Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 04:19 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ще засегна темата за озахаряването-най - вече за направата на уиски-особенно , за царевицата... тип чичо Джак Даниелс...и др.-където са големите мъки !!!! Първо!!!!-разваряването на материяла ( царевица) отдавана е изхвърлено при тези технологий..тъй като, при разваряването ,в миналото-презумцията е била, да се увеличи количеството получени - обобщено накрая- захари-оказва се обаче,че при по- високи температури на варене , разграждането на моно захарите, като прицес е по- голямо, отколкото добива на допълнителни захари - значи-получените глюкоза и фруктоза или някой други моно захари,при висока температура,се трансформират в не захари - съответно в алдехиди,кетони, които не ферментират.Така,че-добива не расте- разрастват се нашите мъки -качамак ли ще е... :D мамалига ли ще се получи.. :D А после как да го филтрувам.... :wallbash: Голяма скоба -( това нас много би ни улеснило,но и даже това не е нужно- старите спиртни и нишестени заводи-например Разград ...Правят хидро- термична обработка....на целите зърна,накисват ги 48 часа в хладка вода.....След като стане еластична обвивката,пускат през валци,смачкват зърното- нишестето изтича в течна фаза, и от не- рзтворено се е получило разтворено нишесте ....от тук- нататък следват процесите на озахаряване....)Даже до тук става ясно, че никакво варене не е нужно.... а новите заводи работят по тн. механично ензимни методи... Малца също е ензим....тоест няма ВАРЕНЕ !!!!! За нас-разчупена царевица ,пшеница и тн....-едрина - като малца съотношение 1/4 или 1/3 ( за неверници :megagrin: ) 63 градуса...... и успех.....и pH -то ей !!!!

Само да дам пример-В завод при pH 5,4 за няколко минути се е озахарило -за царевица иде реч... пъти повече отколкото при pH 5.9 За няколко часа !!!!!!!!!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 09:18 

Местожителство: София
Звучи прекалено хубаво за да е истина...дай препратки към тези материали и някоИ нови технологиИ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 16:22 
Аватар

Няма как да дам препратки-Това са думи от устата на проф. М.Маринов...Бях споменал, че имах среща с него....Тогава-освен многото други общи въпроси го попитах и за озахаряването на царевицата.... Сега на пролет,като си дойда-пак ще го питам, ама вече много по-конкретни неща.... ;) Та..... така отговори той.....както го написах-точо го цитирах....И аз гледам и се ровя тук-там-навсякъде разваряват,изваряват.....Затова и не смеех да споделя тук,ама снощи :saufen: и морето до колени и добих смелост....А от сутринта се ровя в тубата да намеря без разваряване,но и без ензими...само това намерих от стотици.....Ама работи значи... ;) а всички други стотици си готвят кашите.......

https://www.youtube.com/watch?v=h40-YDD3Ouc

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 16:40 
Аватар

Местожителство: Божурище
Без да съм много в час на материята, браво akiro. :thumbs1:
Коментара под видеото:
"Для начинающих.В моём видео приведён один из примеров описанных в книге " Производство спиртных напитков"авт.А.К Дорош и В.С.Лисенко стр. 65-66 вар.5."
За тази книга струва ми се някъде бях пускал препратка...
За втори път предлагам, ако има някакъв начин проф. М.Маринов да стане почетен член на форума. Не съм сигурен в титулуването "почетен член" но е ясно за какво иде реч... ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 18:38 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Браво Акиро - хубава работа си свършил снощи!!! А казват че пиенето било вредно ! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 19:22 
Аватар

