Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 11:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 22:49 

Местожителство: София
Стартера можеш да си го направиш 24-30 часа преди това-идеята е да имаш обем който вече ферментира...колкото е по-голям толкова по-добре,препоръчва се да е 5-10% от общото количество.
След изчистването и нарязването на кайсиите се сулфитира целия обем(количество) ,час и половина два по-късно се добавя стартера или дрождите заедно с активатора...Активатора се слага първо,разбърква се и тогава се добавят дрождите или стартера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2013, 19:32 
Аватар

Местожителство: Русе
Колеги, благодаря ви за страхотния форум.

Чета го от миналата есен и с вашите съвети и малко външна помощ направих много добро вино и гроздова: "Гордостта на новобранеца".

Реших да пробвам с Кайсиева, но има нещо, което ме притеснява - възможно ли е бурната фермантация да протече за 2 дена? Купих кайсии за ракия в чувал и вече се образуваше пяна във чувала. Добавих вода и захар, дрожди и на другия ден ДАФ. Първия ден ферментацията бе наистина БУРНА! Но след втория намаля до минимум и дори запалена клечка кибрит не угасва над неразбърканата шапка (държа капака отгоре без обръча). На вкус материала не сладни и е леко горчив. Довечера ще пробвам със захаромера филтриран материал и се страхувам, че ако покаже 0 ще трябва да варе утре(неделя), а материала е заложен в четвъртък вечерта. Възможно ли е поради високата температура на ширата дрождите да са оцелели само 2 дни и вече да ги няма, или липсата на сладост показва категорично завършила ферментация? Предварителни благодаря за компетентните ви отговори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 08:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Напълно възможно е, просто условията са били добри. Високите температури , за да избият дрождите трябва да са над 45-50градуса, предполагам не е имало подобни. Липсата на сладост е признак за завършила ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 09:52 
Аватар

hellreiser написа:
Напълно възможно е, просто условията са били добри. Високите температури , за да избият дрождите трябва да са над 45-50градуса, предполагам не е имало подобни. Липсата на сладост е признак за завършила ферментация.

Днес носих на казанджията проба от материала. И той се съгласи, че няма остатъчна захар и каза да варя на моя отговорност. Все пак мисля да поизчакам да спре да образува шапка и след това да запечатам материала в бутилки от минерална вода 10л. Записах си час за казана за Четвъртък. Дано няма големи загуби :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2013, 16:48 
Аватар

През почивните дни сварих ракията от кайсии и съм доста доволен като цяло близо 60 л ракия 45 градоса и близо 20 литра патоки от 350 кг кайсии и 35 кг захар варих само сока но ще правя преса за джибри иначе да се не чува за кайсии без преса :) Сега ще исуша малко кайсии за аромат :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 00:43 

Момчета ,

сложих кайсии преди четири дни.Направих материалът : 180кг. плод , 30кг захар , 80л вода. Три дни вреше много силно и спря.Има ли проблем с материала ? Материалът не сладни , леко нагарча. Няма шапка.Преместих материала в други бидони.Може ли това да е причина за спрялата ферментация?

Ако някой може да ми помогне - да пише. :gott:

Благодаря Ви !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 07:17 
Аватар

sli написа:
Момчета ,

сложих кайсии преди четири дни.Направих материалът : 180кг. плод , 30кг захар , 80л вода. Три дни вреше много силно и спря.Има ли проблем с материала ? Материалът не сладни , леко нагарча. Няма шапка.Преместих материала в други бидони.Може ли това да е причина за спрялата ферментация?

Ако някой може да ми помогне - да пише. :gott:

Благодаря Ви !

Идентичен случай с моя. След консултация с технолог винар и казанджия получих еднозначни отговори: "ВАРИ"!

Можех да сваря ракията още в Неделя, но получих съветите едва вчера, така че чакам до четвъртък и стискам палци.:)))

Успех и на теб.!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 10:59 

Хора, мерете началната и крайната захарност. Един захаромер струва 2 лева. Не е толкова сложно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 13:08 
Аватар

Joro Polimera написа:
Хора, мерете началната и крайната захарност. Един захаромер струва 2 лева. Не е толкова сложно.

Благодаря за съвета.
Просто не ми се вярваше, че може да ферментира за ден и половина ...
п.с. Имам два захаромера :) Показва колкото и във вода ... но ден и половина ... мистерия :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 13:49 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Мистерия ...
При тия температури няма никаква мистерия.
Ама не е лошо човек като почне някаква такава дейност да мери :

1. преди заквасване с дрождите - захарност. Ако е трудно да се прецеди малко колкото да измериш със захаромер - ми има и рефрактомери по 60лв. - там една капка трябва.
2. По време на ферментацията - следене на падането на захарността, и най-вече ТЕМПЕРАТУРАТА. Не е изключено при външна 30гр. в бидона да е над 40 ! Това е на ръба на поносимост на дрождите, да не говорим че се образуват и нежелани миризми.
3. Признаци за край на ферментацията или за спряла :
- няма шапка
- температурата в бидона е еднаква с външната
- материалът се избистря и всичко пада долу.
- Захаромерът показва 0 или под 0-та (рефрактомерът няма да покаже 0 - някъде около 6% ще е, има си таблица за корекция в зав. от началната захарност)
- няма отделяне на въглероден двуокис - след проветряване на бидона и изчакване 10-15 мин. поднесена горяща клечка продължава да гори на 1 см от повърхността на течността в бидона.

