Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 19:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 14:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Игорь написа:
Смею предположить, что мутагенность ведра самогона из инверта менее мутагенна, чем пятиминутный телефон по мобильнику в потоке чадящих авто...

Става въпрос за самогон, направен само от захар. А колко ще е захарта в материал за плодова ракия зависи от първоначалната захарност на плодовете.
Казуси не се решават от зад напред. В момента ОМФ не ме интересува, достатъчно ми е да знам, че може да се инвертира без образуване на ОМФ. Апропо, интересувайте се колко е в кафето например...
На този етап основният въпрос е с дизахарид или с монозахарид ще протече по-добре ферментацията. Засега залагам на монозахаридите, тъй като ферментацията не минава през инвертиране, демек по-просто, по-бързо и по-сигурно поне с една идея. Но и аз не съм химик, това само интуитивно :)

ПП. При системи с периодично действие Кр се променят заради промяната на %алк. Иначе казано, в течна фаза нищо не можем да направим. Единственият инструмент за някакъв контрол остава дефлегматорът. В този смисъл ТК се явява по-важен показател от Кр. Примерно метанолът при даден %алк се държи като опашен примес. Но поради ниската ТК няма как да се озапти с дефлегматора. Докато за примеси с висока ТК може да се разчита на дефлегмацията.
Звучи еретично от гледна точка на ректификацията :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 18:04 
Аватар

Местожителство: Божурище
Не става само с подбрани цитати и разсъждения, експерименти са необходими. Пускайте си съораженията иии, тестове...
Ако има съмнения относно съораженията, предлагам добро фракциониране и всякакви режими... :)

Еретичен послепис. :)
"Иначе казано, в течна фаза нищо не можем да направим"
Ами защо се прави тогава първа и втора дестилация, преварката. Защо се дават оптималните 25-30% за сиреца, за да може чрез Кр при втора дестилация да се постигне доколкото е възможно добро фракциониране и отделяне на нежелани и полезни фракции. Оптимални фракции...

"Докато за примеси с висока ТК може да се разчита на дефлегмацията."
Излиза че на примеси с висока ТК коефициента на ректификация не е от значение понеже не може да му се влияе. Каква "дефлегмация" ще има тогава като за да стигнат до дефлегматора онези с високата точка на кипене преди това трябва да се изпарят !?
Коефициенти на ректификация, коефициент на дефлегмация, не е тук мястото за коментари по тях... Далече са от темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 18:40 
Аватар

atz написа:
Ами защо се прави тогава първа и втора дестилация, преварката. Защо се дават оптималните 25-30% за сиреца...
Някои май са минали на аламбик :lachtot:
atz написа:
Коефициенти на ректификация, коефициент на дефлегмация, не е тук мястото за коментари по тях... Далече са от темата.
Напротив, но не аз повдигнах въпроса за ОМФ, иначе щеше да ми е интересно да му видя графиката на Кр :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2015, 00:10 
Аватар

Модераторът (Аз) беше споменал, че ще почиваш известно време, беше преди 2 седмици. Ако грешно съм разбрал, сори, а и не е с кофти умисъл, напротив.
Да, вън от темата сме, имаше уговорка.
За рандеман въобще не говорим.
Не съм пробвал, само коментираме евентуални ползи. Примерно
- по-бърза ферментация при несулфитирани рискови материали.
- липса на странични миризми. При материал само от захар най-лесно може да се усети. Затова и коментарите в руските форуми.
- по-малко нежелани примеси.
Пак казвам, това че на мен ми се иска да е така, не означава, че се случва с инвертираната захар. Изглежда няма изследвания в тази посока. В домашни условия, за да се тества, трябва да е с 2 абсолютно еднакви материала при еднакви условия и разлика само в захарта.
Някой ако е ползвал глюкоза или фруктоза вместо захар може да сподели дали е забелязал разлика.
За ферментация не знам ама за овкусяване се ползва.
http://www.invertsugarsyrup.com/distillery_alcohol.php
http://www.brennerei-kessler.de/epages/ ... vertzucker
http://www.vitamalz.de/herstellung/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 17:08 
Модератор

Някой може ли да даде някакви по точна рецепта за инвертирането на захарта колко вода, колко захар, колко и каква киселина, колко време се вари и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 17:39 
Аватар

"ОМФ е една от причината за критиката срещу промишлените продукти с глюкозен сироп."
Ти сега ме хвърли в размисъл.Същия този приятел ми подари два сръбски бидона по 120 литра с чудесно затварящи се капаци. От там купува понякога гликоза и тарата няма как да я върне. В единия на дъното имаше около 2 кг гликоза и естествено че влезе в употреба. А какви ароматни ябълки съм заложил вътре , на всичко отгоре и сокът им е 12% захар.
Относно инвертирането ми каза ,че така използва по-малко захар при производството, защото се усеща по-голяма сладост при еднакво количество. Трайността на продукцията обаче е по-малка. И на това има лек - разни калиеви сорбати и какви ли не консерванти ръгат яко, това е истината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 18:24 
Аватар

Цитат:
Някой може ли да даде някакви по точна рецепта.....

Тази е от пчеларския форум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2015, 23:35 
Аватар

Много точен и верен линк, като знам кой го е писал. Темата при пчеларите е обширна и детайлно разгледана, само да ви се занимава да четете темите от пчеларския форум. Ето още един от същия форум:http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2740 Тези хора продават инвертирана захар за алкохолните производства. Защо ли? Едва ли ще има такъв бизнес, ако няма полза някаква

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2015, 07:25 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не е ли скъпичко 2,10 за кг.?Колкото и да е по-добре от захарта,едва ли кг.сироп мооже да даде спирт колкото два кг.захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2015, 09:38 
Аватар

Щом се произвежда и продава, значи някой купува. И на мен ми е интересно къде в спиртното произвоство се използва и защо? Това е адреса на производителя и там пише само, че подпомага за по-бърз растеж на дрождите, което на кого е необходимо и кога? http://goldenhouse-bg.net

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София