Просто споделих нещо,което ще правя на пролет...При по-малки обеми е по-лесно разваряването...аз с мойте - нямам шанс...А няма начин от почти 6000 човека форум да няма хора с конкретен опит.....Гонят ме съмнения за вкуса...Но и при чисто малцовото, пак са само 63 гр..С.Освен ако не играе чичко Пастьор...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 21:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
На посочения клип се вижда правене на малц от зърно - ечемик, пшеница и ръж.
В последствие този малц го смилат на каша през електрическа месомелачка (аз го правех с ръчна понеже нямам електрическа), смесват го с пшенично брашно и вода и правят озахаряване с повишаване на температурата от 45 градуса до 65.
И това съм правил и то много пъти.
Разликата между озахаряване с разваряване и такова без разваряване е в рандемана на захари и съответно спирт - не е голяма разликата.
Аз бих го направил с разваряване с помощта на термостабилна алфа амилаза , с последващо охлаждане с подобна на посочената в клипа серпентина и подкиселяване до пеха 5.2 след внасянето на малцовата каша. Но и без разваряване пак ще стане, просто ще "пусне" малко по-малко на теория, а може би и на практика, но в края на процеса пак ще има същия по качество зърнен алкохол, от който както е видно от думите на автора на клипа - може да се добие или уиски или водка.
В зависимост дали ще се отлежава или ще се ректифицира.
Аз лично не съм съгласен че за уиски ще се мине само с отлежаване на сиреца в дъбово буре. Или може би не съм разбрал добре думите на мужика.

А ако аз реша да си правя зърнен алкохол - ще го направя така :
1. Смесване на малцова и немалцова каша с вода при около 35 гр.
2. Плавно повишаване на температурата до 52 гр. и пауза там около 20 мин. за да се задействат ензимите на малца разцепващи бетаглюканите и протеините. Това ще даде свободен азот и аминокиселини за ферментацията и ще улесни филтрацията или ако се налага - центрофугирането на "бражката".
3. Бързо подгряване и разваряване с помощта на термостабилна алфа амилаза (промишлен ензим) около 30 мин.
4. Охлаждане до 65 гр. с помощта на серпентина , внасяне на нова порция малцова каша и подкиселяване до пеха 5.2
5. Озахаряване на 60-62 гр. за колкото трябва време - час и нещо. До добра йодна проба.
6. Охлаждане до температура на ферментация и внасяне на дрождите.
и нататък е ясно.
Дестилира се само течното и т.н.

Има и още един подход , характерен за Шотландия :
Ферментира се само течност по следния начин -
източва се течността от първото озахаряване посредством специален съд за прецеждане с лъжливо дъно и триците се промиват с вода както се прави по пивоварната технология, но промивните води не влизат във ферментатора, а с тях се започва ново озахаряване.
Източва се течността от второто озахаряване и се добавя в общия ферментатор като с промивните води от второто озахаряване се започва трето и т.н.
Това е подходящо ако се прави непрекъснато озахаряване след озахаряване до безкрай.
Така във ферментаторите захарността е (началната захарност) около 20 % в зависимост от количеството вода при озахаряването (т.н. хидромодул)
И същевременно няма загуби от остатъчен екстракт в непотребните трици.
Ферментацията само на течност дава много по-мек алкохол и по-малко странични миризми в крайния алкохол (както и сами сме се убедили при ферментацията на плодови каши).

Всъщност, усилието за правене на малц е съизмеримо с усилието за разваряване на немалцовия материал. Тъй че , може би по-добре е да се прави зелен малц на каша, отколкото да се разварява и обработва с промишлен ензим немалцово зърно. Поне в домашни условия.
В промишлени - не знам ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 22:35 
Аватар

Доста се рових, но намерих само този клип-със зеления малц.....Иначе,основната реч беше за царевицата.....но на две паузи 55 С.. и основна на 63 С.-С хубав - вносен малц...Това с двете паузи е моя приумица изхождайки от таблица за клейстеризация на цитираната от Тони книга...ако я намеря ще я постна.... А Маринов каза:Смело на 63 градуса и това е.. никакви разварявания...Иначе за класическите варки на други зърнени....съм харесъл и имитирал това:

https://www.youtube.com/watch?v=LrHeXiLCmp0

Особенно циркулацията при промивка !!!!

П.п. А някой, озахарявал ли е чисто нишесте било то царевично или пшенично-с хубав малц ???Най-вече питам за вкуса-за рандемана ясно....особенно на тази цена- около лев за кило.... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 11:48 
Аватар

Тц, тц, тц, тъкмо щях да те похваля за смелостта и нестандартното мислене :respekt:
А то
akiro написа:
... така отговори той.....както го написах-точно го цитирах...

