Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Юли 2015, 20:36 
Аватар

За пръв път ми се случва такава експресна ферментация - 48 часа.
След 2 денонощия захаромера удари дъното и 2-3 часа по-късно падна и шапката.
Обикновено ферментацията при мен става за 6-8 дни за плодови пращини.

Спънах се направо в едни 62 кила праскови на 50 ст/кг и те от щайгите с жален поглед започнаха да ми се молят да ги припека на казанчето. :roll:
Веднага изядохме две-три шепи....ммм...

Сложих 56 кг. почистени от костилките хубави и чисти, смляни с пасатор праскови, 24 кг. захар, 82 литра вода, 14 пак.(140гр.) лим. киселина.
С вряла вода залях кашата за дезинфекция и после добавих студена докато температурата стане добра за маята.
Ползвах суха хлебна мая Йоткер - 3 пак (21 гр.), а за активатор 6 таблетки ефервесцентни мултивитамини и 4 еспресо кафета без каймака :megagrin:
Маята я активирах в 200-300 мл 35 градуса вода с една с.л. захар, изчаках 15 мин и започнах да добавям бавно към нея от пращината,
докато общото количество стана към 1,5 литра и добавих към бидона.
Температура на прашината 30 градуса.
Разбърках здраво за аериране, че в началото на гадинките им трябва кислород, преди да почнат да бачкат анаеробно.
След 30 мин започна яка ферментация. Затворих капака плътно без да е херметично затворен, щото нямах воден клапан.
На следвашия ден добавих още 2 мултивитамина и 2 кафета и добавих 5 литра вода и 6 пак. (60гр.) лим. киселина, щото дребосъците я консумират и нея.
Доколкото знам при винената не се слага допълнително.
Сложих толкова много киселина, защото водата е много твърда и има много силна буферираща способност. При мека вода може да се мине с 50-70% от дозата.
От мързел не мерих pH, но предполагам е било около 3,5-4
Температурата по време на ферментацията плаваше между 23 и 28 градуса.
Втрещих се - всичко свърши за 2 дни.
Първо гледах тъпо половин час около бидона, вадих захаромери и топих пръсти. Захар няма, миризма на кисело също няма. Алкохолче - имааааа :lab:
След още малко цъкане добавих 80 гр. сода за хляб, 250 гр. морска сол и 10 литра опашки от предишно варене на 37 алк. градуса.
Декантирах и сложих в туби и на казана...обикновен селски.
Напълних общо 150 литра материал. 4 часа и половина варене.
2 часа до първака...бавничко около първите капки, час и половина средна фракция до 45 алк град и един час опашки до 30 алк град.
Ракията тръгна 65-66 алк град.
Струйка дебела колкото половин фас от цигара.
Изхвърлих един литър първак, а следвашите 2 литра сложих в тубата за опашките за следващия път.
После започнах да събирам до 45 град - 20 литра на 57 град. Тубата с опашките излезна общо 15 литра на 43 град.
Жегата ме налегна , пък и няма кой знае какво да се събира под 30 град.

Ех и ако казанджията си миеше казана веднъж в месеца или поне веднъж годишно :roll:

Рандеман точно не мога да сметна, че нямах как да премеря прасковите с рефрактометър, а после не ми се цедеше пращината за да меря с обикновен захаромер.
Сложих теоретично 14-15% захарност на прасковата (беше хубава и зряла) и го докарах нещо около 19,5-20% с захар и вода.

3 дни аериране на готовата ракия с мини компресорче за по 20-30 мин 3-4 пъти дневно, и 2 гр. на литър домашен карамел за цвят.
Баш тоя ден гаджето го нямаше - сигурно при любовника е била :P (поздрав за теб коте :fies: ) и трябваше сам да бъркам тая горена захар.
Някакси я докарах...почти

Дегустация - мдаааааааа ЕЛИКСИР :party:

Изключително мека, няма остри нотки, нито в аромата, нито във вкуса, пивка със заоблени ръбове, сякаш е лежала годинка - две в хубава бъчвичка.
За остри парливи миризми като на прясна домашнярка дума да не става.
Аромат на праскови - приличен. На 57 град се пие директно без разреждане и влиза като 45 град алкохол.
Разредих малко количество до 40 град. Аромата се засили много, даже прекалено и се появи малко вкус на цитрус.
На 57 нещо във вкуса наподобява кленов сироп и Джак Даниелс...точно надигам един сингъл барел :prost2: . Джак обаче има малко остър завършек.

След аерирането и бъркането се загуби малко под един градус в неръждаем казан. Плаче за бутилки, ама няма налични по магазините.
Кисна и мия стари дамаджани и част ще отиде в пластмасови бутилки от трапезна вода :mocken:

Малък недостатък на карамела е че дава само медно-златисто-кафяв отенък. А пък аз си исках лека червена нотка в цвета.
Затова се белят само коричките на 5-6 нектарини с много тъмно червен цвят, и се заливат с половин литър от ракията.
За 3-5 дни правят този половин литър ракия много тъмна и розово-червена.
Изсипва се в общото количество след като се филтрира и придава лека чевеникава нотка върху карамеления цвят + малко аромат.
Не ползвайте цели праскови - имат много захар и ще направят ракията прекалено сладка.

