Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2009, 12:44 

Здравейте
Реших за първи път в живота си да варя ракия.Имам малко(15кг) сливи и много(50кг) ябълки.Дали ще се получи нещо ако ги смеля и смеся?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009, 04:02 
Аватар

Местожителство: Varna
Хората от захар, вода, жито и мая правят ракия, че от ябълки и сливи няма да стане. :lol:
Проблема с ябълките е че трябва да ги пасираш на каша ако останат малки парченца примерно 1/1см. парченцата не ферментират. За това първо трябва да смачкаш ябълките а след това да ги пасираш.
Това приспособление за пасиране си го направих от бъркалка за теракол
Изображение
Ти с какво мислиш да ги смелиш.
След намачкването и пасирането добави разтворена захар така че общата захарност на материала да стане 18-20% и готово.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009, 12:51 

Здрасти
Мисля да ги пробвам първо през мелачката за грозде, а после в зависимост от резултата да приложа бъркалка подобна на тази от снимката.
Имам и друг въпрос.Захаромера (не съм сигурен дали така се нарича) пише че е калибриран за 20 градуса на течността.Има ли някакви таблици за приравняване в зависимост от температурата на течността?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009, 13:16 
Аватар

Да така е но отклонението при захаромера е много малко "+","-" 10 градуса е няма 1%.
При спиртомера е вече по голямо.
Ако искаш повече информация в тази тема има линкове към три ел.книги viewtopic.php?t=224

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009, 15:48 

Важно е да се мери захарността да е 19-22% . При по-малко има опасност джибрата да вкисне, а при по-висока не ферментира или ферментира ужасно бавно.

Прибавянето на лимонена киселина и хлебна мая благоприятства процеса (маята е задължителна), виж от другите теми във форума по колко се слага.

От личен опит маята е добре да се слага по 2,3 пакетчета на бидон 60-70 литра. Разтваря се във вода със стайна температура и се прибавя към пращината.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2009, 21:40 

Днес варих.По-точно казанджията вари, а аз гледах.От около150л. материал(18кг.захар) на казан с тройна(според казанджията) дестилация излязоха 25л. 52 градусова ракия.Не знам как е като резултат.Щяха да излязат може би повече, но казанджията нещо не беше затворил капака както трябва.
Мирише на ябълки и на още нещо.Сигурно на казан.Сипал съм я в общ съд.Въпроса е отворен или затворен да го държа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2009, 07:08 
Аватар

Ракията старее при контакт с въздуха, капака да е леко отворен или ако е шише пълниш до скоса и покриваш гърлото с тензух. И да не се тревожиш до една седмица градуса на ракията ще спадне с 2ал/гр., ракията няма да избяга, след това градуса остава постоянен. Дръж я в отворен съд докато изчезне онзи другият аромат /на казан/. Може да сложиш и черничеви трески така по бързо омеква и я бъркай пчти всеки ден, за да вкарваш кислород. Черничевите трески трябва даса сухи, преди да ги сложиш ги накисни във вода поне за 24 часа защото и те пият ракия. Миналия месец накиснах в 8л. 60гр ракия сухи черничеви трески с дебелина два пръста, дължина една педя. Бяха на обем горе долу колкото ракията. Като оцветиха ракията ги извадих оставих ги да се изцедят но 2л. от ракията ги нямаше, а треските бяха понатежали.
А рандемана ти е добър. Руснаците дават за един кг. Захар - 0,51 / 1,10 и за Ябълки - 0,06 / 0,14 рандеман, първата стойност е за спирт а втората за водка 40ал/гр.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2009, 23:13 

Местожителство: Разград
Здравейте!
И аз съм съгласен с мненията по темата.
Само ако може някой да ми каже, защо преди време, вместо бидон с материал за ракия получих бидон ябълков оцет.При положение че уж съм спазил всичко и съм го направил както всеки друг път защо ми вкисна метериала.А в момента имам бидон с круши, който е на 5 захарност, и е така от 10-тина дена.Тогава му спря ферментацията.Къде греша?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2009, 20:46 
Аватар

Ами кажи колко вода си сложил и колко захар и дали си смлял крушите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 00:20 

Местожителство: Разград
Крушите ги пасирах.Събирани са докато бяха жълти но в момента на пасирането по-голямата част вече бяха кафеви (угнили така им казваме по нашият край) незнам дали не е в това проблема.Съотношението беше приблизително 30 литра круши пасирани : към 40 литра вода със захар.Общата захрност на материала я докарах на 20.Бурната фермрнтация си премина нормално но когато стигна на 5 захарност спря до там.Вчера изварих материала (понеже ми писна да му бая и да го чакам) и от 30 литра пасирани круши, 10-тина кг. захар и около 5 литра патоки на 30-тина градуса, изкарах около 8,5 литра ракия на 58 градуса и 8 литра патоки на 25 градуса.Дали ще е проблем остатъчната захарност ако преваря ракията?Пропуснах да добавя че добавих 10 пакетчета сода защото материалът беше кисел.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 11:03 

dreygo написа:
….Съотношението беше приблизително 30 литра круши пасирани : към 40 литра вода със захар….

За “ 10-тина кг. захар” , както пишете, ТРЯБВА да сте наляли 40 ЧЕТИРИДЕСЕТ литра вода. = общият разтвор вода+захар = 50 ПЕТДЕСЕТ литра

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 11:27 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
valentor написа:
За “ 10-тина кг. захар” , както пишете, ТРЯБВА да сте наляли 40 ЧЕТИРИДЕСЕТ литра вода. = общият разтвор вода+захар = 50 ПЕТДЕСЕТ литра

10кг захар + 40л вода ≈ 46л разтвор (ако не съм объркал сметките :) )

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 12:44 

Отново опряхме до плътността на захарта

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 12:59 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
По-скоро на захарно-водния разтвор.

10кг захар + 40кг вода = 50кг 20% захарен разтвор ≈ 46л

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 14:22 

От което излезе че:
10 ДЕСЕТ килограма захар = 6 ШЕСТ ЛИТРА .
???

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София