Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Юни 2013, 23:11 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз съм практик а не теоретик. Всеки си избира какво да прави, просто споделих опит.
ilu6a написа:
Г-н Мони бъди така добър да прочетеш една "Микробиология" и тогава давай мнение за дрождите- с Гугъл нищо не става.

В момента чета в google http://www.izbivamkomleksi.com...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2013, 23:37 
Аватар

MONI BARONA написа:
Аз съм практик а не теоретик. Всеки си избира какво да прави, просто споделих опит.
ilu6a написа:
Г-н Мони бъди така добър да прочетеш една "Микробиология" и тогава давай мнение за дрождите- с Гугъл нищо не става.

В момента чета в google http://www.izbivamkomleksi.com...

Пичове тук сме да си помагаме а не да се караме всеки си има философия, ако имате нещо да си казвате пишете си на лично.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 10:11 

Аз кайсиевата я правя с дрожди за трудна ферментация (не ми се търси линк, вижте форума) и съм много доволен. Маята за хляб прави ракията по-груба от дрождите и оставя лек дъх на... мая. Плюс това дрождите за трудна ферментация гарантират протичането на процеса до дупка от начална захарност 22-25% което с маята го няма! Помня как една дрянова я чаках 50 дена с мая - ако беше с дрожди щеше да стане за 10-15 дена макс. Винените дрожди не съм сигурен дали са много подходящи за ракия. Тези от агро аптеките не работят добре без активатор даже с хубаво грозде - тествал съм го това - имайте го в предвид! Освен това някои винени дрожди са много бавни. Това за виното е супер - там за никъде не се бърза. Ама за ракия не е така... Това да се направи стартер за големи количества си е много добра идея хем евтина хем ще станат нещата както трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 10:40 

Местожителство: Хасково
При това топло време защо не оставите плодът да ферментира естествено?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 12:31 

Местожителство: София
Ами за да успее да изкара максимума от захарта в плода за кратко време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 18:55 

Искам и аз да попитам примерно бидон 80 л колко кайсии да сложа, колко вода и колко захар. Това 3:1 4:1 ми е ясно но никаде непише колко плод трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 21:46 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
viewtopic.php?f=7&t=631
viewtopic.php?f=7&t=328
viewtopic.php?f=7&t=1582
Кайсията не е с най голяма захарност но е ароматна. Колко плод ами различно :nixweiss: ако го купуваш е едно ако го береш от своя градина е друго.
Примерно 20 килограма плод и 60 литра сироп (захарен) -малко аромат повече спирт-добив.
Примерно 40 на 40 -повече аромат но добива намалява.
Примерно 60 на 20 -за аромат добре но добива е нисък.
Тия сметки са без кръчмар :) то е не се взима под внимание добавката на захар към захарността на плода.
Цитат:
Съдържание на захари в плодовете използвани за производство на ракиа
Плодове Съдържание на захари, %
Сливи 7,4 - 12,4
Кайсии 6,6-10,7
Праскови 9,1 - 11,6
Череши 9,6-15,4
Ябълки 7,2-14,8
Круши 8,2- 11,4
Скоруши 5,4 - 8,4
Малини 3,9 - 8,0
Къпини 2,8-4,1
Френско грозде 7,3-13,6
Боровинки 6,9-7,5
Ягоди 6,3 - 8,0
Хвойна 13,1-14,2

При правене на джибра е важно да се достигне захарност на кашата 20% за да се получи здрав материал /устойчив на болести/.
1 към 4 захар вода дава 19-20% захарност в зависимост от захарността на плода и съотношението плодова каша към захарен сироп може да получим и 15% захарност на материала.

За ароматите и захарността е важно плодовете да са зрели добре.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2013, 21:06 
Аватар

Скоро материала ще е готов за пръв път ще варя ракия от кайсии и доста хора ме предупреждават да не нагоря казана. Искам да попитам вие как зареждате казана смисъл разреждате материала с вода или ? Даваха ми какви ли не съвети да съм слагал пясък на дъното на казана , да съм слагал материала в зиблян чувал , но тези методи ми се струват нелепи, надявам се някои да помогне :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2013, 22:10 

Мини материала през сито и зареди само течността. Това е начина. Изхвърли твърдите остатъци от кайсиите. Никаква вода в казана на първа преварка а за кайсии не виждам смисъл да се прави втора. Не се хващай на селски съвети! И огъня в началото слаб да не мине пяна в дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 09:26 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Материал в чувал - ако няма камък или нещо да го ограничава - чувалът се вдига нагоре, запушва дупката за лулата (освен ако не е с някакъв голям купол казана) и надига капака !
Най-добре само течност да се дестилира.
А за борбата с пяната има антипенител - 2 лв. за 600л. материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 10:45 
Аватар

Местожителство: Шумен
Я кажете, как процедирате с дрождите? Чудя се, дали трябва да се сулфитира първо, за да измрат дивите дрожди и тогава да се закваси, или направо да се заквасва с културните. И на практика как може да се сулфитира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 11:38 

На практика се сулфитира винаги когато искаме да развием чиста култура дрожди и така да проведем бърза и безпроблемна ферментация.
Нека не ви плаши момента, че могат да останат съединения при първоначалното сулфитиране и да преминат в дестилата-при ферментацията се отделя огромно количество газове, които изнасят (по Герасимов)даже и свързаните сулфити .Редно е да се отбележи ,че ако сулфитира при приключване на ферментацията по една или друга причина- то сулфити при една дестилация действително част ще преминат в дестилата.

Процедурата е обикновено се внасят 12-13гр КМБС или серниста киселина като при нея се спазват количествата...тя може да 5% или 6%-тна и количеството е различно спрямо %
Изчаква се час и половина два и се внасят рехидрираните дрожди или предварително подготвения стартер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 12:33 
Аватар

Благодаря! :respekt:
Сега пък ще трябва да попитам как мога да подготвя стартер за кайсиите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 00:56 

търсачката пробва ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 22:40 
Аватар

Изглежда аз съм тъп, ама не мога да го измисля. Утре вземаме един тон кайсии. Докато ги вземем, докато ги претоварим и докараме от 150 километра, той деня минал. После трябва да се извадят костилките - още един ден. Ферментацията през това време неминуемо ще е започнала. Кога да сулфитирам и как, кога да правя стартер, кога да посявам? Голямо чудене. :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София