Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 00:38 
Аватар

Местожителство: Плевен
Ееееееееееееееееееееееееееееееее,всеки вкиснал ма"тряла се оправдава със содата :) И аз съм го правил :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 13:19 
Аватар

Със "залепналите клавиши" съм поставил въпросителен. Не съм писал че съм сигурен и не виждам как ще се разбере, освен ако на един и същ материал, веднъж се сложи содица и солчица а на другото количество не и тогава да се провери тая работа... Охх вярно че залепнах :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 17:03 

Местожителство: София
То е ясно как подобно твърдение може да се провери.
В случая интересното беше,какво физ .или хим. зависимост,реакция те е навела на подобни мисли за загуба на рандеман...Ама май няма такава...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 22:14 
Аватар

Общия градус на материала при добавяне на сода или сол би трябвало да падне. Може да пада с милиминки от градуса, и в крайна сметка би трябвало да се получи и някаква минимална загуба при дестилацията. Говоря за неща, за които не съм компетентен, така ги мисля просто и ще ми е интересно да чуя мнения по въпроса :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2015, 00:00 
Аватар

Местожителство: Божурище
Със сол, сода или пипер, спирта си e все толкова... ilu6a е написал за законите! :)
И от мен един от основните. download/file.php?id=3232&mode=view
Друг въпрос е на какво и как ще се дестилира за да се извади спирта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 23:38 
Аватар

Малииии отиде зян чаша ракия във вечните алкални полета :fies:

Еликсирчето е налято в стъкло вече.
Време е за гроздова :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2015, 17:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Христо Петров написа:
Общия градус на материала при добавяне на сода или сол би трябвало да падне...

ЗАЩО?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 16:30 
Аватар

Нямам личен опит, чул съм го от казанджия. На кисел материал добавили сода и после премерили градуса - градуса бил по-нисък. Сега какво са мерили и колко сода са добавили нямам идея.

В случая на Aeon содата е била напълно излишна да се слага. А за солта - за пръв път разбрах от него, че се слага. Не съм чул обаче да е често срещана практика..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 18:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз написа:
На кисел материал добавили сода и после премерили градуса - градуса бил по-нисък.

Не е бил по-нисък. Плътността е станала по-висока. Така му кажи на казанджията.
Ама май няма да те разбере :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 18:56 
Аватар

Христо, няма как да се загуби градус, само се променя pH-то. Плътността също би се променила, но трябва с шепи да са слагали, че да изплува повече спиртомера.
Казанджиите много не ги слушай, че обичат да разказват едни градски легенди вместо да си измият казана :aspirin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 23:28 
Аватар

Така, за добавянето на сол преди дестилация. Солта не трябва да е йодирана... 100g на 25 литра материал препоръчително, с добро разбъркване.
Забележителен ефект при еднократно дестилиране, тоест когато няма да има преварка...
Резултата от добавката сол е, че се променя ей тази ситуация download/file.php?id=3232&mode=view Колкото е по голяма разликата в температурите на кипене на компонентите, толкова по лесно се разделят. Казано с думи прости, по време на дестилацията отсичането на глави и опашки се улеснява. По-резки а не размити преходи между фракциите.
С добавянето на такова препоръчително количество сол колко ще мръдне точката на кипене на водата, според мен незабилижимо... Както и да е, има и друго влияние но по-късно, ако му дойде времето...
Спирта си е пак толкова но като се улесни отсичането при еднократната дестилация като косвен резултат би следвало увеличаване на средната питейна фракция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 09:25 
Аватар

http://homedistiller.org/distill/dtw/salt

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 10:32 
Аватар

...Bokakob advises... Не ми стана ясно за какви дестилати са съветите, за плодови, гроздови ли, или за зърнени... На други места има различни мнения за солта... Аз проблеми с разделянето на фракции нямам никакви и не бих прибегнал до солта. Може да експериментирате... В предните постове и ilu6a написа за проверка на подобни твърдения... За мен единствено представлява интерес влиянието на солта върху ароматите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 11:05 
Аватар

Солта има значение за вкуса, ако се добави в много малки количества във вече готовата ракия. Засилва вкусовете и изважда нюанси. Нещо от порядъка на 1гр/5-10 литра. Често практикувано в сладкарството и кулинарията...питайте половинките :megagrin: Солта изважда малко допълнителни аромати, сложена преди варенето, но понякога е по-добре тези аромати да си останат в казана :skeptisch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 11:26 
Аватар

atz и аз се спрях на него, казва, че добавя сол при втора дестилация. Това ме навежда на мисълта, че при добавяне на солидно количество паток в казана, слагането на сол може да има положителен ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София