Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Юли 2014, 16:59 
Аватар

Здравейте господа и дами(може и да има).Възхитен от знанията ви искам да попитам кой сорт праскови е най-подходящ за ракия и конкретно бейбиголд и андрюс,защото ми предлагат съвкупност от тези два сорта.Човека,който ще ми ги продава ще ги събира 2-3 дни-това проблем ли е?И последният ми въпрос е трябва ли задължително да сулфицирам,защото може да има гнили плодове?Благодаря ви предварително а и също благодаря за информацията,която придобих от ваши постове,защото благодарение на нея сварих перфектна кайсиева(варих я на 6-ти ден,баща ми ми каза около 22 пъти че материалът още не е за варене) :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2014, 18:47 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И двата сорта са компотни и със сигурност ще има мухлясали, червиви и др, в предвид климатичните особености тази година. Ако ще ти ги подарява добре, ама ако ще купуваш по-добре недей, купи си сливи, ако има. Ако не изчакай още месец и си вземи сини сливи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2014, 19:00 
Аватар

Местожителство: Плевен
kokotrikcs написа:
(варих я на 6-ти ден,баща ми ми каза около 22 пъти че материалът още не е за варене) :lachtot:
Би ли споделил какво си заложил и какво си изкарал,зощото 6 дни ми звучат :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2014, 07:04 
Аватар

Ще ги купувам.Цената е 25 стотинки(от Сливен).Гроздето ще е скъпо тази година а и имам и гроздова и от сини сливи,по-скоро ми се иска да направя ракия от праскови.Имам уговорка прасковите да са в касетки и да няма гнили плодове.Защо да не правя от праскови?Благодаря за вниманието,поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2014, 17:50 
Аватар

kokotrikcs написа:
Ще ги купувам.Цената е 25 стотинки(от Сливен).Гроздето ще е скъпо тази година а и имам и гроздова и от сини сливи,по-скоро ми се иска да направя ракия от праскови.Имам уговорка прасковите да са в касетки и да няма гнили плодове.Защо да не правя от праскови?Благодаря за вниманието,поздрави.

Здравейте ,

Реших да не отварям нова тема , а да си задам въпроса тук. Взех днес 500 кг праскови на 20 ст. от едно Сливенско село и съм решил да слагам 65 кг. захар.

Модератор:
В бъдеще по-добре отваряй нова тема, вместо да разваляш с офтопик темите на другите. Тук се обсъждат сортове.

Въпроса ми е , ако спазя правилото за захар към вода 1:3 , дали няма да падне много захарността на кашата ?

Като го изчислявам при ориентировъчна захарност на прасковата към 10 процента , ще падна под 17 процента захарност на кашата , ако го направя 1:2 съотношението , долу горе ще я докарам към 17 процента.

Но дали няма да е много гъсто и да не може да преври ? Как мислите колеги ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2014, 09:50 
Аватар

Колега и моите праскови бяха към 500 кг и сложих 50кг захар и 150 л вода , сиреч 1:3 , но пак ми се струват гъстички. Утре ще варя ( в четвъртък ги събрах в събота сложих захарта и водата ). Утре вечер ще пиша резултата , но на теб май това с нищо няма да ти помогне, съжалявам.
П.П. Имаше и гнили плодове ,но вчера опитвах от всички бидони и нямаше нито слодост ,нито киселене . Но все пак ще взема малко сода за всеки случай.

Брат ми има 11 декара праскови, но градушката вкисна половината , а другата половина няма търговски вид . Някой от хасковско ако иска за ракия да пише , цената ще е символична предполагам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2014, 14:58 
Аватар

Здравей колега ,

Благодаря за отзива , ще ти бъда благодарен да споделиш резултата . :prost2:

Знам , че прасковата не пуска почти нищо и за това ми е интересно.

За първи път правя ракия от праскови , предполагам че и твоята гъстота на материала е долу-горе като моята.

И един въпрос накрая , падна ли шапката долу или си решил да вариш утре защото предполагаш , че захарността е 0 ?

