Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2009, 09:00 
Аватар

Местожителство: Русе
Здрвейте добри хора.И аз вече мога да се похваля с първата си ракия,но първо изкам да изкажа най-добри чуства към всички от форума.Реших и аз да си направя ракийка щото в нас е като традиция преди вечеря с жената си пием по една чашка с салатка,но все от магазина.Преди това почерпих знания от всички вас най-внимателно прочетох всичко и се захванах да сътворя и аз един елексир.На пет км. от апартамента има вилна зона с диво расли джанки набрахме една чанта .Като се прибрахме в лигена и ги измихме после в едно бидонче 18л.На следващия ден бяха умекнали намачках ги да си пуснат сока залях ги с разтвор от 2кг.захар и 7л. вода мерих с захаромера показа 19/20% захарност след това 2/3 от едно кубче мая го разтворих в 200гр. вода и една с.л. захар като шупна в бидончето след 15мин.го рзбърках и ферментацията започна почти веднага.Започнах да си майсторя казанче и ето какво измайсторих.Взех на майка ми старата тенджера подналягане тя е от алуминий от пръскачка взех тръбата окло 1,5м (медна) угънах я като преди това я напълних с пясък а охладителя е от тези белите траби за парно ф20 беше ми останала от монтажа на камината около 3м.направих я на серпентина и я сложих в един 50л. бидон.Между времено материала си вреше супер на втория ден изкарах костюлките те бяха паднали на дъното.Бръках го по 3/4 пъти на ден.На петия ден захарноста беше на 0% но продължаваше леко да бълбука,казах ще варя и монтирах казанчето.След като тръгна първите 50гр. ги изхвърлих всичкия материал го сварих на 3 пъти за да не е много пълна тенджерата всичко под 40ал.г.в следващото варене. В крайна сметка като я нагласих на 43ал.г. с минерална вода се получи 3л.ракийка с аромат на слива и по нищо не отстъпва на купешките.Това с варенето е голяма краста сега сам заложил 3 бидончета,да видим какво ще изкарам.Още един път искам да благодаря от почерпения опит сега остана аз да почерпя :lol: .Сигурно щото аз сам си я правил,но с ми хареса ракийката.
Ако някаде съм направил грешка няма да се сърдя да ме поправите.
НАЗДРАВЕ И ОТ МЕН.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2009, 14:57 
Аватар

Местожителство: г. Русе
наздраве колега! крастата е голяма :) прав си. само че с тази тенджара доста време ще ти отнеме,а и пипкава работа. Най добре си направи 1 хубав бидон материал запази час на някой казан. губиш един ден и известна сума пари,но после знаеш че си готов :D ти си знаеш. със здраве и наздраве и по хубаво от домашното няма :wink: успехи за напред

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2009, 18:09 
Аватар

Местожителство: Русе
Вярно,че играчката е голяма,но мерака е още по-голям.Мисля по нататък да си направя нещо от порядъка 30/40л.Ще ми свърше идеална работа.Според мен на обществен казан се губи тръпката. :)
Със здраве и наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юли 2009, 12:00 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
vanko323 написа:
Според мен на обществен казан се губи тръпката. :)

Е щом има тръпка, рано или късно и ракията ще стане мераклийска. А такава в магазин не можеш да купиш :)

Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2009, 00:55 

Здравейте и от мен.
Съвет от приятел, 30-40л. бързо ще ти омалеят за казан, по-добре 80-100л. меден (та дори и от пешеходните търговци (братята)). Едно зареждане догоре с варене на бавен огън и т.н. ти однема 1 ден.Голяма част от времето е самото почистване, зареждане, залепване (замазване) и обратната процедура,като за малкия ще трябвада го правиш 2пъти. В големия можеш да сложиш и малко материал и много. Но все пак си прецени възможностите.
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2009, 10:16 

Didimihail написа:
……..по-добре 80-100л. меден ….

Да , това е преобладаващата гледна точка , а и “икономически “ е доказана, обаче има и друга глдна точка, а тя е отговор на въпросът “ А ако се обърка нещо ?”
Та моят е 30 литра, от които използваем 0,66 до 0,8 = 20-24 литра “ матр`ял” , а като си правя ракия само от тази пролет , и още съм на етап експерименти .. ?

Нздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2009, 12:32 

Кат се обърка
четеш и догодина наново с добра реколта добрач ракйкаи100л.казанщетималееь

