Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 11:30 
Аватар

chicholyubo написа:
Такааааа, експеримента мушмолена ракия приключи.
Резолтанто:
От 80кг. добре омекнал плод изкарах след преварката чудесно ароматна ракия. Разредил съм я на 45 алкохолни градуса и резолтата е 24л. който в момента и се цимбурка в едно акациево буренце. Тестове и дегостации ще може да направите при следващата ни сбирка.

Ми да започваме с организацията тогава. И без това съм ти обещал калеми(ако имаше кой да нагази в снега и да ги отреже :? ) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 12:05 
Аватар

Местожителство: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
ivobal написа:
chicholyubo написа:
Такааааа, експеримента мушмолена ракия приключи.
Резолтанто:
От 80кг. добре омекнал плод изкарах след преварката чудесно ароматна ракия. Разредил съм я на 45 алкохолни градуса и резултата е 24л. който в момента и се цимбурка в едно акациево буренце. Тестове и дегостации ще може да направите при следващата ни сбирка.

Ми да започваме с организацията тогава. И без това съм ти обещал калеми(ако имаше кой да нагази в снега и да ги отреже :? ) .

Няма грижа аз съм с две ръце ЗА. Ето какво съм написал в "досието" на ракията:

Набран плод на 15.10.2011г. 80кг. На 18.11.2011г. добре омекнали мушмулите се намачкаха и заедно с 20кг захар и 30л. вода както и 2 пакетчета мая за хляб ги сложих в 150л. бидон. Получената шира е с 20% захарност. След 28 часа бурна ферментация. В първите три три/четири дни се бърка по три пъти на ден ширата след тях по един път. На 28.11.2011г. 18% захарност. на 06.12.2012г. 16% захарност. 20.12.2012г. 10% захарност. Продължавам с всекидневното бъркане на ширата. Но спира ферментацията при температура 15С. Слагам още две кубчета мая за хляб и вдигам температурата на 23/24С. На 22.01.2012г. пак спира ферментацията. Захарност 8%.
На 12.02-2012г. Варене на джибрито. На 14.02.2012г. Преварка и разреждане до 45% алкохол, и 20мл. глицерин. Резолират 24л ракия. На 18.02.2012г. слагам в акациевото буре за отлежаване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 12:24 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Е деее, трябва ли пак да пускам линк към темата ми мая vs дрожди за втори път днес?!
Ясно се вижда че там някъде спря ферментацията на около 7-8% захарност с маята докато дрождаците изгризаха до последно всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 18:57 

Местожителство: Добрич
Имаме едно дърво на село и баща ми всяка година вари ракия ,но мисля че ги смесва със джибрите от гроздето.Утре ще ходя да заколим едно прасе :megagrin: и ще питам как я вари и ще докладвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 21:32 
Аватар

Еее свате, не свършиха ли тия прасета бе, хванах язва от слюнкоотделяне с тия твоите мезета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 13:48 

Та първо за ракията от мушмули!
Значи плода е около 50-60кг мушмули плюс 10кг захар плюс 40 литра гореща вода.Щом захарта се разтвори и разтвора и изстине малко че да се търпи на топлина се смесва с мушмулите които са добре угнили ,почти текат.Материала се бърка редовно първата седмица .После по-рядко и около 30-я ден е готов за варене.Баща ми взема едно канче от материала и го загрява на газовия котлон.Щом заври той се самозапалва и гори със син пламък като спирт.Това е прост метод който се практикува на село.Няма захарамери и единствено по този метод се ориентират кога материала е готов за варене.Но понеже е готов почти за коледа, налива в него 1литър ракия и затваря бидона здраво.Когато се затопли времето ,март април се вари на казана.Излиза около 16-18 литра ракия около 60-70 градуса.Там вече си я разрежда до 42-43 алкохолни градуса.Това е !
Прасето беше супер :megagrin: ,почти нямаше сланина.До сега се занимавах с обескотяването.Бързам ,че след две седмици идва и следващото :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 13:51 

ivobal написа:
Еее свате, не свършиха ли тия прасета бе, хванах язва от слюнкоотделяне с тия твоите мезета.

