Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 19:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2014, 21:08 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Здравейте колеги.На 4.10. след като източих виното, към джибрите добавих 20кг. захар и 70л. вода,като захарноста стана около 22-23 грдуса,добавих и дрожди към него.На следващата събота като премерих захарността беше паднала само 3-4 гр.Миналата събота пак не беше превряло и аз два дена го загрявах и добавих отново дрожди.Днес като го проверих отново показваше 10 гр.сложих му пак топла бутилка с вода вътре...не иска да превира и това е...падат по малко градуси само като го загрея.Температурата в помещението преди беше около 18гр.,а днес 14гр....имате ли идея защо така и дали ще преври въобще и какво може да се направи по въпроса?Иначе материала си мирише на джибри,мисля че не е развален.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2014, 21:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Топли,не се опъвай :)
На 14гр. малко винени дрожди могат да ферментират добре. Едва ли си уцелил точно тях. Тъй че - поне 18 гр. околна температура или ако няма как - вътре в бидона да е 18, а ако може и 20.
Има едни кабели за размразяване на улуци, не са скъпи - един два метра такъв кабел (то всъщност не е кабела е някакъв полупроводник с променливо съпротивление спрямо температурата. Има различни видове за различни темп.) - та с консумация от около 15-20 вата може да затопли материла в бидон 200л. добре завит с изолация до ферментационни температури.
Другият вариант, който ползвам аз е аквариумен нагревател с мощност 200вата, който си има терморегулатор и се наглася за някаква температура - от 18 до 30 гр.
С негоима един проблем - не бива да се топи директно в джибрата, защото люспите залепват и загарят. По-добре е да се разпробие една бутилка 2л. и нагревателят да е в нея, а тя в джибрата и така около него има само течност. Разбира се, при това положение при зададени 30 гр. на терморегулатора, в бидона е 20-22 защото бутилката става един вид буфер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2014, 21:30 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Да загрявам,но са на село,а аз не съм...! ;) Дрождите са някакви витавюлер Б или нещо подобно... :) А откъде се купуват тези кабели за загряване?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2014, 21:35 
Аватар

Ако се ползва такъв нагревател за нагряване на бидон с вино - джибрата е махната , има ли опасност от неравномерно затопляне на материала, примерно около него да става около 18 -20 гр както е зададена температурата на терморегулатора , а в по отдалечените места да е по ниска и ферментацията пак да не става ? Как се процедира по принцип за 100 л пластмасов бидон за вино с такъв нагревател? :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2014, 07:16 
Аватар

Предполагам, че процедирането трябва да става с често разбъркване или поставяне на повече бройки нагреватели равномерно по цялата площ на бидона :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2014, 09:49 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ако е само вино аз топя директно аквариумния нагревател в бидона, а самият бидон е изолиран с вата. Едва ли би имало значение един два градуса разлика в периферията и вътрешността. Но със сигурност не са повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 22:13 
Аватар

Местожителство: Англия
здравейте,попаднаха ми 30 килограма малини и ги сложих за ракия.бидона ми е 80 литра добавих захар и захарноста ми стигна 19%.Не добавих още захар защото минаха 3 дена докато е взема ;липса на време :explode: .
Добавих също и 14 грама гранулирана хлебна мая.Всичко до тук добре ,но вече 3 (три ) седмици Ври че ври материяла и няма намерение да утихва.Та въпроса ми е някои правил ли е такъв и имал ли е подобен проблем.И дали ако сложа още мая ще се оправи проблема

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 22:33 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Радвай се че ври,лошо щеше да бъде ако за 2-3дни спреше.
Не слагай мая,ще се вмирише. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 22:46 
Аватар

Местожителство: Англия
Благодаря за съвета но не е ли много времето за такова бурно кипене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2014, 21:35 
Аватар

Здравейте маняци (имам предвид експерт-тертиплии)!
Напоследък все не остава време за любимия ми форум, но ето че имам нужда от помощ... ПАК.
И аз имам проблем с превирането. Материала е от калта на "виното" 50 кг захар и 150 л вода. Мина повече от месец ,даже два. Първата седмица захарноста падна от 20 на 10 , втората падна до 7 и от тогава всяка седмица по една еденица само пада. Мисля да завивам бидоните с електрическото одеало ,но да питам дали нама да се загуби от алкохола? Мисля да затопля джибрите кофа по кофа на водна баня в казана ,в който варим компотите, а после одеалцето да ги поддържа топли.
Има ли някаква опастност да прецакам материала , защото за сега е направо като вино?

Айде НАЗДРАВЕ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2014, 22:31 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Материала за ракия ТРЯБВА да е като вино............!!!
Опсност няма,бавното превиране да не те притеснява. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2014, 23:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Antonchu написа:
Материала е от калта на "виното" 50 кг захар и 150 л вода. Мина повече от месец ,даже два. Първата седмица захарноста падна от 20 на 10 , втората падна до 7 и от тогава всяка седмица по една еденица само пада.

И в друга тема сме го дискутирали този проблем и решението е';
Има много алкохол в материала,той убива дрождите и забавя ферментацията
Решението е дрожди за трудна ферментация или добавяне на вода в материала.
Аз лично съм добавял топла вода в съотношение на 100л материал 5 л вода
нещата тръгнаха но си иска и топлинка на джибрата.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2014, 23:32 
Аватар

Местожителство: Плевен
Затваряш,забравяш и Юни вариш :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2014, 15:37 
Аватар

Здравейте другари. Малко късно, но все пак да докладвам , че електрическото одеало свърши работа. Бях смаян ,че само за 48 часа вече усещах лека топлина в бидоните, а преди това ръката ми измръзваше като бръкна вътре. Едно одеало на двата бидона , покри по-малко от половината им повърхност и пак успя да ги стопли. Сложих и по 5л водЪ ,както ме посъветва колегата и работата стана . Захаромера показа 0 ,но ми се стува ,че още врят - леко бълбукат . Ще изчакам още два-три дни и ще варя. Одеалото е изключено вече , предполагам че няма как да се вкиснат на тия температури.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2014, 10:58 
Аватар

За протокола.
Текна на 60 грдуса.Дядото за малко да припадне като взех първите 2-3-4л и ги изсипах при патоките, за които не остана място в казана. Смесена ,питейната ракия излезе 30л на 52градуса.От 43 до 30 градуса събрахме патоки - 10л с общ градус на кофата близо 40.
Не знам дали сметката за 50 кг захар излиза ,но съм доволен от продукта - кристално чиста ракия с лек аромат на грозде ... дано лекия аромат не изчезне в последствие.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София