Ако всички тези признаци са налице без захаромерът да показва 0 или близо - а да речем показва 5-6 или 10 и нагоре %, тогава можем да говорим за прекъсната ферментация. Признаците са следните :
- Материалът леко сладни, но може и да е маскирано от горчив тон и да не се забележи.
- Материалът киселее доста - ако бие на оцет - имаме вкисване от оцетни бактерии, ако бие на развалено мляко - от млечно-кисели и други подобни бактерии.

Причините са различни - при ползване на диви дрожди или неподходящи дрожди и висока начална захарност - ферментацията спира на някакво ниво, при което дрождите не могат повече да натрупват алкохол защото са нетолерантни на висок алкохол. Решението - нови дрожди за висок алкохол + активатор.

Ако обаче киселее - имаме друг проблем. Поради високи температури се влиза в областта на действие на млечно-киселите или оцетните бактерии - 40-48гр.
Тогава те (бактериите) и дрождите си пречат взаимно за завладяване на средата , но ако надделеят бактериите - подкиселяването още повече пречи на дрождите и те спират да действат. Тук внасянето на нови дрожди и активатор няма да помогне ! Или поне няма да има забележителен ефект.
1. Трябва да се откисли средата - внася се откислител - сода бикарбонат, Калциев карбонат и т.н. тук за предпочитане е да се разполага с пеха-метър (60лв.)
2. Може да се стрилизира наново - серен двуокис или друго.
3. Посяване на нови дрожди + активатор и поддържане на нормална темп. на ферментация (20-30 гр.)

Откисляването може да стане и чрез разреждане с вода + още захар. Но така или иначе трябва да се мери пеха-то.
Стойности под 3.0 са очевидно неприемливи за ферментация, а стойности под 2.5 - говорят за силно вкисване. И тогава материалът вече е под въпрос за дестилацията.
Силно вкиснат материал ако се дестилира, едно че няма да даде добра ракия, второ - ще вдигне много нивото на етилацетата и други от естероалдехидната фракция и ще направи дестилата вреден.

Затова преди дестилация на намирисващи на кисело материали - сода бикарбонат, но внимателно.

Последна промяна victoryvt на 16 Юли 2013, 14:52, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 14:13 
Аватар

@victoryvt

Благодаря ти за задълбочния анализ. Съжалявам, че не послушах вътрешния си глас и не я сварих в Неделя - щеше да е най-бързата ракия - Четвъртък вечерта нагласих материала.

Началната захарност на плода бе около 16. Добавих 1/4 захар/вода, сложих дрожди за трудна ферментация и се почна ...
Температурата не е минавала над 36 градуса - ползвам потопяем термометър за аквариум. Неприятни миризми не е имало.
Това, което ме накара да изчакам, е че все още има отделяне на СО2 и шапката се образува за два-три часа. Материала не се избистря - като ходих при казанджията ми показа готов материал - отгоре имаше слой вода - при мен не е така.
Няма сладка жилка и се усеща алкохола.

Затова написах - "мистерия" - клан-недоклан :) и реших да избегна "бързата кучка..."

За любител със скромни количества закупен материал, все още се ограничавам от закупуване на специализирана техника :)

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 14:32 
Аватар

Местожителство: Шумен
Да докладвам и аз резултата. Направих, както ме посъветва ilu6a, в един бидон стотина литра закваска - почистени кайсии + захарен сироп. Сулфитирах с КМБС 12 гр. разтворен в захарния сироп. В сиропа разтворих и 10 гр. Fermactive Activateur. Рехидратирах 20 гр. дрожди Fermactive FCD в 200 гр. вода. След 10 мин. им добавих 2 литра 20% захарен сироп с малко активатор в него. След 2 часа добавих дрождите в бидона. През цялото това време вървеше Голямото чистене на костилки (че и на следващият ден до обяд) Кайсиите (1 тон) имаха захарност 12% измерена с рефрактометър. Отделените костилки - около 100 кг. Добавихме захарен сироп приготвен от 165 кг. захар и 300 литра вода, 80 гр. Fermactive Activateur и 150 гр. лимонена киселина. Сулфитиране с КМБС разтворен в сиропа. След 2 часа добавихме и закваската. По изчисления стартова захарност 20%. На третият ден захаромера отчете 2%, на четвъртия 0%. На шестият и седмият ден варихме. 230 литра на 54% много ароматна и вкусна ракия. Аз доволен. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 14:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Петър И написа:
Началната захарност на плода бе около 16. Добавих 1/4 захар/вода, сложих дрожди за трудна ферментация и се почна ...

Нещо много висока захарност за кайсий ми се струва. Как я измери. Мисля си, че ферментацията е била нормално бърза, защото захарността е била под 20%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 15:10 
Аватар

hellreiser написа:
Петър И написа:

Нещо много висока захарност за кайсий ми се струва. Как я измери. Мисля си, че ферментацията е била нормално бърза, защото захарността е била под 20%.

Напълно е възможно. При гъст разтвор вероятността от грешки е голяма. Съжалявам само че пропуснах да направя още един бидон материал. Вероятно кайсиите вече са преминали. Поне си научих урока ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 23:11 
Аватар

И така, след посещение на казана резултата е както следва:
1. Отделен 0,7л. Първак
2. 11 литра кайсиева с превъзходен аромат на 48 градуса
3. 3 литра патоки за преваряване другата седмица със следващия бидон материал

Общо вложени 70 лева.
Да се похвалиш пред приятелите - Безценно!

"Кеф цена няма!" :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София