Гледам да унищожавам свинското ,че нали е вредно :megagrin: .Поливам го обилно с червено вино дето разтапя мастните киселини в кръвта и действа като противоотрова на свинското :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 17:14 
Аватар

svata65 написа:
Гледам да унищожавам свинското ,че нали е вредно :megagrin: .Поливам го обилно с червено вино дето разтапя мастните киселини в кръвта и действа като противоотрова на свинското :megagrin:

Еее и аз съм на тУй мнение. Да вземем, да направим следващата среща на форума при тебе, че да ти помогнем, да се справиш с тия " гадове мръсни''. Много вече ми дожаля за тебе бе човек, цяла зима - прасета мезета, прасета мезета, мъкааа... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2012, 10:54 

Има още едно,но е по-малко,към 70-80 кила.Него ще го зоколим към 10 март.И после почваме на агнешко :megagrin: .То като погледнеш едно малко прасе струва стотина лева ,после цяла година го храни и като дръпнеш чертата излиза като на магазина ,но качеството е различно.Пък и на село без животинки не става ,хем занимавка на старите ,хем прясно месце.Само да ми стигне виното ,че тази година съм с ограничено количество заради кризата :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 08:32 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте и от мен. Започнах и аз операция "мушмули". 35 кг. добре угнили мушмули, смачках ги добре, 6 кг. захар,24 литра вода. Разбъркване, мерене захарност -около 20/не знам доколко е коректно, сока беше гъст/.2 пакетчета мая на д-р Йоткер- направих закваска и след това изсипах. Вече е налице и ферментация. Температурата в помещението варира от 18 до 25 градуса/ котелното,което от днес ще е активно/. Не знам дали маята не е повечко за това количество материал, пък и може да добавя още малко захарен сироп. Това е засега-да видим какви ще ги свърша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2015, 14:17 
Аватар

Така, ето в крайна сметка какво се получи:
Общо заредих 45 кг. мушмули,10 кг. захар, около 38 литра вода. Ферментация точно 28 дни/ при темп. в помещението19-24 градуса/.Прецедих и понеже нямах вода под ръка :D промих джибрите с ракия 40 градуса,8 литра. Получи се около50-55 литра/ това на око/сок за варене. Излезе 10 литра 52-53 гр . и 8 л. патоки на 30 гр./не ми се чакаше повече, че имах още един казан за варене/.
Вкус, много приятен на мушмули, ненатрапчив/ и според хората които я пробваха/.Ще аерирам, но няма нито в буре ни то с чипс да я третирам-да запази максимално уникалния вкус. Като цяло съм доволен от начинанието и при добра реколта бих повторил.Наздраве :prost: и весело посрещане на Новата година!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2015, 14:32 
Аватар

Благородно ти завиждам Бате Иво :) Имам две мушмули на село, които тази година се счупиха от плод и имах планове и аз да варя от мушмула тази година. Но службата ме натегна и нямаше време да отида да ги обера. Обадих се на съседите да ги оберат да не идат зян. Иначе съм пил ракия от мушмула третирана с дъбов чипс - по никакъв начин не се беше отразило на аромата - имаше си го и то доста силен. Въпрос на вкус е. С крушовата си направих експеримент тази година като половината я третирах с чипс а другата половина си я оставих бистра като сълза :) Значи определено има разлика във вкуса, но без да се засяга аромата - той ако го има си остава.
Наздраве и весело посрещане на Новата Година!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2015, 15:25 
Аватар

Освен да пробвам 2-3 литра с чипс да видя какво ще стане. Крушовата вече я разредих на около 46гр. и не знам дали ефекта от чипса ще е задоволителен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2015, 13:03 
Аватар

Някой отточвал ли е вино от мушмули преди да вари ракията? Четох някъде, че било приятно и дори полезно. В момента имам около 150 литра материал от мушмули със захарност 4 (16-и ден ферментация) и съм решил като падне на 0 да дръпна 10-ина литра. Ако обаче някой е пробвал и не си струва, ще си спестя усилията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2015, 14:33 
Аватар

Ми не е трудно да опиташ сам. Виж като преври дори без да чакаш да се обистри как е на вкус и така. Чух за някой че си изпил материала от сливи като вино...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София