Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2015, 19:14 
Аватар

Имам към 120 кг. зимни круши с тенденция да станат двойно.Съседът по вила има доста стари дървета които нито ги пръска нито реже, нито бере. Каво падне отива в дерето.Каза ми, ако искам да ги бера от ръка, ако искам да ги събирам, даже ще почерпи, че ще му е чисто.Те обаче са толкова високи, че повечето трябва да се събират като паднат.Крушите са два вида .Единият е топчест, много сочен и с добър аромат. Падат узрели ,или след седмица съхранение са омекнали и готови за залагане. Другият вид са добре познатите продълговати зимни круши, които стават за ядене след месеци "угниване". Те обаче ако се заложат сега няма да дадат нито вкус , нито аромат.Захарите явно са под форма на нишесте и трябва по някакъв начин да станат достъпни за дрождите, иначе нищо няма и да пуснат. Мисля си за някакво озахаряване като при зърното,но високите температури дали няма да вземат аромата. Такъв случай съм имал при дюли затова варенето не го долюбвам. Давайте идеи, че крушите падат всеки ден :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2015, 20:59 
Аватар

Две поредни години варя ракия от зимни круши,и от към аромат мога да дам 6+.Варя на колона,като дестилата го изкарвам на 80+ градуса.Крушите не ги варя а просто смачквам много добре 30-40кг. круши,сипвам ги в 100л. бидон,слагам 13кг захар и 60л вода.Като ферментира прецеждам и сипвам само течноста в казана,и ако не стига промивам джибрите с вода колкото да допълня казана които побира 70-75л.От един казан вадя дестилат които като го разредя до 55 гр. е 12-13л,около 5л паток на 24-28гр. и 600 - 700мл първак.Според мен крушите пускат и без допълнителна обработка.Тази година също съм заложил два бидона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2015, 21:24 
Аватар

По груби сметки това което си получил е от добавената захар, и малко от крушите. Когато "угният " имат със сигурност захар над 10 %. Ако се вземе и захарта на крушите ще е по-добре според мен.Това за аромата е интересно. Знаеш че са абсолютно" дърво" в момента на обирането- нямат вкус , нямат аромат, за ядене да не говорим.
Имам и такъв сорт ябълки-"Грени Смит". Чак след два месеца от зелени стават постепенно жълти, а до тогава са същите като зимните круши.
Но и това си е опит. Ще го имам в предвид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 20:56 
Аватар

Напълно съм съгласен колега,че при обирането нямат аромат,но пропуснах да уточня две неща.Първото е,че след като ги обера ги държа 2-3 седмици и тогава ги мачкам.След като ги намачкам и ги сложа в бидона ги поливам със съвсем малко вода,колкото да ги намокря.Изчаквам няколко дена да тръгне добре ферментацията и тогава сипвам водата и захарта.По този начин си мисля,че ферментацията е по продължителна и имат време да омекнат повече,че наистина са твърди като дърво.При всяко разбъркване шапката я мачкам с ръце.Относно аромата,тои не е много силен,но на които съм давал да я опита винаги казва че има много приятен аромат,въпреки,че варя на колона и изкарвам дестилата на доста висок градус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 17:26 
Аватар

И аз реших зимните да ги оставя да съзреят. Не съм сигурен къде ще е по-добре.Мога да ги държа на около 19 градуса почти неизменна температура, или в гараж който дава още 3-4 градуса спрямо външната.Там е между 6 и 12 градуса в момента.За измръзване няма опасност до минус ,три - четири градуса външна.
Другите ги смлях , добавих им дрожди за бяло вино , и добре шептят вече една седмица при тези 19 гр.,постепенно добавям нови количества, като в момента са 120 литра смлени на месомелачка.С нея става много лесно, за разлика от ябълки, пък и я върти двигател.Сложих и 4 кг захар, и може би ще добавя още два. Крушата има два големи кусура.Малко титруема киселина, особено ако са узрели, и малко усвоим азот.Захарност не съм мерил, щото при сока който дават резултатите не са реални. Карам на опит.Мисля че е към 10%.Интересно е, че са доста "чорбаливи" и шапката е два пръста.Следващата захар ще я разтворя директно в джибрето без добавяне на вода.
Добавих лимонтозу( за сега 50 гр) ,и подхранка за дрождите на третия ден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:09 
Аватар

Покрай тия круши дето станаха не двойно ,ами вече тройно количество се зачетох в сръбския форум.Там един пич на когото може да се има вяра подкиселява с 50 мл. СЯРНА киселина разредена десет пъти с вода. Това е за 100 л. "комина" или джибре по нашему от смлени круши.
Някой правил ли го е? Това съм го срещал в швейцарска публикация от техен институт, даже се споменаваха и габровските ябълки.Имаше много конкретни данни за плодови дистилати. Почти съм сигурен че линка беше на форума, но не мога да го открия. Някой може ли да помогне?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:58 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
баджо, тук не сме такива хора... Сярната киселина е брутален начин за увеличаването добива, чрез хидролиза на целулозата. През ВСВ са произвеждали по тази технология водка от всякакви целулозни отпадъци... като табуретки ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 00:02 
Аватар

