Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2009, 22:05 

Местожителство: varna
Вижте сега следващия път смятам да варя от ябълки вие ми казвате да гледам материала да е около 20% а чета в друг форум че не трябвва да е над 18%
viewtopic.php?t=25&highlight=%FF%E1%FA%EB%EA%EE%E2%E0

кое е верно...

И имам още 1 въпрос.
След като смесим захарта водата и ябълките не трябва ли да мине едно известно време за да се оеднакви захарноста на плода и захарния сироп. в общи линии след колко часа трябва да измерим с захаромер.
Ако отегчавам някой извинете ме

Изпратено след 38 секунди:
Аджамия съм (на диалект новобранка)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 10:04 
Аватар

Местожителство: г. Русе
trayn написа:

кое е верно...

Траянски здравей отново, сега прочетох разесненията по темата относно ябълковата ракия,там колегите обесняват, че тази пращина е по-капризна от останалите и в такъв случай се придържай към тези 18% и разесненията по темата която си намерил. А за останалите пращини които правиш се придържай към тези "универсални" 20 % .

trayn написа:

не трябва ли да мине едно известно време за да се оеднакви захарноста на плода и захарния сироп.

Просто трябва първо да разтвориш захарта в топла вода,казвам топла понеже по-лесно се разтваря,а и допринася за бързото размножаване на дрождите. После слагаш плода (намачкан,нарязан,пасиран и т.н.) и бъркаш якоо :) . 5 минути бъркане му стигат... Важното е да не остава неразтворена захар на дъното.

И колега не се пртеснявай питай. За това е форумът :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 12:51 

Ясно и след якото бъркане слагам захаромера ако не показва Близо 20% добавям захар или само вода За да стане точно. Сега възниква друг въпрос как мога да преценя колко вода се слага на материала за да не е гъст или рядък.

Благодаря ти много за вниманието (май ще станем приатели) :D щото имам много въпроси от отговорите на които следват още въпроси...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 17:17 
Аватар

колегите са винаги готови да помогнат не се притеснявай. Значи ще оставим тези ябълки на страна,защото не съм варил никога такава ракия. Ако смесиш 1:3 вода захар получаваш 25 % захарен сироп. Тази пропорция е подходяща за слабо захарни плодове като кайсии,праскови ... Има колеги ползващи пропорция 1:4 което прави 20% захарен сироп. Предполагам ти би трябвало да се насочиш към тази пропорция,но изчакай някой да потвърди. А за количеството плодове от теб зависи. Аз принципно слагам малко плодове,за аромат.На 200 л бидон слагам около 60-80 кг плодове.
Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 20:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Тъй като се оформи нова дискусия, я отделих от темата за рандемана.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 12:39 

Ясно за съотношението захар вода е повече от ясно дори да не спазвам пропорция захаромера показва всичко но не ми е ясно каква е пропорцията килограм плод към захар или към захарен разтвор.
Примерно: има много блогове в които пише че хората слагат 35 кг плот 25кг захар от там следва и водата.
На мен това ми се струва много. Аз искам ракията ми да е с много плодове и сравнително малко захар (минималното нужно)
Но пък ако сложа малко захар по пропорцията с водата (малко захар малко вода) и материала става сух кашест чувал съм че не е добре както за ферментацията така и за казана. ( за казана майсторите добавят вода преди варене и можеби не е проблем не знам.
Ако може някой да ми помогне ще съм благодарен...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 13:07 

В казана не трябва да се добавя вода! Това сваля добива като количество и като градус. Накрая получаваш по-малко ракия с по-нисък градус.
Иначе най-добре се дестилира рядък материал, тоест филтриран от джибрите. Редкият материал по-трудно загаря.

