Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 11:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 12:35 

Един тъп въпрос. :megagrin:
Как мерите захарността на пазара? В касетките, а и в самите чепки има разлино узрели или различно изъхнали зърна. Едно зърно може да е със захарност 21, друго с 25. Как добивате представа колко ще бъде захарността след като се смели всичко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 12:45 

Местожителство: София
от горните касетки не се взема проба,отдолу и избирам по неузрели в сравнение с другите зърна
Ама въпреки меренето оня ден една сира на борсата мерих кръстосано 25% а като се смля у дома 23%...Идеята е все пак леко сверяване защото по думите на продавачите и тази година нямаше грозде под 24%...а картината си е съвсем друга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 12:54 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз меря на лозето, от пазар не съм взимал досега.
Няколко чепки с различно "изложение". Изстискване с мрежа и измерване на плътност. И температурна корекция. Малко неудобно, ама грешката е минимална.
Реакцията на собственика/продавача обикновено е "дай, дай да видим, тъкмо и аз да знам" :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 13:34 
Аватар

Хайде нещо от дядо.Като минеш покрай наредените щайги можеш да се ориентираш и без мерене.Там където смучат пчелите е хубавото грозде, а там където са осите със сигурност е започнало да вкисва.Те не са разделени разбира се от"сини каски", но винаги си личи кои са повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 14:34 

Цитат:
Реакцията на собственика/продавача обикновено е "дай, дай да видим, тъкмо и аз да знам"

Тази година два пъти ходя до пазара и два пъти меря захарността на половината грозде там, дори това, което не ме интересува. По същата причина : "дай, дай да видим". :lachtot: Имаше доста разочаровани търговци с грозде с 19% захарност :D

И аз съм стигнал до извода, че меренето на място е ориентировъчно, но реших да питам, може пък да сте измислили някой метод със средно аритметично от х броя зърна от y броя чепки. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 15:05 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
И аз като бай Танас си пазаря от масивите като ходя на зиг-заг между редовете и взимам по три зърна от чепка,горе долу и от средата после замервам плътноста на общото количество,горе долу се орентирва човек :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 15:35 

Мисля си утре като отида да купувам, да взема три зърна от различни касетки, от различни места в чепките, да капна по една капка на стъкълцето от всяко зрънце, да ги смеся с пръст и така да меря. Не виждам как може да се измери по-близо до истината без да се цеди сок :? Ама то и да мери и да не мери човек, каквото има това се купува. :(

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София