Успех ти желая утре ! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2014, 17:06 
Аватар

cnc8282 написа:
kokotrikcs написа:

Здравейте ,

Реших да не отварям нова тема , а да си задам въпроса тук. Взех днес 500 кг праскови на 20 ст. от едно Сливенско село и съм решил да слагам 65 кг. захар.

Въпроса ми е , ако спазя правилото за захар към вода 1:3 , дали няма да падне много захарността на кашата ?

Като го изчислявам при ориентировъчна захарност на прасковата към 10 процента , ще падна под 17 процента захарност на кашата , ако го направя 1:2 съотношението , долу горе ще я докарам към 17 процента.

Но дали няма да е много гъсто и да не може да преври ? Как мислите колеги ?

слагаш 1 към 3 мериш с захаромера да не е под 18 или да не е на 21 и ще ок

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2014, 14:19 
Аватар

Съжалявам за закъснението, но сноши не остана време.
Резултата е малко разочароващ - 50 л 50 градосова ракия изглеждаща ужасно.
Мътна и с едни мазни петна на повърхността.Успокоявам се с това , че не е горчива или кисела . Лизнах малко и долових само вкуса на праскови.
Бях оставил дядото да я вари и имам съмнения ,че не е отделял правилно първаците и лангьорите . На всичкото отгоре и не я преварил , защото НЕ МУ ХАРЕСАЛА .
Провал . Очаквах повече от прасковите ( и от дядото :) ).
Тя беше за него, но пак малко ме е яд ,че не стана по-добре.
П.П. Имаите предвид ,че бяха нарушени двете най-важни условия за добра ракия- плодовоте бяха гнили,а джибрите бяха вън на слънце.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2014, 16:43 
Аватар

От бейби голд и андрюс,сварих перфектна прасковена ракия,но тези сортове са с много трудно отделяща се костилка и самата праскова е с много здраво месо.Повече надали ще ги избера.Разредена на 38 градуса,ракията буквално си мирише на праскова.От 200 кг праскови и 30кг захар искарах 60 литра ракийка на 40 градуса.Успех на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2014, 22:28 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Здравейте!
Отдавна чета тук,но досега не бях писал,но ми се налага и аз да попитам нещо,колкото и странно да изглежда въпроса и ще помоля за отговор,ако някой има нещо предвид. :)
Миналата неделя сложих и аз за първи път 37 кг.праскови,18 кг.захар и 49л. вода,та вчера като замерих захарността ми показваше, с единия захаромер 0 градуса,а с другия около би 1-2 или 3 градуса,първя е бългрски ,а втория мисля руски.Т.е. би трябвало да е свършила ферментацията,но не е така,чува се,вижда се ,че има още ферментация,клечката кибрит гасне...защо е така,няма градуси,а още ферментира?
Благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2014, 22:58 
Аватар

Здравей колега ,

Първо на въпроса ти , според мен е добре да изчакаш още някой ден , да кажем 2-3 дни , прасковите падат на дъното когато е завършила на цяло ферментацията.

Но и да решиш да вариш , няма да е кой знае какъв проблем.

Предполагам крайния резултат и в двата случая , няма да се разминава много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2014, 23:06 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Благодаря за бързия отговор.Не ,че имам много зор за варене,просто ми се стори странно да няма градус според захаромера,а още да ври...пък и смятам утре и едни сливи да сложа и после да ги варя заедно...да не се се разкарвам на два пъти до казана. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 11:12 
Аватар

има много писано по въпроса с тези данни за захаромера. Сега във ферментиращата част има и част алкохол, който е по-лек от водата и поради което захаромера потъва повече отколкото ако мериш само водно-захарна смес. Независимо че захаромера показва 0, все още има останали захари. Ако в много дълбок съд сложиш захаромер и той удари дъното то тогава ферментацията ти вероятно е приключила (следят се и видимите признаци), след като сега ти показва около 0, а другия 2-3 това значи че реалното остатъчно съдържание е поне 5-6 % захари. Разликите които ти показват захаромерите в тоя диапазон за мен са нормални, т.к в края на скалата със сигурност имат отклонения, освен това те могат да се дължат и на различни прозаични причини.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София