Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 22:07 
Аватар

Здравеите колеги.миналото лято ми подариха два кега с бира хайникен, естествено с изтекъл срок на годност. дотук добре, и от тук нататък почна голямото чудене, какво да я правя тази бира.всички покрай мен ми казват че ако се опитам да я сваря на ракия щяла да стане горчива заради хмела а аз не съм много убеден в това тъй като казанчето ми е с колона. Кеговете ще ги продам но трябва да изпразня бирата че много тежат иначе. вариантите са три. Първо- изсипвам в канала, второ-преварявам да видя какво ще излезе като губя един ден, и третият вариант е -някой от вас да е правил вече това упражнение и да има желание да го сподели с мен. Благодаря предварително ако някой се отзове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 23:34 
Аватар

Местожителство: Плевен
Бих изгубил един ден ;)
Приятел вари преди години от бира и не е споменавал да е излезнала горчива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 23:51 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
viewtopic.php?f=7&t=249&p=1728&hilit
Аз също съм пробвал, :datz: ракията мирише на не мит гъз....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2015, 10:26 
Аватар

аз си мислех че ако неутрализирам предварително до рх 7 колоната ще може да се справи със страничните миризми. и до колкото знам бирата не е газирана в кеговете.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2015, 10:42 
Аватар

просто не съм сигурен ако неутрализирам предварително до рх 7 дали колоната няма да се справи със страничните миризми. и ако не бъркам нали технологията на правене на уиски и бира е една и съща до момента на слагането на хмела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2015, 13:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Технологиите са близки, но в никакъв случай еднакви. Неутрализирането не виждам до какво ще доведе. Така или иначе дестилата си мирише. Ако толкова искаш да дестилираш бира, обработи дестилата с активен въглен, като преди дестилация вземи мерки да дегазираш бирата, че иначе се пени сериозно в началото. Освен това сериозно се заблуждаваш, че бирата в кеговете не е газирана. Газирана е, макар и с 0,05% по-малко отколкото в други опаковки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2015, 17:59 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Става за дестилиране, обаче има няколко недостатъка :
1. 4.5 % алкохол означава че от кег 30л ще извадиш не повече от 2-3л.питеен алкохол на 40-50%. Което си е разходна време и енергия.
2. Учудващо или не - не мирише на хмел, но и не мирише на ракия.
3. Без антипенител не може - излиза през лулата. За в домашни условия за антипенител може да се ползва олио, не влошава миризмите, но и не е много ефективно. Който се интересува - имам истински антипенител.
4. Задължително преварка.

Малко прилича на уиски, но далеч не е перфектен вкуса.
Пия я в момента тъй като всичко друго свърши - сливови, гроздови, пълна липса.
Между другото, не бива много да се неутрализира, освен ако не е много кисела. Все пак е с пеха 4.5, за разлика от виното и виноматериалите, които са под 4, даже под 3.5.
(за кисела се счита бира с пеха под 4.1 , даже и по-надолу)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2015, 22:28 
Аватар

да ви кажа честно въобще не ме интересува дали ще изкарам няколко литра алкохол. Поставих проблема на масата за да го решим заедно веднъж за винаги дали си заслужава да преваряваш стара бира ако ти падне на аванта. И кегът ми не е 30 литра а два по 50 чиста английска бира - лично съм я докарал от лондон.Предполагам че 7-8 литра алкохол ще изкарам.Аза пеногасител смятам да използвам стеаринова или палметинова киселина - 5 мл на 100 литра. Максимум до два или три дена ще преваря тази бира и ще се отчета пред вас какво се е получило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2015, 19:29 
Аватар

обещах да дам отчет след като сваря бирата и бързам да си изпълня обещанието. Итака налята бира 60 -65 литра . Сложих половин пакетче сода и при отворен капак нагрявах казана при непрекъснато бъркане до 50 - 55 гр. като обирах пяната и бирата се разгазира почти напълно. После херметизирах купола и при достигане на 80 гр включих охлаждането на дефлегматора в колоната и докато стабилизирам колоната на 78 - 80 гр протекоха първите 250 мл на 60 гр които се отделиха за казанчето на чистачките. Забравих да кажа че казанчето ми е на ток и първите два часа нагрявам на 3 киловата до 80 гр и после преминавам за средната фракция на един киловат. Средна фракция събрах 2.5 литра на 75 гр. и един литър на 50 гр. От 40 до 18 гр събрах 1.1 лт патоки на 30 гр. Значи Виктор беше абсолютно прав . Няма го горчивият привкус на хмела но и в никои случай не е уиски. Ако нямаш друго пие се съвсем нормално но е средна хубост. Ако ми падне друга бира на аванта най вероятно не бих се хванал да я правя на ракия.Много поздрави и с уважение към всички знаещи и начинаещи ракиджии в този форум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2015, 20:18 
Аватар

докато стабилизирам колоната на 78 - 80 гр протекоха първите 250 мл на 60 гр които се отделиха за казанчето на чистачките. Забравих да кажа че казанчето ми е на ток и първите два часа нагрявам на 3 киловата до 80 гр и после преминавам за средната фракция на един киловат.

Каква е тази кола с казанче за чистачки на ток и то 3 kW,бе човек! :shock:

Ето шутка! :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2015, 12:27 
Аватар

Взимам си бележка от забележката . Човек наистина трябва да помисли малко преди да бърза да пише. Моят казан за ракия наистина е малък и затова употребих думата казанче защото е едва с 75 литра работен обем. Три кв вътрешно загряване плюс 2 кв парогенератор плюс колонка см ф 54 и височина 75 пълна със стъклени топчета и дефлегматорна глава висока 22 см с навита в нея медна тръба фи 6 мм . Термометри на казана и на колоната. Нищо особенно но ми върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2015, 14:25 
Аватар

Радвам се ,че имаш чувство за хумор! :thumbs1: Така изказано мнението ти наистина ще попадне в темата "Форумни бисери" от раздел "Веселба" ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София