Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2013, 17:40 

Здравейте колеги.
Извинявам се че пиша в темата на колегата, но имам подобен проблем.
Направих материал от кайсии със захарност на материала 23.
Днес е 10-11 ден захаромера показва 5-6 от 2-3 дни си стои на тия градуси , кибритената клечка си гори над материала, днес ходих да ми го измерят с рефрактомер той показа 14. Материала ври като газирана напитка, а клечката гори :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2013, 17:58 
Аватар

Местожителство: Русе
niko2308 написа:
Здравейте колеги.
Извинявам се че пиша в темата на колегата, но имам подобен проблем.
Направих материал от кайсии със захарност на материала 23.
Днес е 10-11 ден захаромера показва 5-6 от 2-3 дни си стои на тия градуси , кибритената клечка си гори над материала, днес ходих да ми го измерят с рефрактомер той показа 14. Материала ври като газирана напитка, а клечката гори :shock:

Използвате ли дрожди?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2013, 18:09 

Не съм използвал дрожди

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2013, 18:15 
Аватар

niko2308 написа:
Не съм използвал дрожди

Според скромното ми мнение Много вероятно прекъснала ферментация. Купете дрожди за трудна ферментация, активират се по специална методика и се влагат в материала за доизкарване на ферментацията. При такъв висок начален градус на плодовата каша естествените дрожди са загинали без да довършат работата ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 10:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Точно така !
Без дрожди за висок алкохол не може да се разчита на дивите да изферментират 23%, което може би е било и повече.

Купете дрожди за трудни условия - BO213 или подобни + активатор. Следвайте инструкцията за рестартиране на ферментацията и ходете на казан чак когато покаже под 0 захаромерът.

Само напомням, че рефрактомерът ще показва доста повече от захаромера - причината е в алкохола !
Бях качвал тук екселки файл за корекция според началната захарност.
Ако са му верни числата на колегата - при 23 начална и показание 14 на рефрактомера - реалната захарност е 7.8% - т.е. 1/3 от цялата захарност още не е ферментирана.
Което са си пари на вятъра ако е много материала.
Ето ви друг линк за корекции на показанието на рефрактомера : http://forum.beer-bg.com/download/file.php?id=99&sid=9827796a5d87ececd65671543bf595af

Ако материалът дава признаци че ферментира, а не пада захарността и не се отделя въглероден двуокис - много вероятно е да е започнал да вкисва заради остатъчната захарност и горещото време. Проверете и киселинността как е. С пеха-метър или с език.
Ако киселинността е голяма (пеха под 3.0) рестартирането няма да се получи, ще иска първо откисляване и после засяване с дрожди за трудна ферментация. Откисляването става със сода бикарбонат или други винарски откислители.
Не трябва и да се прекалява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 11:31 
Аватар

victoryvt написа:
Точно така !
Без дрожди за висок алкохол не може да се разчита на дивите да изферментират 23%, което може би е било и повече.

Друга често допускана и слабо коментирана грешка според мен е пропуска да се сулфитира плодовата каша преди влагане на активираните дрожди.

Повечето от нас, които купуват кайсии за ракия ще се съгласят, че при избора се ръководят основно от цената, а не както про гроздето от качеството на плода. Наличието на гнили плодове според мен налага задължително сулфитиране, което при първия бидон и аз пропуснах да направя.

Грешката е поправена при втория. Сулфитирах в две степени:

1. 0,5мл на кг директно във чувала с плодовете. Затваряне на чувала за половин час.
2. 0,5мл на литър във готовата шира. След разбъркване и половин час пауза влагане на активираните дрожди.

Резултат: Бурна ферментация след 3 часа

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 14:23 
Аватар

Искам и аз да споделя какво направих с кайсиите. Взех 96 кг от които отделхме десетина кг за сладко и извадихме 10 кг костилки и гнили плодове. В крайна сметка имах 75 кг плод (изчистен без костилките). Докато се прибера от раобта, материала беше почнал да ферментира, сулфитирах с доза 16 грама на 100 кг материал изчаках два часа, сложих 17 кг захар разтворена в 20 кг вода и посях BO213.
Тук има нещо, което ми прави впечателние и искам да попитам. Почти всички приготвяте захарния разтвор в съотношение 1:4 или 1:3. Когато го прибавите към плод със захарност 7-8% с обем стотина литра, обикновено се получава 13-15% захарност. Нарочно ли не правите материала с по-висока захарност. В моя случай би трябвало да съм докарал около 20% захарност защото имам 75 литра материал с добавени 17 кг захар и 20 литра вода. Ако приемем, че кг захар е 1 литър и че кайсиите са били с 7% захрност се получава общо около 20%. За съжаление материала е доста гъст и нямаше как да премеря със захаромера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 14:41 
Аватар

