Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Акациево вино?
МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 13:24 

Местожителство: София
falcon написа:
ilu6a написа:
а титр. киселинност и танини?

Много се впрягаш на тая тема, то вярно всичко си има научна обосновка, ма чак пък толкоз, айде моля ти се. В процентно отношение ли да ти измеря стойностите. Аз и захаромер не ползвам, ти ми говориш за титруване :lol:
А и много хора не мерят киселинността с лакмус и т.н. пък правят винце без грешка.
За домашни условия имам чувството, че някои индивиди се престарават.

Хоби ми е от години,а не се впрягам.
Нека не свеждаме направата на вино до такова елементарно ниво-хората учат за виното с години...
Винца без грешка-точно такива вина напролет се чудят как да ги опазят от вкисване,провлачване ,оксидазно пресичане,вгорчаване и още какво ли не...
А киселинноста и танините се коригират елементарно.
Киселинноста заедно със захарите и алкохола има консервиращо действие и е много важен момент от направата на виното.
Жълтия кантарион също се ползва за консервиране и дезинфекция...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 13:37 
Аватар

Местожителство: Erlangen, Germany
Сега аз да попитам друг въпрос.
Правих преди време вино от бъз. Аромат - отличен 6. Алкохол - 10тина градуса.
Това което му липсваше е плътност. Когато човек отпие, аромата насища сетивата. Второто усещане е градуса. Но винаги липсваше плътността на плодовите вина, която се усеща когато преглътнеш.
Някакви идеи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 13:45 

танин...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 14:56 
Аватар

Петьо, станало е на оцет защото си мисля 100 % нещо е сгрешил. Меда наистина особено покрай кризата не е за предпочитане. Но пък за медовината пишеше в нета, че с отлежаването дори е по-добра. Ако е така по пътя на логиката, опиташ ли се да направиш вино от мед и акация, липа, магарешки бодил, каквото дал бог :) би трябвало да е по-трайно, отколкото ако е със захар. Не мога да твърдя със сигурност, но само захар разтворена във вода няма да ферментира, а в меда има и известно количество дрожди. Само мед разтворен във вода е възможно да ферментира и без допълнителни активатори.. Демек не би следвало да влияе негативно да ферментацията, напротив точно обратното. Макар че един съфорумец беше писал, че ферментира много повече време ако е с мед.

В липата си мисля, че има доста танини, и не само а в повечето билки..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 15:38 
Аватар

Всъщност не ме бърка да пробвам с 2 буркана мед, в една туба от минерална и чайче, но няма как да ви кажа дали продукта ще е траен ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 17:49 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Ами от медовина до медовина точно толкова разлика колкото ъ... от цица до цица :? за друго сравнение не се сетих.. Тая която е само от мед и вода не вярвам да изтрае много поради липсата на веществата които не позволяват на продукта да подеме следващата фаза която не е приятна за консумиране. Просто тая отлежалата медовина е варена с няк'ви билки. Иначе няма логика за мен.
Лично мое мнение ..
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 18:21 
Аватар

Да си кажа честно и аз се съмнявам по въпроса за трайността. Но не мога да твърдя категорично, тъй като нямам опит. И все пак имам някаква интуиция, защо да не може да се получи и трайно. Даже наистина казваха че трябвало да се вари за около два часа меда, отделяла се пяната и т.н. Бе трябва да се пробва за да се каже.

А на колегата за плътността нямам идея. Предполагам че ако е от някой плод има много повече вещества в него и оттам идва плътността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 21:12 
Аватар

на ilu6a искам само едно да кажа, има много хора, които не знаят половината от термините, с които ти си запознат, и въпреки това са правели вино, което едва ли някога си правел. А опровергай ме, че не било така? Щот съм на градус. Не че разбирам от вино, от жени още повече :) ма големи професори се извъдиха тука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 21:18 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
falcon написа:
на ilu6a искам само едно да кажа, има много хора, които не знаят половината от термините, с които ти си запознат, и въпреки това са правели вино, което едва ли някога си правел. А опровергай ме, че не било така? Щот съм на градус. Не че разбирам от вино, от жени още повече :) ма големи професори се извъдиха тука.

Приятелю , не си пил виното на Илюша - аз също не съм го пил... Ето защо изглежда несериозно да го сравняваш с вината на някои си други , чийто вина също не си пил... Недей да се палиш толкова - нека да бъдем конструктивни за да си прекарваме приятно тук ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 23:38 
Аватар

Наскоро ми попадна една бутилка от преди 25-30 години, не се знаеше точната възраст, от дядо ми който за захаромер не е чувал, камоли за танини и киселини, и нали се сещате че не беше на оцет. Не се паля, просто констатирам.
Е те и египтяните не са разбирали колкото съвременните инженери, питайте ги как са посторили пирамидите :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2011, 00:21 

Само казах,че за да има някакви качества това акациево "вино" са нужни мааалки корекции на киселинноста и танините...,а то излезнаха професори ,египтяни,дядовци...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2011, 01:26 
Аватар

ми ти си падаш малко по научната обосновка, какво да кажа. Исках само да кажа че топлата вода е измислена отдавна :) скоро няма да имам нет. Този форум е предимно за споделяне на опит, а при мен лично се получи малко по-различно, и не само при мен. Искри прехвърчат доста :) Ако някой съм засегнал по някакъв начин се извинявам. Сега съм на чайче щот нямам мезе и пия ракия от чай :))
при мен парадоксите нямат край, Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2011, 20:48 
Аватар

Днес питах стареца за акациевото дали било трайно, той каза че не си спомнял, но вино се правело от грозде, това от акацията не било вино според него :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София