Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 18:37 

Местожителство: Добрич
Здравейте колеги, майстори, пиячи и най-вече специалисти във високоалкохолната област,
тия дни попаднах на една интересна оферта- нектар от сливи на цена 4 лева за 3 литра, купих си за директна консумация и наистина продукта е прекрасен, има си точно аромата на синя слива, гъст е и е сладък. Състава му е следният- 55% или 60% нектар от сини сливи + вода и захар, и витамин С дават да има. Никакви съмнения нямам дали продукта е натурален понеже е взет директно от производител, а и мой близък работи там и гарантира, че няма консерванти и разни Е-та. Дадох на доста хора да дегустират всички си мислеха, че е домашен нектар, а по-възрастните го сравняват с тоя от "едно време" . За съжаление не премерих захарността, но скоро и това ще стане- просто свърши трябва да взема друг, а го вземам от друго населено място. Проста сметка показва, че излиза 1,33 лева за литър което е евтино за нектар за пиене, за материал за изваряване- не е много скъпо според мен, а и много познати с овошки се оплакват, че кайсиите няма да дадат добра реколта и няма да е ниска цената, а за сливите рано да се каже. Мисълта ми е, че ако си взема да речем 200 литра сок и сложа дрожди дали би се получила ферментацията? Най-вероятно икономически няма да е обосновано, но мисля няма да е толкова страшна разликата ценово. Просто имам притеснения дали ще ферментира тоя нектар и ако някой има опит в тая насока ще е много хубаво да драсне един два реда по въпроса, също така знам, че има доста хора във форума които са наясно с процесите и биха дали експертно мнение по въпроса. Предполагам, че днес до 21:00 ще мога да дам и информация за захарността на нектара. За друго не се сещам да пиша, така че вие сте на ход ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 19:31 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Пробвай с 5л.сок добави захар вода до 20% захарност на цялото количество.
Сложи или просто поръси със суха мая отгоре, може и малко лимонтозу и виж дали ще тръгне ферментация.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 21:10 

Това също е добра идея за която благодаря на MONI BARONA , един вид няма да прахосам много пари ако не става! Сега реших със захаромера да проверя за какво иде реч- ами не става, просто е по гъсто и не отчита коректно, а си потъва колкото го натисна, понеже нямам с какво да прецедя, то направих следното- смесих еднакво количество вода и нектар и получих показание около 18, ама дали е коректно така да се мери не знам, все пак ще пробвам с 5 литра и да видя какво ще стане, но ако някой има да добави нещо по темата- нека пише смело.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 00:06 
Аватар

Що да не стане виждал съм да слагат около 30 компота в гроздов материал защото капачкте не били читави и тръгнали да му се развалят на човека,но както и да е щом след тая термообработка компота ферментира защо не и нектара ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 09:11 

Местожителство: София
Ако има сорбат в нектара (то и в домашните слагат)работата с ферментацията може и да не стане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 14:09 

ilu6a написа:
Ако има сорбат в нектара (то и в домашните слагат)работата с ферментацията може и да не стане...

Информацията която имам е, че нищо освен вода захар и нектар(пюре) няма! Единствено леко се заварявало и толкова! Днес разбрах, че мога да си купя направо пюре- тоест без да е добавяна захар и вода на около 1 лев за килограм, което според моите бегли познания относно мерните единици е оферта, понеже 1 кг пюре ще е доста над литър нектар. Довечера ще се направя опита с малко количество да речем към 5 литра и ако има ферментация, директно минаваме на етапа с голямото количество, а ако крайният резултат ми хареса- то доста работа ми се спестява занапред - от тая година ще почнат да предлагат- кайсия, череша и ябълка, освен двата вида до момента- синя слива и праскова. Направо почва да ми става едно такова благо на душата при мисълта да си направя ракия от петте вида- особено интересно ми звучи черешова - само съм чувал за нея- бях взел преди време от Кауфланд, ама беше нещо много гадно, нямащо нищо общо с ракия.
Само се чудя дали да ползвам дрожди или както ме посъветва MONI BARONA с мая за хляб, ама си мисля, че би трябвало и с мая да тръгне! Преди време имах едни мъки с едни компоти и тогава си купувах дрожди за трудна ферментация и стана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 14:50 

Местожителство: София
1кг пюре по-скоро ще е с по-малък обем от 1л нектар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 15:07 

ilu6a написа:
1кг пюре по-скоро ще е с по-малък обем от 1л нектар.

Напълно съм съгласен, но към него трябва да се добави вода(да речем 400 мл) за да не е прекалено гъсто, а най-вероятно и малко захар. Пък може и да греша тия преобразувания никога не са ми били силна страна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 10:02 
Аватар

Илиян написа:
Направо почва да ми става едно такова благо на душата при мисълта да си направя ракия от петте вида- особено интересно ми звучи черешова - само съм чувал за нея- бях взел преди време от Кауфланд, ама беше нещо много гадно, нямащо нищо общо с ракия.

Миналата година правих череши с дрожди RX60. Стана една от най-хубавите спиртни напитки, които някога съм опитвал :) Наистина е нещо много хубаво, като я помиришеш усещаш сладък аромат и череша и грам не се усеща спирт или алкохол.

Къде е този склад, само на място ли можеш да взимаш? Интересно ми е да опитам нектарите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 01:00 

Доколкото знам засега само от там, тепърва ще се предлагат по търговските обекти! Става дума за село Зърнево, община Тервел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 07:14 
Аватар

Местожителство: Плевен
Като правим ракия от ябълки или дюли ги мелим с машина за мелене на месо.
Преди да варим меря периодично захарноста,да е паднала на 0,1 или поне две за варене.
Понеже също е гъсто,в някакъв съд прецеждам нектара през 3-4 пласта тензух или марля,каквото имам под ръка,докато събера необходимото ми за измерване рядко количество.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София