Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 08:29 
Аватар

didko_g написа:
Здравейте, нещо тази година и на мен май ми се прецака кашата. Събрахме сливите на 22 август, на 29 август им сложих захарта, и всичко беше добре докато не изстина много времето, тогава се наложи да се вкарат в една постройка защо крайните качета започнаха да подмокрят. От тогава почти спря ферментацията, захарността е около 4 - 5, сега съм ги запечатал и се чудя какво да правя. Ако може дайте съвет.
Някои от качетата даже са почти подмокрили

Честно казано и на мен ми мирише на тази работа! Миналата Събота или Неделя трябваше да отида да видя как е кашата, но имам много за учене и не ходих! Живот и здраве на 10-то число (Събота) стават точно 40 дни. След изпита от Свищов право към село и дано има смисъл! Хора ако и бабата не е завила бидоните и им е било студено и пак си има захар какво да правя и аз?!Помагайте!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 11:05 

kupi si drojdi4ki priqtelyu (takiva za trudna fermentaciq) :prost:
Купи си дрожди (такива за трудна ферментация)

Приятелю, моля пиши на кирилица. Благодаря ти предварително!
Аз :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2009, 08:51 
Аватар

Добро утро на всички!
На 11-ти (Неделя) бях на село и сливите най-сетне бяха готови според мен! Захаромерът показа 0 и кибритена клечка гореше в бидона! Хората, които бяха казали, че сини сливи се чакат 40 дни бяха прави :) Та така, изсипахме единия бидон в казана и бабата си беше замесила тесто от пшенично, царевично брашно и пепел (аз бях чувал само за тесто от вода и брашно). Позапълни капака на казана и лулата :nixweiss: (така се наричаше нали?) и запалихме огъня! След като прокапа се установи, че явно тестото на бабата не беше сложено добре, защото започна да си цвърчи от доста места като тенджера под налягане. В помещението имаше доста изпарения от спирт и силно блъскаше в носа. Ясно ми беше, че ще се загуби много от количеството, но... :nixweiss: При опит за запълване върху горящ казан тестото се разтичаше и не ставаше добре. Започна да тече с градус 70, спря да капе, когато градусът беше на 40. От 35-40л. сок паднаха около 5 - 5.5л. Казах си "е хайде, нали да покаже бабата като за пръв път" :datz: Първият опит неуспешен, живот и здраве сега Събота и Неделя отивам сам с подръчни инструменти малко да се поизправи капакът и лулата, ще замеся тесто само от брашно и вода и ще си поиграя хубаво за да няма загуби. Дано успея!
Благодаря за помощта! Ако имате някакъв съвет към мен отностно проблема ми с това изпускане на казана, ще съм доволен ако споделите! :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2009, 20:59 
Аватар

Местожителство: София
Направи си тесто само от брашно и вода и го слагай да уплътни хубаво и навсякъде. Не го жали. Остави си малко резерв ако някъде ти "избие" и веднага го запушвай. АКо нямаш тесто за запушване ръси брашно на мястото което изпуска и го запуши с него. Така се губи доста ценен материал. Аз лично от 1-2 години ползвам трици от жито и малко брашно за запечатване.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София