Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: За маята
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2009, 11:49 

Първо ще напиша какво правя, а после предполагаемата ми грешка и опитите за “оправяне”

Та така:
В бидони от вода- 11 литрови слагам около 1 кг пшеница и около 1, 900 кг захар, едно пакетче лимонена киселина (от Била или Кауфланд) и 2 пакетчета мая на “Д-р Йоткер” .
На капачката на бидона съм монтирал (след пробиване и залепване) воден клапан.
Ферментацията тръгва почти веднага
Дестилирам и хоп .. ПРОБЛЕМ
ЛЮТИВИНА
Лютивината я отдавам на голямото количество мая.
Преодоляване на проблемът:
Преваряването не премахва до край лютивината.
Прекарвам през филтър направен от натрошен активен въглен от аптека, поставен между пластове от памук,поставен на гърлото на фуния.
Лютивината изчезна.
Предстоящ опит- ¼ пакетче мая на бидон.
Очаквам мненията Ви.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2009, 20:22 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Добре дошъл!
На първо четене може да е количеството мая, макар да ми е трудно да определя дали 2 пакетчета суха мая на д-р Йоткер е малко или много. Не казваш какъв е казанът - мед, неръждавейка... този лютив вкус ми намирисва малко на "паралелна" ферментация, която може да е от не добре почистени съдове, заразено зърно... така, както поставяш въпросът е много трудно да се даде отговор. Направи опит с променени параметри - дали по-малко мая, дали сварено зърно за да се убие заразата (ако я има). На аромат как е? Всичкият материал ли изваряваш или това, което остава на дъното на тубата го изхвърляш?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2009, 01:20 
Аватар

Местожителство: Varna
Суха мая на Д-р Йоткер
Маята е чувствителна към температурата. Студът спира въздействието на дрождените клетки. При 70º клетките измират. Най-подходящата температура за приготвяне на маята е между 30º и 37º С, в никакъв случай над 40º С.
1 пакетче съдържа 7 г суха мая, достатъчна за 500 г брашно /отговаря на половин кубче прясна мая/.
Маята съдържа различни ферменти /ензими/, например инвертаза, малтаза, цимаза. Инвертазата разгражда захарта /захароза/ на плодова и гроздова захар. Малтазата разгражда малтозата на гроздова захар. Цимазата е ензимен комплекс, който превръща захарите в алкохол и въглероден двуокис.
Година на въвеждане: Сухата мая на Д-р Йоткер е на пазара от 1968 година.

valentor това е описание на маята на д-р Йоткер от Български сайт, подбрал съм само важното за ракиджии като нас, надявам се ще ти помогне при по нататъчните опити.
Зимата и аз направих два опита, единият беше с обикновена мая, а другият със суха. При опита с живата мая не наблюдавах температурата /нито като сложих, маята нито след това/процеса се провлачи 3 седмици, наложи се да слагам втори път мая. При опита с маята на д-р Йоткер сложих я при температура на материала 35гр. и при протичане на на ферментацията подържах 20-25 гр. бурната ферментация завърши на седмия ден захаромера показваше 0%.
Мая на д-р Йоткер сложих едо пакетче на два кг. захар.
Варих материала от двата опита по отделно на аромат и на вкус не се различаваха особено. Аромата им наподобяваше прясно изпотени чорапи но вкусът им беше мек /ПРЕДИ ВСЯКО ВАРЕНЕ ОБАЧЕ СЪМ СЛАГАЛ СОДА В МАТЕРИАЛА/. Пробвай следващият път да премахнеш киселините преди да вариш.
Направих и втора преварка, на ракията от двата опита, но една седмица преди нея разредих ракията на 30ал/гр. и сложих калиев перманганат /в едно шише разредих калиев перманганат и вода до тимно виолетов цвят и след това доливах по малко в ракията докато се оцвети в розаво/ и сода /едно пакетче/ този мирис остана обаче и след втората преварка. Сложих 10 литра 65 ал/гр. ракия в тенджера от алпак и вътре сложих препечени дъбови стърготини, така престоя три седмици и сега мирише на уиски.
И да сложиш по малко дрожди при подходящи условия те се размножават докато изядът захарта и материала не достигне 11-12 ал/гр., с по малкото количество мая ще намалиш количеството на умрелите дрожди в материала. Ако искаш да се отървеш от дрождите в материала, трябва когато свърши ферментацията да отдрлиш течноста от ечемика, след това доливаш поне литър от лютата ракия на 10 кг. материал и накрая слагаш избистрител /белтък, бентонит или желатън/ изчакваш една седмица да се избистри материала точиш само бистрото и вариш.
И добре дошъл в отбора на алхимиците. :P

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2009, 09:05 
Модератор
Аватар

Още нещо,
слагаш прекалено много лимонена киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 10:41 

Аз написа:
…….слагаш прекалено много лимонена киселина.