Тази доза я дават за подкиселяване, и при такова количество не ми се вярва чак да стане "табуретковица".Крушите на дали имат повече от 2-3 гр. титруема киселина на литър.Това съм намирал навсякъде като данни. Пък и не вярвам швейцарците толкова да са го закъсали. Но точно в този линк обясняваха някакви странични ефекти, и то на база реално приложение. Както и да е все ще се намери публикацията. Това което казвам е по спомени от прочетеното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 01:34 
Администратор
Аватар

Потърсих в Нета и наистина е пълно с материали по темата. Единственото реално предимство на сярната киселина срещу другите методи за подкиселяване, което намерих в среднощното ровене, бе увеличаването на рандемана за сметка на нишестето и пектина. Ако е това, определено не си заслужава неудобствата, освен в промишлени условия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 16:52 
Аватар

Мен повече ме притесняват страничните ефекти, иначе имам киселината защото работя с нея често по други поводи. Лимонената киселина няма голям ефект за докарване на киселинност, пък и тя даже е забранена при вино,като средство за подкиселяване по време на ферментацията. Разрешена е за предпазване от желязно помътняване при белите вина ,и то за доза до 0,5 гр. на литър.Хайде да речем, че при дестилацията е друго. За цена да не говорим дори да се вземе на едро,за пакетчета по 10 гр. от магазина цената е много неприемлива.Вярно че не преработваме тонове, но понякога количествата не са малки. Ако обаче това е за сметка на качеството, не бих направил компромис . Другото е винена киселина...и там отиваме на още по големи разходи, но пък тя е единственото разрешено средство при виното.А сега де!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 18:23 
Администратор
Аватар

Лимонената киселина участва при синтеза на аденозинтрифосфата в клетката и се изразходва в метаболизма ѝ. Използването ѝ е много неудобно, което ще потвърди и бай Танас, който експериментира наскоро с нея - непрекъснато трябва да контролираш pH.

Масово използваме винена киселина (лимонтозу), с която подкиселяването е достатъчно стабилно, но е пипкава настройката в началото. ЧЗА от химически магазин е 10-15 лв/кг

За хора без pH-метър по света се продават буферни разтвори на базата на млечна, плодови, фосфорна и ябълчна киселина, с които подкиселяването става без да се съблюдава строга норма - просто се налива половин литър на бидон и pH е гарантирана без по-нататъшни грижи. Принципът на буферните разтвори позволява постигането на стабилна pH дори при големи промени в средата.

За много голям недостатък на сярната киселина виждам съсипването на казаните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 19:14 
Аватар

pHметър имам личен от преди 2000г. До тогава ползвах служебен. Титрувания съм направил доста, защото е свързано с работата ми. За индикатор се изпедепцах да ползвам "куркума".Има го в по-големите вериги и е мижави стотинки. Използва се за подправка.С него точността е добра за нашите цели като индикатор. Затова и зарязах уреда и коломеловият електрод даде фира.Но съм правил мерене и с него. Той е незаменим когато наблюдаваме моментното изменение на "pH".Който си е играл знае че при влагане на лимонтузу( няма да пиша формулата му засега , но имам усещането че говорим за различни вещества), киселинността се променя, но за малко.
След това от дисоциацията нивото почти се възстановява на първоначалната стойност.То си има обяснение и е дадено в калкулатора на колегата "nikolaypetrov".
Относно буферирането, това е да можеш да запазиш нещо за дълго време -например тая с която си имаш вземане- даване все да е на 18г. :lol:
Въобще химията дава точни резултати, само не може да даде оценки като вкус , аромат...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 20:33 
Аватар

баджо написа:
За индикатор се изпедепцах да ползвам "куркума"..........С него точността е добра за нашите цели като индикатор.....

Баджо, ако не ти е проблем дай малко инфо за куркумата кое, как и защо.
:prost:

ПП: Куркумата променя цвета си при над pH 6.8. Поради това питам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2015, 12:07 
Аватар

Здравейте,поздрави за хубавата тема.Ние от години правим ракия от зимни круши,не само заради аромата но и ги има много и лесно се събират а и никой не ги иска дори ни ги събират за да си учистът дворовете.По отношение на захарността всяка година ми показва12% става въпрос за попска круша тази зелената и твърда кат камък и съм склонен да вярвам на уредите(приблизително разбира се)защото при добавяне на вода и захар по сметки винаги получавам желаните стойности.По отношение на ph тази година реших да слагам ябълки,та 2 кофи круши и 1 кофа ябълки тази смес ми показа 11%-захарност и след добавяне на бяла кристална захар до 21% ми показа 3,8ph за което си мисля че е добре.Относно аромата ябълките със сигорност ще повлиаят но си мисля че ще стане хубав елексир.Вече направих дистилат но е на 80%алк. и се налага да изчакам да отлежи да градирам и да усетя аромата.ЕЕЕЕЕЕЕЕЕ чакане

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София