Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 21:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2009, 00:08 

Здравейте... Значи ето моя проблем : Имах 30-35 кг джибри сложих ги в един бидон 100 литра сложих 15кг. захар и напълних до горе бидона с вода. Изкачах няколко дни но процента на захарност си стой на 16 и не мърда. Купих половин колиграм мая и сложих вътре. Сега гледам започна да ври като мешам има пяна и като се заслушам шуми. Обаче ми стой на 15 % захарност вече 5-6 дена и не иска да мръдне. Бидона ми е на топлото даже и слънце го грее по някое време. Стой ми вече 20 дни общо и е на 15 %. Кажете как да спася материала :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 08:44 

От какво са джибрите?

Ако са гроздови има нещо ГНИЛО в цялата работа :o .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 13:04 

Да гроздови са... Бидона обаче стой навън и по някое време го грее слънце, но не вярвам да е от това... :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 16:00 
Аватар

Местожителство: Varna
Ами от къде са тези гроздови джибри юли месец :wink:
На вкус как са джибрите сладки, кисели или горчиви.
Дрождите работят до към 38гр., сега времето е топло, слънцето е силно, при повишаване на темп. около 35гр. дрождите почват да работят интензивно следователно отделят повече топлина има условия температурата на джибрата да се вдигне над 40гр. ТОГАВА дрождите умират.
Според мен премести бидона по възможност в маза на темп 20-25гр. сложи около 100гр. мая.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: х
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2009, 16:05 

на 100 л гроздов материал,колко мая слагате,и коя е по добра сухата на доктора :D или тази в пакетчета

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: х
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2009, 21:43 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
ika написа:
на 100 л гроздов материал,колко мая слагате,и коя е по добра сухата на доктора :D или тази в пакетчета

Тя тази на "доктора" е малко като наколенките на другия доктор :wink: Ползвай прясна мая и няма да имаш грижи
Освен това зависи от материала. Има "теория", според която селектираните дрожди подтискат действието на естествените. Ако търсим този ефект за 100л ще трябва към 0.5кг прясна мая. Ако сме поддръжници на теорията, че естествените дрожди могат да съжителстват със селектираните, тогава ще ти трябва доста по-мако.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2009, 22:21 
Аватар

От опитите които правих установих че от маята на д-р Йоткер джибрата ферментира по бързо, но и от двата вида остава аромат на мая в ракията. Така че в плодова джибра мисля че не е добре да се слага суха или жива мая за хляб. Когато се прави ракия от зърно и захар, то не съдържа алкохолни дрожди така че там трябва да се сложи мая. Плодовете съдържат алкохолни дрожди но от тях има диви /който живеят до достигане на 5% алкохол в материала но тяхното КПД е много малко и хабят захарта/ другите дрожди са културни /те живеят до достигане на 12% алкохол в материала и имат високо КПД/. Всеки може да си направи мая от плода който използва като два три дни преди да сложи основният материал събере хубави плодове или грозде /при бялото грозде се прави 3-4л. шара/ 3-4кг. да ги смачка и сложи 6% серниста киселина 1гр. на литър материал, на третият ден културните дрожди са се развили достатъчно добре, а дивите са измрели от прибавената серниста киселина. Значи 3-4 литра предварително подготвен материал е достатъчно за 100л. пращина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2010, 22:55 

Нека събудя малко тази тема, за да не отварям нова. Иска ми се да си направя културни дрожди за дюлевите джибри.
Посъветвайте ме как да процедирам в конкретния ми случай.
Благодаря. :prost:
petiomalchev написа:
...другите дрожди са културни /те живеят до достигане на 12% алкохол в материала и имат високо КПД/. Всеки може да си направи мая от плода който използва като два три дни преди да сложи основният материал събере хубави плодове или грозде /при бялото грозде се прави 3-4л. шара/ 3-4кг. да ги смачка и сложи 6% серниста киселина 1гр. на литър материал, на третият ден културните дрожди са се развили достатъчно добре, а дивите са измрели от прибавената серниста киселина. Значи 3-4 литра предварително подготвен материал е достатъчно за 100л. пращина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2010, 06:00 
Аватар

Дюлите са твърд плод, за това или трябва да се смелят с месомелачка или да се завярят и да се раздробят с пасатор за дрелка
Прикачени файлове:
Mikser.jpg

