Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2009, 18:33 

Тази година е доста добра за нектарините,така че матерял има очаквам мнения за рецепта.....Благодаря за всички мнения!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2009, 20:51 
Аватар

Местожителство: г. Русе
ами доброто старо 3 вода : 1 захар. мачкаш , бъркаш и вариш след преблизително 14 дни. Мериш със захаромера ако покаже 0 вариш независимо обистрил ли се е или не.
Прасковите ако ги береш зеленкави има шанс дори да ти смъкнат добива който очакваш. Прасковата за разлика от сливата почти нищо не пуска. Ползва се за аромат, до колкото съм чувал.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2009, 09:59 
Аватар

Местожителство: Varna
1. Гнилите плодове се махат /зашото съдържат метилов алкохол/
2. Плодовете се намачкват и по възможност се отделят кустилките /може да се прекара кашата през сито с метална мрежа с око 2-3 см според плода/
3. Водата която трябва да се налее се преценява според количеството на материала в бидона, тя трябва да е поне 1/3 от количеството на намачканите плодовете /зада стане воднист материала и да може да преври по бързо/.
4. Захарта която трябва да се добави е 3л. вода 1кг. захар /така захарноста на водният разтвор става по голяма от 20%/, захарноста на плодовете е около 14-16% така вдигаме захарноста на джибрата. Захарта се растваря в топла вода от боилера, разбърква се до пълното разтваряне на захарта. Когато се налива захарният разтвор към смачканите плодове температурата му трябва да е 30-37гр. зада не избиете дрождите в материала. След добавяне на захарният разтвор към плодовете задължително се мери захарноста. Не трябва да е по малка от 18% /може да вкисне джибрата/ и не поголяма от 20% /зада може да ферментира всичката захар/. Грешката на захаромера от температурна разлика + - 10гр. е около 0.5% /оий е калиброван при 20 гр./ за това не трябва да се притеснявате от температурата
5. Плодовете по принцип съдържат дрожди за ферментацията но те са много видове едни от тях са полезни други са вредни /те се наричат диви живеят до около 4-5% алкохолни градуса на джибрата те не произвеждат качествен алкохол/. Дивите дрожди не издържат на SO2 за това е добре да се добави серниста киселина 1мл. на 1л. материал. При желание може да си направите и закваска от културни дрожди, която значително ще подобри процеса на ферментация и крайния резултат. Четири пет дни преди залагане на джибрите се сибират добре узрели и здрави плодове отделят се костилките смачкват се на каша добавя се серниста киселина 1гр. на литър и материала се оставя в помещение с температура 22-23гр. на другият ден ферментацията трябва да е започнала. Ако не ви се занимава на 100л. материал добавете 2 кубчета предварително разтворена в топъл захарен разтвор мая, която е почнала да ферментира. Когато разтваряте маята измерете температурата да не е повече от 35 гр. и не помалко от 30 /за да се активира маята/. Става много добре и с сухс мая на д-р Йоткер 4 пакетчета на 100л. материал тя се слага помалко в бидона при непрекъснато разбъркване.
6. Първите 3-4 дни е хубаво да се бъркат джибрите сутрин и вечер за да могат да се размножат дрождите. При протичане на ферментацията се образува шапка /от ципите и част от плодовете/ тя е добре да е потопена това се пра ви с решетка от тънки дървени клечки която се потопява 4-5см. под нивото на течноста и затиска шапката.
7. За приключване на ферментацията се съди по захарноста на материала мери се с захаромер когато захарноста падне на 0% материала е готов за варене, колкото по бързо се свари толкова по добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 12:57 

Благодаря на всички за цените съвети!!!Пожелавам успех за новата реколта!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2012, 10:18 

Днес заложих 50 кг. праскови , 19 кг. захар и 70 литра вода в 150 литров бидон , захарността е 19% .Сложих и едно пакетче дрожди. Незнам дали е добро съотношението плод/захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 09:54 

Много бързо приключи ферментацията този път за 7 дни.Захаромера потъва, но още си стои шапката и кибрита не гасне. На вкус не се усеща сладост или киселост.
Дали да изчакам още малко или в неделя да я варя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 10:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
"Кибрита не гасне" ?
Щом не гасне няма какво да чакаш - повече алкохол няма от де да се пръкне.
А и до неделя има още 3 дена !
Аз бих заредил казана без много да му мисля :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 11:38 

Няма абсолютно никакво значение дали колегата ще вари сега или в неделя. Все едно е...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 21:34 

Днес я сварих ,но не съм доволен.Излезна един литър първак -64%, 12 литра на 52% и 9 литра латоки на 30%.Иначе ее с приятен аромат на праскови.Стори ми се първоначално че е мътна но на цвян си е добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2014, 22:42 
Аватар

Господа технолози бих искал да ви помоля за помощ.Смятам че въпросът ми е по темата...какъв цвят трябва да е ракията от праскови и как и с какво трябва да се оцвети?Аз лично искам да си я направя червеникава(като праскова),но без оцветителя да добавя и аромат.С какво мога да го постигна?Предварително голямо благодаря!Успех желая на всички!Много полезна информация изчерпах благодарение на index.php

Благодарско!!!
:cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014, 13:27 

Здравейте.Аз сложих 120кг.праскови,30кг.захар,90л.вода,70гр.лимонтозо,1 пакетче дрожди.Захарността беше 20%,на 6 ден показа 0%.На 13 ден сварих кашата,резултатът е,2л.65*,42л.54*.Спрях да отделям на 40*,останалото не го чаках.Аз съм доволен от резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014, 16:29 

Местожителство: София
Направо по учебник. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014, 17:00 
Аватар

ilu6a написа:
Направо по учебник. :prost:

И къде в учебниците пише, че се слага захар за да стане качествена ракия!? :lachtot: :prost:
Щото в закона пише че се забранява...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014, 17:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Слагането на захар си е задължително при пращина с ниска захарност, а при прасковите тя обикновено е под 10%. Необходими са поне 17-19% и подходяща киселинност за да се намали вероятността от развитие на вредна флора по време на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014, 18:38 
Аватар

Ако се спазват елементарни правила не виждам проблем.Ферментирал съм тонове джанки без добавена захар. Те рядко надвишават 10% захарност.Паралелно съм залагал и 300 кг. джанки с 30 кг .захар- е така за сравнение. Разликата в качеството на ракията е чувствителна.
Пил съм френски ябълкови вина с алкохол 4-6 градуса, без никакви добавки, щото толкоз са възможностите на "материала".Щом те го правят, смятам че и ние можем.
Количеството винаги е за сметка на качеството-това е природен закон .Само при парите не е така. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София