ДА !!!
Вие, "Аз", изглежда ми решихте проблемът.
Окончателният резултат ще е известен след варенето, но ..
Какво направих ?
1 пак лимон.киселина разтворих в литър вода, след което към 100 грама от разтворът прибавих 200 грама вода и полученото го разпределих в 3 бидона( от по 11 литра , с каквито “работя “ )
1 пак мая “Д-р Йоткер” разтворих в 0,600 литра вода и налях в 3-те бидона по 200 гр. от разтвора на маята.
Във всеки бидон по 0.5 кг пшеница, 1,800 кг захар(предварително разтворена във вода), и по 0,500 литра стара лютива ракия
Ферментацията започна след около час и днес, вече седми ден, протича много по-бурно, от колкото когато правих с по 1 пак. лим.киселина на бидон

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 13:02 
Аватар

Май обърка малко процедурата, в предното ми мнение ти писах да сложиш от старата ракия когато свърши ферментацията а не в началото сега като си я сложил си вдигнал алкохолният градус с 1-2%. Сега може да не преври напълно захарта. Към спиртуване се пребягва за стабилизиране на пращината и избистряне /зада може да отделиш утайката, дрождите/.
Зада следиш как върви ферментацията мери плътноста на материала с захаромер, когато потъне е готово за варене /0%/.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 15:13 
Модератор
Аватар

valentor написа:
...

Ами... дерзай, да видим какво ще получиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 15:31 

Petiomalchev,

Няколк пъти (от есента на 2008 ) правя опити , и до сега за себе си съм установил, че 50 грама стара ракия на литър суровина ( “ПРАЩИНА ” от пшеница ) не е проблем за ферментацията

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 19:27 
Аватар

valentor

Щом си я правиш така добре, аз помислих, че не си ме разбрал правилно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2009, 23:13 
Аватар

За тези които са нови в форума и са попаднали на тази тема да напиша как да си направят сами мая от културни дрожди, пиша за гроздето защото сега му е времето, тази зякваска се прави и за виното, при плодовете може да се използва същата рецепта.
На 100л. материал са необходими 3-4л. закваска, тя се приготвя 3-4 дни преди гроздобера, събират се 4-5кг. от най-озрялото грозде, махат се чепките, за червеното, а при бялото се оставят, намачква се гроздето, при бялото се изцежда щарата и се използва само тя. За литър материал се слага 1 мл. серниста киселина, така приготвената закваска се оставя на топло, на 3-4 ден тя вече ври здраво и е готова да се прибавя към туко що смляното грозде.
Админе мисля че този хмел го слагат за стабилизация на закваската както сернистата. Хмела в бирата са почнали да го слагат за да стане по трайна тя.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2009, 22:16 

SiteAdmin написа:
Нямам представа къде в София може да се намери хмел...

На булевард "Вапцаров" посока от "Кошарите" към "София ленд", има спирка на градския транспорт точно до отбивката за болница "Токуда", е там точно до спирката има една джанка която е обвита цялата с диворастящ хмел. Дори хмелът е вързал прочутите си малки шишарки, и само чака мераклии да го оберат :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: За маята
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2009, 10:30 

След няколкократни преварки, филтруване през активен въглен, къпане следва ИЗВОДЪТ МИ:
НИКАКВА МАЯ в житото и изобщо.
Вкусът и не може да се премахне.
Наличното ще го прекарам отново през ферментационен процес, за да съхраня спиртът.
Лимената киселина /лимонтозуто също го изоставих : от него идва ЛЮТИВИНАТА на ракията, а содата бикарбонат Я НАМАЛЯВА но не я премахва.
Това е за сега с пшеницата = ТОТАЛЕН ПРОВАЛ.
Догодина продължаваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2009, 11:46 
Модератор
Аватар

valentor, без мая ферментацията няма да тръгне изобщо.
Без киселина може, но дрождите се "чувстват" по-добре в леко кисела среда.
Не се отчайвай от провалите. Анализирай това, което си правил, за да избегнеш грешките в бъдеще.

п.п.
интересно ми е, как прехвърляш материала от тубите в казана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2009, 14:29 

Вярно, че е играчка но :
НА ДВА ХОДА.
Първият път от бидона през мрежесто гевгирче в друг ЧИСТ бидон, с което съм отделил зърното от ( не плявата) течната част.
Втория път след няколко дена с маркуче, вързано на пръчка НА 2 сантиметра над нивото на УТАЙКАТА в друг ЧИСТ бидон, с което съм отделил само ЧИСТАТА течна част.
И от там в АТОМНИЯ РЕАКТОР
Вместо мая за хляб искам да пробвам само с винени дрожди (вярно че пак е мая но не е хлебна)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2009, 15:12 
Модератор
Аватар

Реших, че изсипваш съдържанието от шишетата направо в казана, и вариш и маята.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София