Чудя се дали ще я прецакам много, ако ударя една студена филтрация.

Всичко много хубаво, ама ми се искаше някой да ми каже как така ферментира за 2 дни...възможно ли е въобще да е завършила ферментацията.
Ако може да се ориентирате някак по добива и вложените материали...Щото аз смятам, ама друго си е някой да му хвърли един поглед.

56кг (14-15%) праскови = 8кг захар + 48кг друго
добавени 24кг захар + 82кг вода

Общо 32кг захар + 130кг материал

Съотношение 1:4,0625
Захарност 100/5,0625 = 19.75%

Вложено: 32 х 0,52 = 16,6 л алкохол 100% = 1660 градуса, добавени за преварка 10х37=370, общо 2030 градуса.

Добив: 1х65+20х57+15х43, общо 1850 градуса + несъбрани опашки под 30 алк градуса.

Айде НАЗДРАВЕ и СЪС ЗДРАВЕ :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2015, 10:38 
Аватар

Местожителство: Varna
БРАВО перфектна работа и добре описана :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2015, 14:04 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Aeon написа:
Плаче за бутилки, ама няма налични по магазините.

Заведенията изхвърлят амбалажа. Примерно бутилки 1 л от водка вършат чудна работа. Само трябва да се извади оная джаджа с топчето (става лесно с отвертка) и си имаш амбалаж за многократна употреба.
Има и обяви
http://olx.bg/ad/stakleni-butilki-novi- ... ad50f873b9
http://olx.bg/ad/prazni-stakleni-butilk ... ad50f873b9
Някои са на атрактивни цени
http://olx.bg/ad/stakleni-butilki-ot-al ... ad50f873b9

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2015, 14:42 
Аватар

Каква е задачата на морската сол 250 гр. на 150 литра :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2015, 16:12 
Аватар

infomar написа:
Каква е задачата на морската сол 250 гр. на 150 литра :?

Уж за избистряне на ракията. Аз лично не съм срещал никъде научно доказано за ползата, защо, как и т.н. Никога не съм слагал сол, и никога не съм имал проблеми с бистротата. При правилна ферментация и правилна дестилация проблеми няма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 13:51 

Местожителство: София
Имаше някаква заигравка с температурата при това добавяне на солта...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 15:59 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Имаше... Бях го обяснил ! Като добавиш сол се вдига температурата на кипене на водата , в резултат на което в края на дестилацията текат по-силни и следователно по-бистри патоки ... И те така !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 16:10 
Аватар

Само, че не дестилираме вода, а цял комплекс от компоненти и там условията са други. :? Ако имаш някакво инфо дай да попрочетем малко. :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 20:01 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Иво , пределно ясно е! Аз нямам време да давам пояснения защото съм под голяма пара - утре заминавам за Германия . :) И се надявам че няма да се върна скоро ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 01:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Абе солта вдига ТК. Даваш приоритет на нискокипящи, подтискаш висококипящи. В резултат по-бистри патоки на по-висок градус. Не че е правилно - и на висок градус патокът си е паток. Сигурно някой тарикат-казанджия го е забелязъл, та да пробутва паток за ракия :lachtot: Май това има предвид Марио.
ПП. Хм, обиколка на Беласица, сега Германия :? Ашколсун :klatsch: Късмет :2thumbs: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 06:13 
Аватар

Местожителство: Варна
На председателя на форума за чужбина, мястото му е в чужбина! Късмет и успех в начинанието! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 10:59 
Аватар

бай Танасе блгд за инфото с бутилките :prost:

Мда със солта опашките излизат на по-висок градус и по-бистри. Това има и минус, ако следиш на око без да мериш и опитваш, може да те подлъже кога е време за край на събирането.
Отделно солта и заливането със стари опашки спират всякаква ферментация. Върши перфектна работа, ако няма да се пече веднага.
Мултивитамините са заради В групата витамини, кафето за микроелементи. Кафето е най-добре да е втора цедка, за да няма мазнини и кофеин, ама на тези литри няма значение.

По принцип нито от сол, нито от сода има нужда, ако е ферментирало както трябва.
Кафета и витамини няма нужда, ако имаш активатор. Дрожди - винени е по-добре. Йоткер дава лек нюанс като на уиски, което не винаги се търси като резултат.
Винена киселина е по-добре, щото не се налага да досипваш по време на ферментацията, ама пък тя е скъпа.

Всичко беше спешно и в движение и трябваше да се импровизира :lab:

Просто ме шашна как цялата работа стана за 48 часа....не ми се беше случвало. Ама като гледам сметките май ферментацията е била напълно завършена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2015, 16:41 
Аватар

"добавих 80 гр. сода за хляб, 250 гр. морска сол"
При положение че материала е ферментирал както трябва, за мен това е излишно. Защо си мисля, че даже ще доведе до загуба на рандеман?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2015, 22:29 

И как точно би довело да загуби?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2015, 22:50 
Модератор
Аватар

ilu6a написа:
И как точно би довело да загуби?

Абе не е ясно, ама нали трябва да напише нещо. Зер може да му залепнат клавишите на клавиатурата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София