Този пасатор съм го използвал за сливи и гроздова джибра.
Ако завариш дюлите тогава ще измрът всички дрожди и ще трябва да добавиш такива.
Избери 3-4 кг. здрави и добре узрели дюли. Разцепи ги на 4 отдели семките и изгнилите части. Без да махаш кората защото там са дрождите. Смели дюлите с месомелачка. Расзтвори в 1л. топла вода (30-35гр.), 1кг. захар добави сиропа към смлените дюли разбъркай добре или пасираи. Прецеди в една чаша от сока и измери захарноста ако е над 20% добави вода. Готовата смес трябва да стои в помещение с температура 22-24гр. Ако си направиш подобен пасатор на моя е хубаво да пасираш сместа така ще вкараш повече кислород и ферментацията ще тръгне по бързо, а ако пасираш сутрин и вечер ще има повече кислород и повече дрожди.
Когато захарноста на сместа падне на 10% закваската е готова. Тогава имаш около 4-5% алкохол и дивите дрожди са измрели. С увеличаване на алкохола на закваската намалява и количеството на активните културни дрожди.
Косвен метод за определяне количеството на дрождите е бурноста на ферментацията, колкото по бурно ври толкова са повече дрождите , за това е добре закваската да стой на топло и да се бърка зада се вкара кислород.
Когато се добавя закваската трябва температурата на основната джибра да е около 30 градуса. При добавя захарният сироп към дюлевата каша той трябва да е с висока температура 40-45гр. след смесването обшата температура да е в границите 28-32гр. Тази температура трябва да се запази по дълго време за това е добре бидона да се завие.
Друг трик за за добрата ферментация, който гарантира работата на културните дрожди е периодичният метод на ферментация .
Примерно искаш да направиш 100л. материал от дюли. Имаш 120л. бидон, подготвяш 3-4л. закваска след като е готова за употреба подготвяш 20л. дюлева джибра (дюлева каша и захарен сироп) със захарност 20% смесваш ги в бидона, когато захарноста на материала при ферментацията падне на 10% добавяш още 30л. дюлева джибра и накрая когато след второто добавяне захарноста отново падне на 10% добавяш още 50л. дюлева джибра. Така се осигурява голямо брой културни дроди за цялото количество джъбра на които е осигурен кислород и хранителни вещества за целия период на ферментация.
При температура на джибрата 20-22 градуса периода между добавянията е 3-4 дни. Но сега е студено и незнам дали ще можеш да създадеш такива условия за протичане на ферментацията.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2010, 14:36 

Най-добре си купи дрожди...
Така получените дрожди могат да докарат най-много до 9-10% алкохолно съдържание в джибрите ...докато рандемана на накои видове дрожди достига до 18%...
http://www.copper-alembic.com/products_ ... 23&lang=en
тези са специално за плодове дрожди

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2010, 00:09 

Благодаря за изчерпателния отговор, petiomalchev. Когато се позатопли ще се опитам да засиля ферментацията по този начин. Мойте дюли ги мачках в една тенекия с една гредичка - не съм ги варил.

Мислил съм и да си копувам дрожди, ilu6a. Със сигурност тези, които ми показваш ще са много добри, но ще ми се върже много скъпичко. Като гледам 1 опаковка е за 25 литра и е 2.86 €.
Чудя се дали някакви винени дрожди няма да са подходящи и за плодови каши?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2010, 16:51 

Няма какво да се чудиш :) Има дрожди на пазара с неутрален характер подходящи за всякакъв тип ферментация, алкохол устойчиви са (до 18 об%), работят в температурен диапазон от 10 до 38 градуса С, една опаковката е от половин килограм и е достатъчна за 2,5тона материал ;)
Обаждаш се и ти ги пращат по куриер, ако си от Пловдив ще си спестиш и куриера даже :)
:sauf: :saufen: :sauf: :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2010, 16:09 

vinar4o написа:
Няма какво да се чудиш :) Има дрожди на пазара с неутрален характер подходящи за всякакъв тип ферментация, алкохол устойчиви са (до 18 об%), работят в температурен диапазон от 10 до 38 градуса С, една опаковката е от половин килограм и е достатъчна за 2,5тона материал ;)
Обаждаш се и ти ги пращат по куриер, ако си от Пловдив ще си спестиш и куриера даже :)

Ми кажи адреса поне ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2010, 18:07 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
spout написа:
vinar4o написа:

Ми кажи адреса поне ?

http://zlatnatabachva.com/index.php?opt ... &Itemid=53 ,това е. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2010, 21:39 

Също така и на ето това място...гамата е доста по голяма от колкото в Бъчвата..
http://www.agroborsa.com/Plovdiv/SODINAL/sellerinfo.do

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София