Важното е да има прогрес :) :prost:
ПП. Индианците. Докато мъжете ловували, жените не се занимавали с глупости, а дъвчели жито и го плюели в съдовете за ферментация ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 12:36 
Аватар

Щот съм честен човек.... :P Ама нещо бавно напредвам......На пролет ще се развихрям....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 15:04 
Аватар

Ако става въпрос за тази книжка, може да се види от линка по-долу.
"Производство спиртных напитков. Сырье, аппараты, технологии получения спирта и водки" - Дорош А.К.

http://booksshare.net/index.php?id1=4&c ... 995&page=3
Скачать (прямая ссылка): dorosh.djvu

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 18:38 
Аватар

Местожителство: Божурище
akiro написа:
....На пролет ще се развихрям....
Мнооого, много време има до тогава. Чудя се дали да не забъркам след месец-два една доза за малолитражката. :? akiro и victoryvt вероятно няма да сте против да ми станете консултанти. От затварянето на люка на дестилатора нататък си знам... ;)
akiro, я провери в гуглето за "холодное осахаривание", във форумите. Има теми...
Книжката е същата, да... И поста намерих, страниците и т.н. viewtopic.php?p=50520#p50520

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 18:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Само една вметка - понеже и затова съм спорил с "неверници" :
Разликата в рандемана на захари и от там на спирт между български малц (Болярка) и немски малц (Вайерман / Бест малц) от тип пилс малц е в рамките на процент - два.
Или иначе казано почти няма разлика.
/За съжаление от Болярка вече е почти невъзможно да се закупи малц освен с камион за насипни товари и то от тон нагоре. В Чирпанския завод питат - "Колко вагона желаете да закупите" , Елин Пелин го нарязаха на скраб, а в Плевен са французи .../
Т.е. - дали е немски или български малца - разликата би се загубила в неточностите на домашното озахаряване и т.н.
Докато разликата между домашен малц от фуражен ечемик и какъвто и да е промишлен малц е съществена.
Просто защото няма от къде да намериш пивоварен ечемик и ще трябва да ползваш фуражен, и отделно дето много трудно ще поддържаш оптимална температура на покълване на зърната.
Но ако целта е просто да се ползват ензимите му за озахаряване на някакво нишесте (брашно, зърно, грис и т.н.) си струва да се пробва. И няма нужда да се суши - мели се както е мокър , но трябва да се преизчисли количеството поради наличието на 50% влага (вода) в него.
(Примерно - ако за 20 кг. немалцово зърно преди си ползвал 5 кг. промишлен малц, сега ще трябва да си направиш поне 10кг. мокър собствен малц, че и горница)
А за уиски истината е в бурето, а не в озахаряването :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 20:34 
Аватар

Да Тони има, но специално търсех в тубата да се види какво става точно ;) Книгата е точно тази-Доброш А. К.,Лысенко В.И. Произодство.... стр е 32-таблицата-от където става ясно:
пшеница начло набухвания-65 С.(край)-клейстеризаций-80 С.....Царевица: 55С.-75С. ръж:50с.-55С......ечемик 57.5С.-62.5С. -Още оттук става ясно,че не са нужни никакви разварявания.....качамаци и тн.----Още повече, както каза професора,че и се губят захари под формата на кетони,алдехиди....

Стига с тез шеги за консултаций-така и така ме е срам....Няма тук във форума- по-голям капацитет и специалист на тази тема от Иван Flanker.... :respekt: - Поне засега аз не знам- Ей, да не се обиди някой ей !!! :prost:

Викторе.. :respekt: Един от началните ми учители :respekt: Така и никой до сега не отговори: Чисто нишесте... било царевично или пшенично.... да се озахари с ХУБАВ малц -какъв е вкуса,Дали няма да е като към хубав малц прибавим захар....(след озахаряването говоря)....За по- голям рандеман.....някой така правят..... аз питам за вкуса.... :prost:
П.П.
По-конкретно да питам-ако към 40 кг. малц се прибавят15- 20 кг чисто нишесте ще се изпорти ли вкуса.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 09:13 

Местожителство: София
victoryvt написа:
Разликата в рандемана на захари и от там на спирт между български малц (Болярка) и немски малц (Вайерман / Бест малц) от тип пилс малц е в рамките на процент - два.

А разликата във вкуса каква е?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София