята за концентриране? Искаш да концентрираш озахарена мъст или нещо друго?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 08:34 
Аватар

hellreiser написа:
Каква е идеята за концентриране? Искаш да концентрираш озахарена мъст или нещо друго?

озахарената мъст ... за да се вдигне захарността примерно до 23 25 %
питам ще настъпят ли някакви химически промени към по зле
пак казвам Т на загравяне 60 70 градуса целзий

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 10:23 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, няма какво да се притесняваш за течността, та нали за бира ако е - я варим в казана час и половина .
И то доста здраво - да ври с ключ.
Целите са няколко - да се изпари 1/6 до 1/5 от водата и така от 10% се вдига на 12-13. Или от 15 се вдига на 18. (Захарността)

Обаче от поста ти прозира желание да изпаряваш вода от майша (вода, екстракт, трици)
Предполагам защото досега си ферментирал всичко заедно с триците и не си правил прецеждане и промиване на малцовите трици.
Първо, за тия ниски температури няма да се изпари кой знае колко вода.
Второ, абсолютно ненужно е варенето на триците, защото от тях се екстрахират горчиви танини от люспите. Освен това белтъците ще коагулират заедно с люспите и всичко ще стане една гъста каша неподдаваща се после на прецеждане.
Разбира се , след ферментацията нещата не мога да ги предвидя дали ще са по-добре или по-зле.

Обаче има две съображения още - енергията дето ще изгориш за сгъстяването, ако я сметнеш в пари и ги обърнеш в кг захар от магазина, може би ще е по-изгодно чрез нея да си вдигнеш захарността.
И второто е - че ще ти намалее обема.
Т.е. - в крайна сметка - дали ще ферментираш 100л. на 15% или 75л. на 20% е все едно - алкохолът ще е все 7-8 л на 100% алкохол.
Единственото предимство ще е ако нямаш колона - че при 20% начална захарност можеш да дестилираш еднократно. А при 15% начална - ще трябва преварка.

Според мен - най-добре премини на ферментация само на течност, за което си направи съд за прецеждане и промиване. След това ако желаеш да сгъстяваш - вриш на широк нисък казан без капак с много енергия 2 часа и ще имаш изпарение на 1/4 от водата, с което екстракта ще скочи с поне 4-5%
И пак казвам - това е бираджийски метод , който цели премахването на белтъците, за да не вкисва материала после. За алкохол не е нужно варенето, а само е нужно да дестилираш веднага след готовността, за да изключиш вероятността за вкисване.

20% екстракт се получава ако майшнеш 1кг. малц с 2.5л. вода :
1кг. малц дават 600гр. екстракт (при практическа екстрактивност 60%, която може да се вдигне и до 70, с малко повече практика)
или 0.6+2.5 = 3.1кг. общо течност.
0.6/3.1=19.35%
Но понеже ще има и изпарена вода - да речем че е 20%

Друг е въпросът че ако решиш да го прецеждаш няма да извадиш 3л. , а може би само 1 :)
Затова се и прави промиването на триците. Но за да не пада екстракта много - направи промиване само с 2л. на кг. вода и после пресовай триците.
Тогава ще имаш :
1л. да остане в триците , 3.5л. да изтеглим
0.6/4=15%

Т.е. - озахаряване на 1:2.5 и промиване на 1:2 или общо 4.5л. вода за 1кг. малц би трябвало да даде материал с екстракт 15-16%
Напълно достатъчен за добра ферментация и последваща дестилация.
А при желание за сгъстяване - варенето на максимална мощност 2 часа ще го докара до 20%.

А защо да не се направи един имперски стаут (тъмна силна бира) с 20% екстракт и около 7-8% алкохол , вместо уиски ?
:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 14:21 
Аватар

victoryvt написа:
Колега....
:)

Благодаря ! разбрах всичко което ме интересуваше . Сега да си кажа и аз ... целта е 1 да няма преварка затова искам да вдигна захарността а от там и алк градус /за в бъдеще ще се прави колона / и 2 ро не искам след ферменрацията веднага да варя защото не всякога имам свободното време за това

ще се вари само течността .... прецежда се промива се и после триците през центрофуга се минават или непрекъснато подаване на течност с подходящ дебит в центрофугата .... върос на ъъъ опитване проби грешки :)
идеята ми беше че след прецеждане може да има някакви остатъци и те да загорят ако се вари на по висока темп та за това и тези 70 град .... но щом се вари бирата :) ще видим каква е идеята . А относно добавянето на захар ..... ъъ КРАСТА така да се каже да опитам дестилата /ВИСКИТО/ така както е само от царевицата + малца

Видя какъв е вида на котлона върху него ще се извършват сички дейности ... проблема ми е че нямам голям съд и трябва да го правя на порции от по 30 литра колкото е тенджерата мога да поддържан темп с точност до градус примерно . идеята ми в най скоро време да проверя при темп 110 град на плочата водата предварително завряла на колко градуса ще остане за да не стане сакатлък/загаряне / когато започна с майшуването
Каня се да си правя механична бъркалка ама нещо голям мързел и липса на време ..... но ще видим де ..... тази седмица се канех :( ама ще ходим на чекнеж /малка алкохолна сбирка/ та се отложи
Ще снимам и ще покажа цялата постановка само да почна веднъж .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София