Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 17:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Каква е гаранцията че в пасираните и замразени кайсии има някакви останали дрожди ?
А и да не се окаже че има или са използвани и консервиращи агенти ?
Според мен не е лошо да си "вържеш гащите" с едни дрожди, пък макар и били те във вид на прясна мая за хляб (ако няма начин да се купят винарски дрожди).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 18:33 
Аватар

Реших без дрожди, защото от същия изходен материал заложен около 1май само с вода и захар, вече има готова продукция за казана. Ще рискувам пък или ще се хваля или ще :cry: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 19:17 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
От Летница ли са кайсиите? цена? :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 08:13 
Аватар

Разконспириран съм :D . Без костилки 0.45лв ма свършиха, има пасирани на 0.60лв и сливи на 0.50лв

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2014, 14:02 
Аватар

Пускам малко междинни резултати. На 180кг кайсии метнахме 54кг захар и около 160л вода всичко разпределено равномерно в пет 100л бидона. Захарният сироп го докарвах до 35гр и така загрях материала до около 24гр, че голям студ от ледените блокчета. Захарността само на кайсиите я измерих 15, стори ми се много, но явно стана някаква грешка защото мерих сиропа, който се получи при разтопяването на ледените блокчета. Беше един бистър, кехлибарен и перфектен за измерване - нямаше каша, която много пречи за мерене. Нормално някъде във форума четох, че захарността на кайсиите е 10-12гр. От един бидон след доста цедене събрах подходящ материал за замерване и изненада - чакам 20 захарни градуса, те 18. От тук разбрах, че наистина не бяха нормални измерените 15гр захарност, ама колкото толкова. Нямаше време за разтопяване на още захар, а директно в материала зор май се разтваря. Рискувах без дрожди и след два дена си завря сериозно - още два празни бидона бяха нужни, че без тях много фира щеше да има. Прекипя бурно за около 3-4 дена, днес е осмият след слагането на захарта, шапки нема, отгоре бистро, захаромера потъва като пирон на дъно, на вкус горчи, но от време на време излиза некое балонче. Дилемата сега е да кладем ли огъня или да почиваме още 2-3 дена, че като усещам алкохола дето фърка ми се къса сърцето.
И нещо друго странно, ма като съм незнайко - със спиртомер отчитащ от 10гр до 90гр потопен в избистрената част на материала показва доста под 10, а с виномер показва около 0 захарни и съответно 11-12 алкохолни градуса :? .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2014, 08:48 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Кладете огъня :)
Относно измерването на виноматериал със спиртомер колкото и да е голям и точен - резултатър винаги е около 5-6% показание.
Това е така защото в материала има освен алкохол и вода и още :
1. Екстракти и багрила.
2. Винена, оцетна, лимонена, ябълчена и вскякакви други киселини.
4. Пектин
5. Неферментируеми захари
6. Още много други вещества.

Спиртомерът е един прост измерител на плътност - той мери колко по-рядка е кашата от водата.
Алкохолите вътре я правят по-рядка, но другите вещества обратно и като теглиш чертата - показанието не е 10-12 % както обикновено се оказва, а някъде около 5-6%
Същото важи и за захаромера - той е на същия принцип - мери плътност, но в посока - по-плътно от водата. Затова и след края на ферментацията на виноматериали показва около и най-често под 0-та. При ферментация на бира обаче винаги е над 0-та - около 2-3% и все пак ферментацията на бирата е приключила.
Всичко е въпрос на съдържание на примеси в крайната изферментирала течност.
Тъй че хич не се и мъчи да мериш нещо. Щом мирише на алкохол и няма признаци на ферментация, значи е време да се пали огъня :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2014, 18:53 
Аватар

Благодаря за поясненията.
Е па почна се. Първа обиколка с 70л материал завърши с 9,5л 56гр и баластра 6л на 37гр, в която влиза 0,4л първак на 70гр и останалото патоки. Слабичка тръгна май, но пък доста време тече над 50гр. Спрях я на 45гр, а патоките на 30гр - позамътиха се. По термометър на капака прокапа около 50гр и така до 65гр, като много бавно се покачваше температурата. От там нататък рязко се повиши на 73-74гр, като до тук имаше неповече от 50мл продукция. Е отиде на боклука. Най-дълго време беше на около 82гр, а към края 91гр. Патоките приключих на 93гр. Като количество надмина очакванията ми, като качество сичко си е наред. Понеже дегустирах редовно, май по средата около 53-54гр беше най-добра на вкус. На финала като ударим чертата май ще има бая материал за злоупотреба, ако има кой да чака да отлежава де.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2014, 19:20 
Аватар

Браво, и със здраве да я пиеш! И аз да си кажа право искам да се докопам до такъв материал, но щом Мони не се е доредил, надали ще стане.Единствената ми надежда е, че той си има доста ракия и просто не се интересува :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 13:45 
Аватар

MONI BARONA написа:
Изпитана рецепта от мен.
В 120л бидон слагам;
30 кила кайсии
15кг захар+4 пакетчета лимонтозу,
60л вода;
Разбивам с дрелката и поръсвам отгоре с 2 пакетчета суха мая(д-р йоткер).
Това е.. другото по процедурата....

При това съотношение колко ще излезе,знае ли някой.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 14:27 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
stonewww написа:
MONI BARONA написа:
Изпитана рецепта от мен.
В 120л бидон слагам;
30 кила кайсии
15кг захар+4 пакетчета лимонтозу,
60л вода;
Разбивам с дрелката и поръсвам отгоре с 2 пакетчета суха мая(д-р йоткер).
Това е.. другото по процедурата....

При това съотношение колко ще излезе,знае ли някой.

Около 20литра на 50градуса чиста ракия за пиене, / без патоки и първаци/.... ако ферментацията е преминала добре :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 14:32 
Аватар

Като гледам моя резултат от преди месец ориентировъчно се получава от кайсиите на 10кг 1л, а от захарта на 1кг 1л ракия на 46гр. На 30кг сложих 9кг захар и 26л вода - захарност около 18%. При това отношение захар-плод аромат има, но не достатъчно според мен. При повишаване на захарта май ще избягаме от кайсиева към нещо друго откъм аромати, ама ако има много потребление наблягай на количеството :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 16:00 
Аватар

Bojo написа:
Като гледам моя резултат от преди месец ориентировъчно се получава от кайсиите на 10кг 1л, а от захарта на 1кг 1л ракия на 46гр. На 30кг сложих 9кг захар и 26л вода - захарност около 18%. При това отношение захар-плод аромат има, но не достатъчно според мен. При повишаване на захарта май ще избягаме от кайсиева към нещо друго откъм аромати, ама ако има много потребление наблягай на количеството :D .

Thanks

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 16:03 
Аватар

Благодаря и на Мони

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 19:15 
Аватар

Местожителство: Плевен
Bojo написа:

Ако вадиш от кило захар литър ракия,то ти си последният алхимик :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 21:17 
Аватар

И според теб колко трябва да се извади, бе майсторе !?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София