Как успя да разтвориш 17 кг захар в 20л вода ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 14:50 
Аватар

С вряла вода и бъркане на порции по 5 кг. Не стана трудно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 15:03 
Аватар

Както съм чел Кайсията е плод със слаб рандеман. Слага се за аромат, а количеството ракия идва от вложената захар. Сега съм заредил втори бидон със еднаква инвестиция на пари, но разменени количества захар и плод със цел да проверя на практика.
По съвети от технолог винар слагам захар/вода 1/4. Иначе захарта не се оползотворява напълно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2013, 11:59 
Аватар

Здравейте!
Отдавна не бях влизал във форума , но сезона е в разгара си.
Ето как подготвих аз материала от кайсии тази година.
Обрах 240 кг. кайсии , отделих от тях костилките(чувам разни теории , че може да оставя плода с костилките и преди варене да ги отделя , но не смея да пробвам) , изчистените кайсии разделих в 4 - 120литрови бидона по равно
закупих 30 кг. захар 500гр. лимонтузу и дрожди.Захарта разтворих в казан с топла вода в пропорция 1/4захар вода) като добавих лимонтузуто към сиропа.През това време си подготвих дрождите по описания на тях начин, и понеже беше доста жежко навън на дрождите им отне сравнително малко време за да се активират. Разлях получения сироп по равно в 4 - те бидона .Имах една тенекия мед от рапица който никой не купува и ми писна да го отделям от другите тенекии с мед , та го втечних и го разлях по равно в 4 те бидона и най накрая добавих и дрождите в бидоните.
След 14 дни след измерване с захаромер 2 - бидона са готови - захарност - 0 запечатал съм ги , и чакам в скоро време другите два да се избистрят - шапката остана съвсем рехава.
Като сваря въпросното съдържание в бидоните ще напшиа какво съм добил(не, че очаквам кой знае какво де все пак са кайсии)
Поздрави на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2013, 22:30 

Местожителство: Варна
Намират ли се още кайсии за ракия и къде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2013, 20:02 
Аватар

Kiril8305 написа:
Здравейте!
Отдавна не бях влизал във форума , но сезона е в разгара си.
Ето как подготвих аз материала от кайсии тази година.
Обрах 240 кг. кайсии , отделих от тях костилките(чувам разни теории , че може да оставя плода с костилките и преди варене да ги отделя , но не смея да пробвам) , изчистените кайсии разделих в 4 - 120литрови бидона по равно
закупих 30 кг. захар 500гр. лимонтузу и дрожди.Захарта разтворих в казан с топла вода в пропорция 1/4захар вода) като добавих лимонтузуто към сиропа.През това време си подготвих дрождите по описания на тях начин, и понеже беше доста жежко навън на дрождите им отне сравнително малко време за да се активират. Разлях получения сироп по равно в 4 - те бидона .Имах една тенекия мед от рапица който никой не купува и ми писна да го отделям от другите тенекии с мед , та го втечних и го разлях по равно в 4 те бидона и най накрая добавих и дрождите в бидоните.
След 14 дни след измерване с захаромер 2 - бидона са готови - захарност - 0 запечатал съм ги , и чакам в скоро време другите два да се избистрят - шапката остана съвсем рехава.
Като сваря въпросното съдържание в бидоните ще напшиа какво съм добил(не, че очаквам кой знае какво де все пак са кайсии)
Поздрави на всички.

Днес бях на казана , сварих горепосочения приготвен от мен материал и изкарах 70 л. ракия на 50градуса.
Това количество ракия ми струваше 30 кг. захар по 1.80 = 54 лв. , 70лв. за казан и лимонтозуто - 2.50лв. или всичко общо 126.50лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 16:57 
Аватар

Да бъзикна темата по никое време. Сдобих се с 180кг замразени пасирани кайсии. След доста четене въпросът ми е до каква захарност да докарам крайния материал - над 20 или по-малко, т.к. няма да се ползват допълнителни дрожди. Надявам се да се вдигнат и температурите малко, че в това хладно време да не стана за резил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 17:10 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Bojo написа:
Да бъзикна темата по никое време. Сдобих се с 180кг замразени пасирани кайсии. След доста четене въпросът ми е до каква захарност да докарам крайния материал - над 20 или по-малко, т.к. няма да се ползват допълнителни дрожди. Надявам се да се вдигнат и температурите малко, че в това хладно време да не стана за резил.

Под 20 захарност и няма начин без дрожди тъй като са били замразени.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София