наздрадраве

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2009, 02:17 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Хора просто трябва да разберете, че в правенето на ракия няма нищо със медицинска точност. Важното е да ползвате пропорция вода към захар 3:1 понеже по тази формула получавате захарност на целият "разтвор" 20% . По повърхността на плодовете които ще слагате има микро организми- дрожди.Тези които си кретат по вашите плодове се наричат диви дрожди понеже никой не ги е отгледа с умисъл,понеже има отгледани дрожди,и разфасовки със дрожди за други цели. Например за хляб,сладкиши и тем подобни.
Дрождите обработват захаридите и ги преобразуват в алкохол и CO2. Затова когато материалът ферментира бълбука.Ако общата захарност на материалът превишава тези 20% дрождите не могат да обаботят всичката и повечето си умират без да извършат мисията на живота си :lol: . И така. ако случайно сте около 20%: под или над с около 1,2 нищо няма да се обърка фатално. Ако се случи пробвате пак с по голяма прецизност.
СЪДОВЕТЕ ВИ ТРЯБВА ДА СА ХУБАВО ИЗМИТИ,и в процеса на ферментацията т.н. врене, температурата трябва да е около и над 25 градуса и задължително постоянна +- 5 градусова амплитуда може и малко по-голяма амплитуда. Това са неща около които трябва да се целите. И няма нищо сложно,просто тръпката е адски по-голяма от мацаницата . Това обеснява защо някой си вари вкъщи или на обществен казан ! успех на всички и наздравичката. Сега при мен касийките бълбукат очаквам крушите, пралелно със сините сливи ...... :wink:

Изпратено след 11 минути 17 секунди:
а и да поясня. не си играя да меря материалът със захаромера докато е мътен,просто си спазвам 1:3 захар:вода

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 10:47 

Търся отговор на въпроса:
Каква е плътността на захарта
В едно по-старо издание намерих цифричката 1,6 ,което означава че един литър захар тежи 1,600 килограма , и обратно че 1кг захар е 0,625 литра
Ако това е така то излиза че за 20 % разтвор на 10 литра са потребни 3,200 кг захар.
Така ли е ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 11:35 
Аватар

Местожителство: Varna
НЕ 20% захарен разтвор в вода се прави като в съд се сложат 200 гр. захар и се долее вода до един литър. Аз го правя 1кг. захар 4л. вода. НО взимам пакетирана захар по един кг. Захарта я вземам от приятел и той ми препоръчва пакетираната незнам защо :wink:
Колегите може да се заблуждават от това че слагат разтворената захар 1/3 върху плодовете бъркат и мерят тогава може да им доиде 20% захар ако плодовете или гроздето са с по малка захарност от 20%.
При слагане на захарен сироп в плодови или гроздови каши това е правилният начин 1/3 бъркаш мериш,ако е по висока захарноста добавяш вода.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 12:45 

petiomalchev написа:
…като в съд се сложат 200 гр. захар и се долее вода до един литър….

точно това е :
petiomalchev написа:
се долее вода до един литър

или обратното: като сложим 200 грама, то до един ЛИТЪР колко вода ще долеем
И ако е вярна “моята” цифра за плътността = 1,6
То тогава 200 делено на 1,6 е = 125 , или от един литър = 1000 , като извадим тези 125 то би трябвало да долеем 875 = 0,875 литра , и от там следва че 125 делено на 1000 е 12,5 % процента захар в разтвора
Или греша ?
Та отнво питанката, към всички:
каква е плътността на захарта на "пясък" в пакети ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 14:57 
Аватар

Местожителство: Varna
Последният път като бърках материал, беше преди един месец, в кофи на които са разграфени литрите до 11л. /проверил съм разграфеното дали е вярно изсипах в празна кофа 10 литрова пълна до горе бутилка от минерална вода, водата доиде точно до чертата за 10л./ . Че с трези кофи налях в бидона 60л. вода и след това сложих 15 кг. захар разбърках добре докато се разтвори захарта, ИЗМЕРИХ ЗАХАРНОСТА показанията бяха 20%.
Виж това там съм писал подробно viewtopic.php?t=219&start=45

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 15:44 

В случай че плътността на захарта е 1 тогава би било вярно че като сложим 2 кг захар на “пясък” и долеем до 10 литра вода то и разтворът ще е с 20 % концетрация на захарта
Довечера ще правя експеримент колко вода ще доливам.
Вярно че е е с относителна точност, но все ще е някакъв резултат

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 17:42 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
wufan написа:
наздраве колега! крастата е голяма :) прав си. само че с тази тенджара доста време ще ти отнеме,а и пипкава работа. Най добре си направи 1 хубав бидон материал запази час на някой казан. губиш един ден и известна сума пари,но после знаеш че си готов :D ти си знаеш. със здраве и наздраве и по хубаво от домашното няма :wink: успехи за напред
Преди години , когато бях още ученик бяхме направили казанче от електрически руски самовар, медна тръбичка от нафтова печка и охладител пластмасово кошче за боклук от училището.С една отвертка надупчих капачките на няколко компота и ...газ!Самовара побираше 3 буркана и излизаше около 200 гр. първак и паток заедно.якоооооооо!10 самовара и ...капут 2 човека!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 19:25 

valentor написа:
В случай че плътността на захарта е 1 тогава би било вярно че като сложим 2 кг захар на “пясък” и долеем до 10 литра вода то и разтворът ще е с 20 % концетрация на захарта
Довечера ще правя експеримент колко вода ще доливам.
Вярно че е е с относителна точност, но все ще е някакъв резултат

Колега, значи определянето на захарния процент се получава така:

Примерно да се направи разтвор на захар към вода в съотношение 1 към 4.
Това значи 1 кг. захар и 4 кг. вода. Общо прави 5 кг. И оттам се изчислява %-та на захарта в общото количество, (1 : 5) х 100 = 20. Значи захарен разтвор приготвен при съотношение 1 към 4 има захарност 20.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София