Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2009, 12:13 
Аватар

Привет!
Най-сетне успях и аз да се регистрирам в този хубав сайт! (след 2 седмици неуспешни опити)
Та, по същество!
За пръв път правя опит за производство на домашна ракия! Купих 150кг. сини сливи (просто това ми изпадна, пък и като за пръв път нямах претенции). Направих си труда да извадя костилките на сливите и ги разпределих по ~ 30кг. на бидонче (червени, мисля, че са по 80л.). Прибавих разтвор от захар и вода в отношение 1:3, докато се покриха поне малко сливите (т.е. по 7кг. захар). Не остана време да намачкам сливите за жалост и затова го направих чак след 2 седмици. На втората седмица ми се струваше, че всичко е наред --> винарките са налице, плодът се беше смил, намачках го хубаво и захаромера показваше 10. На третата седмица запретнах ръкави за варене (защото от четене и разпитване разбрах, че горе долу на 20-тия ден ще е готово, но..), но захаромера показа 5 и все още имаше плод на повърнохността. Живот и здраве следващата събота и неделя стават 4 седмици и ми се вижда много и незнам от какво може да се получава така! Приемам всякаква критика колеги за да се поуча и за в бъдеще да знам какво правя. Благодаря Ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2009, 13:55 

"Прибавих разтвор от захар и вода в отношение 1:3"

Получава се 25% разтвор! (1/4 * 100 = 25%) . Началната захарност не бива да надвишава 22%. Аз направих тая грешка миналата година с дренките и ги чаках месец и кусур.

Като падне на 1-3% може да ги вариш, едва ли ще има проблеми...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2009, 14:25 

Според мен за около месец (26-28-30 дена) приключва ферментцията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2009, 14:55 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
valentor написа:
Според мен за около месец (26-28-30 дена) приключва ферментцията.

Прав си ,но дали няма да има остатъчна захар в материала? :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 06:51 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Направих няколко прости сметки,относно общата захарност на материала:
30кг сливи със захарност 10-12% - 3до 3,6кг захар
28кг захарен сироп - 7кг захар
58кг материал за ферментация 10-10,6кг захар
на 58------10,6
на 100-----Х
1060:58=18,3 ПРИБЛИЗИТЕЛНО 18% захарност.
Ако е така не би трябвало причината да е високия захарен градус.Иначе причини много но най вече температурата тоя месец температурата падна нощем е около 10-12градуса,ако материала е навън се е охладил и ферментацията се забавя.
Друго на теб съотношението плод и захарен сироп е 1към 1,някъде пишеше че на 100кг най добре е да се слага до 10кг захар.Е това е когато имаш плодове бол а не да ги купуваш.
Друго имаше валежи дрождите се на повърхността на плодовете възможно е те да са намалели в резултат на отмиване.
Дрождите са диви и част от тях умират с повишаване на алкохолния градус в кашата,като намалеят ще работят по бавно.
Не зная какъв е захаромера българския е min-5%--max25%,руския 0%-25%,с нашия трудно ще хванеш нулата.Пробвай на вкус бистрия разтвор не трябва да сладни и щом не сладни вари.
Дано съм полезен с тия съждения от разстояние,защото по някога сами се чудим какво объркахме па макар и самите ние да сме го правили.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 08:46 
Аватар

Много благодаря за отговорите! Единственото, което ми остава е да чакам!
Може ли само да попитам как се измерва захарността само на плода? :roll: И после като се смеси плодът със захарта... как да премеря дали е около 22%? Нали захаромерът трябва да е в "редичко" за да потъва?! Извинявам се за глупавия въпрос, но както бях споменал за пръв път ми е. Питам този онзи и ходя да върша нещо!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 09:55 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
pecatapanov написа:
Може ли само да попитам как се измерва захарността само на плода? :roll:

Поне на мен са известни два общодостъпни начина:
  • С рефрактометър - достатъчна ти е само една капка:

Изображение
  • Със сокоизстисквачка.
Е, някои и на вкус могат... след няколко години тренинг... Ама само някои, щото иначе всички да сме дегустатори... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 14:17 
Аватар

Тези рефрактометри са скъпични за мен! Може би живот и здраве като навляза по навътре в технологията :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 20:31 
Модератор
Аватар

pecatapanov написа:
Тези рефрактометри са скъпични за мен! Може би живот и здраве като навляза по навътре в технологията :lol:

Скъпи са. За собствени нужди можеш да филтрираш проба от джибрите през филтърна хартия или филтър за кафеварка. Ще бъдеш много близо до действтелната захарност на материала

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 11:26 
Аватар

Сливи варя от 10-на години и винаги съм знаел, че са готови за варене на 40-я ден /някой ми го е казал някога и така съм запомнил/. Така, че спокойно, имаш време. Естественно зависи и от други неща /температура, захарност/.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 16:33 
Аватар

mushmurok написа:
Сливи варя от 10-на години и винаги съм знаел, че са готови за варене на 40-я ден /някой ми го е казал някога и така съм запомнил/. Така, че спокойно, имаш време. Естественно зависи и от други неща /температура, захарност/.

Благодаря много, това вече ме успокои :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 21:43 
Аватар

На 40-ия ден се прави помен,за 8-и ,21-и ден и др. такива, но при грозде!(това е друг филм)
Никога до сега за сливови джибри не съм използвал захаромер.
Методи на стар майстор на сливова(от него съм ги запомнил и ги прилагам):
1.Вкусът на джибрата-горчив.
2.Мокрейки ръката си със течността,след като просъхне малко ако не лепи-се вари.
3.Джибра от сливи не се избистря(огледало) по повърхността,ако е готова за варене тя прави "клин"между шапката и стената на съда,а когато се избистри .............тогава се прави 40-то.(помен на джибрите)

:) :) :) :) :!:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 22:32 
Аватар

Колеги утре ще отида до село да видя как са сливите. Ако са готови искам да ги запечатам хубаво да не "изфирясат" (както казва колегата). Та кажете как ще е най-сигурно?! Мисля да сложа пликове на гърлата на бидоните и да завия хубаво капаците? Ще стане ли работата?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 23:01 
Аватар

pecatapanov написа:
Колеги утре ще отида до село да видя как са сливите. Ако са готови искам да ги запечатам хубаво да не "изфирясат" (както казва колегата). Та кажете как ще е най-сигурно?! Мисля да сложа пликове на гърлата на бидоните и да завия хубаво капаците? Ще стане ли работата?

Вземи 2кг. брашно,в клина(по-горният ми пост),наръсваш обилно както и по повърхността на джибрата,изчакай известно време малко да "дръпне"след което сложи найлон върху който наръси пясък за тежест.
Стягай чембера и ако е готова джибрата няма за какво да се плашиш. :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2009, 11:47 
Аватар

Приятели, вчера ходих до къщата да видя как са сливите с още двама познати, които имат някакви познания уж по технологията! Не мерих със захаромер (колегата по-горе казва, че за сини сливи не използва захаромер), но бабата в Неделя (27.09.2009г.) е премерила и каза, че било пак на 5 (както беше и по-миналата седмица).
Плод има все още на повърхността и стои на кашичка. Сиропът понамирисва, но все още сладни (при вкусване). При тестване с кибрит, пламъкът угасва веднага след снижаване на клечката под гърлото на бидона. Не съм ги затварял хубаво, капаците си остават както досега! Стигам до извода, че може би помещението е студено и затова се бави толкова, или пък просто някои колеги са прави, че слива се чака 40-45 дни :D .Плодът и захарта са сложени на 01.09.2009г. рано сутринта, до днес са вече 28 дни! Чакам...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София