Друго е ако правиш втора преварка и предварително си нагласяш градуса на материала, който ще дестилираш до колкото искаш (примерно 20-25%).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 13:24 

Моето съотношение е 1:1 плод-захар

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 16:04 
Администратор
Аватар

trayn написа:
Аз искам ракията ми да е с много плодове и сравнително малко захар (минималното нужно)

Що се отнася до аромата на ракията, това е похвално.

Намачкай суровината в бидона и разбъркай хубаво. В професионални условия слагат и пектиназа за втечняване на пращината, ама ние ще минем и без нея. Отдели си половин кана и с помощта на захаромера и калкулатора уточни пропорциите в нея. Ако объркаш нещо, връщаш каната в бидона, разбъркваш и вадиш нова проба. Като сметнеш колко е нужно - сипваш в бидона колкото трябва.

При ябълките дрождите понякога се развиват бавно, особено при по-киселите сортове. Затова не слагай отведнъж всичката захар, а отдели една трета за след ден-два, като видиш че ферментацията е тръгнала. Тогава захарността ще е паднала, но не се лъжи да слагаш повече захар от предварително пресметнатото.

Заради недостиг на азот в ябълките се слагат торове за дрождите, но и амоняк може да свърши работа.

Обикновено се подслажда с отделно приготвен захарен сироп, защото иначе захарта трудно се разтваря.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 16:49 

Благодаря много за съвета.
Но все пак искам друга пропорция за захар плод примерно 100кг плод 25 кг захар как е ( и не говоря само за ябълки по принцип)
Благодаря...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 17:15 
Администратор
Аватар

Не става "по принцип". Кайсиите имат захарност 5-6%, ябълките 5-11%, а гроздето може да е доста над 20%. Зависи колко е узрял плода и какъв сорт е. За ябълки се препоръчва оптимална захарност 18%, за круши повече...

Смятай за зрели хубави ябълки средна захарност от 10%. За да я направиш 18%, слагаш 9,8kg захар на 100kg суровина. Отделно от това за водата, която доливаш, смяташ 220g захар на литър вода, т.е. 18% захарно съдържание. Вода слагай само колкото пюрето да не е много гъсто.

Във твоя пример с 25kg захар, трябва да долееш 69 литра вода...

Сметките са едно, но меренето си е друго - не знаеш предварително какъв плод ти се е паднал.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 22:19 

Местожителство: Асеновград
По този въпрос колкото хора толкова и мнения. На кайсиевата и смокиновата слагам 30 кг. захар на 100 кг. плод на синята слива 50 на сто. Зависи от това каква ракия искаш да направиш. Махай костилките на костилковите продове преди ферментацията и прецеждай материала преди варене.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 22:51 

Хм много интересно мене сякаш теорията ми е по интересна от практиката.
Следващия ми въпрос е каде мога да намеря приблизителната захарност на всички плодове. За да мога да смятам преди да правя.
А и не разбрах защо трябва да сложа на ябълките 9.8 кг захар на сто а не 8 за да стане процента от 10 на 18 (Теоритично)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 23:04 
Администратор
Аватар

venci написа:
По този въпрос колкото хора толкова и мнения.

Така е - зависи кой какво иска да постигне.

Ако търсиш количество, слагаш повече захар - ограничение няма, че може даже и плод да не слагаш :wink: Аз пък предпочитам да сложа възможно най-малко, щото я предпочитам по-ароматна, без да ме интересува колко ще изкарам... Вероятно истината е някъде помежду... :)

Изпратено след 7 минути 40 секунди:
trayn написа:
А и не разбрах защо трябва да сложа на ябълките 9.8 кг захар на сто а не 8 за да стане процента от 10 на 18 (Теоритично)

Суровина 100kg със захарност 10%
т.е. имаш 90kg плодна маса + 10kg захар

добавяш 9,8kg захар
и получаваш 90kg плодна маса + 19,8kg захар т.е. заедно са 109,8kg

или захарност 19,8 / 109,8 = 0,18 = 18%

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 02:24 
Аватар

шефски много ябълки си сварил а ? :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София