Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 21:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 00:25 
Аватар

Местожителство: Varna
То е ясно че най добрата ракия става от грозде, но джибрите от виното да ги хвърляме ли.
Да ви споделя моята рецепта.
Ако имаме 200кг бяло грозде , чепките се отделят зърната се смилат и се изцежда гроздовият сок. Пълним едно буре 100 л. остават около 90-100кг. джибри. Тесе оставят за 3-4 дни в качето зада могат винените дрожди да се размножит и да могат по бързо да преработят допълнително сложената захар. Хубаво е да не се прекалява с захарта но пък няма да оставим джибрите сухи за това към тях добавям горе долу същото количество захарен сироп, колйото е бил гроздовия сок 80л.вода и 20кг. захар. След прибавянето на шербета възникяа проблема с киселиноста, гроздовите дрожди обичат киселичкото иначе трудно работят, за това на всеки килограм захар добавяме едно пакетче лимонтозу 10гр.

Рецепта за джибра от бяло грозде:
необходими продукти - 90-100кг. гроздови джибри, 20кг. захар, 20 пакетчета лимонтозу, 80л. вода.
начин на преготвяне - след отделяне на чепките, смилане и изцеждане на сока за вино от гроздето джибрата се оставя в съд за 3-4 дни. На четвъртивт ден 20кг. захар и 20 пакетчета лимонтозу се разтварят в 80 л. вода. Температурата на захарният сироп преди да се добави в джибрата трябва да е около 30 градуса. Материала се бърка сутри и вечер една седмица след това се оставя, когато захарноста падне на нула е готов за варене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 13:19 

Местожителство: Търговище
днеска като бърках джибрите реших даги прехвърля в друк бидон и отделих и семките дали съм направил добре незнам :?

Последна промяна ejko на 04 Окт 2009, 22:29, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 19:56 
Аватар

Мисля че няма да има проблем

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 22:40 

petiomalchev написа:
То е ясно че най добрата ракия става от грозде, но джибрите от виното да ги хвърляме ли.
Да ви споделя моята рецепта.
Ако имаме 200кг бяло грозде , чепките се отделят зърната се смилат и се изцежда гроздовият сок. Пълним едно буре 100 л. остават около 90-100кг. джибри. Тесе оставят за 3-4 дни в качето зада могат винените дрожди да се размножит и да могат по бързо да преработят допълнително сложената захар. Хубаво е да не се прекалява с захарта но пък няма да оставим джибрите сухи за това към тях добавям горе долу същото количество захарен сироп, колйото е бил гроздовия сок 80л.вода и 20кг. захар. След прибавянето на шербета възникяа проблема с киселиноста, гроздовите дрожди обичат киселичкото иначе трудно работят, за това на всеки килограм захар добавяме едно пакетче лимонтозу 10гр.

необходими продукти - 90-100кг. гроздови джибри, 20кг. захар, 20 пакетчета лимонтозу, 80л. вода.
начин на преготвяне - след отделяне на чепките, смилане и изцеждане на сока за вино от гроздето джибрата се оставя в съд за 3-4 дни. На четвъртивт ден 20кг. захар и 20 пакетчета лимонтозу се разтварят в 80 л. вода. Температурата на захарният сироп преди да се добави в джибрата трябва да е около 30 градуса. Материала се бърка сутри и вечер една седмица след това се оставя, когато захарноста падне на нула е готов за варене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 20:32 
Аватар

Местожителство: Sofia
petiomalchev написа:

Здравейте. Същата ли ще е рецептата и за червено грозде?
От 150 кг. мавруд (поне за такова го купих) със захарност 22% (не съм добавял захар) източих 80-85 л. в друг съд за тихата ферментация. В джибрите съм долял същото количество вода (допълних съдовете до същото ниво) с 15 кг. захар. Захарността стана 10%. Достатъчно ли е? Дига се шапка, значи ферментацията върви. Лимонтозу не съм слагал, трябва ли му? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2009, 18:51 
Аватар

Зада изкараш добър краен продукт трябва количеството на джибрата да е около 100л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 22:33 
Аватар

petiomalchev написа:
Зада изкараш добър краен продукт трябва количеството на джибрата да е около 100л.

Извинявай, но не разбирам. Не е трябвало да точа толкова, за да остане и за джибрата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 22:52 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
paro_k написа:
petiomalchev написа:

Извинявай, но не разбирам. Не е трябвало да точа толкова, за да остане и за джибрата?

Петю иска да каже че вместо 80-85л. да вкараш 100л.,и вместо 15кг. захар да сложиш 25кг. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 21:16 
Аватар

Технологията за правене на червено вино е различна от тази на бялото. При бялото вино шарата се цеди веднага след смилане на гроздето а при червеното се остава да престои с джибрата, тогава от шлюпките се отделят повече вещества в шарата. За това при джибрата от бяло грозде може да добавиш захарен сироп 20% (1/4 захар към вода) , от 2/3 до 1/1 от източената шара, но за джибрата от червено грозде трябва да се прибави по малко количество захарен сироп от 1/2 до 2/3 от количеството на източеното вино (защото джибрата от червено вино е по бедна на ароматни вещества).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2009, 22:11 
Аватар

Благодаря за мненията. Излиза, че е трябвало да добавя между 10 и 13 кг. захар, ако правилно съм разбрал. Аз съм добавил 15. Трудно ще ми е да извадя излишното, оставям го така :).
Притесняваше ме, че захарността стигна само до 10%, но важното е, че ферментацията върви нормално.
Колебая се и за друго. Нямам собствен казан и разчитам на подаяния (ще ползвам казан от приятели, но не знам кога :afraid:). Та си мисля, след като материалът е готов, да го пресовам (доколкото мога) и да го затворя в 10 литрови бутилки от минерална вода. Надявам се да издържи до месец без да изветрее. Вие как мислите?
Поздрави и наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2009, 22:24 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Ако е в бидони, слагай капаците плътно и няма да имаш проблеми.Не слагай обръчите обаче.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2009, 22:45 
Аватар

Благодаря, Krass. Имам намерение да я пека без шлюпките, затова ще мачкам предварително. Няма да се прецака, ако изчака затворена 15-20 дена, нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2009, 22:52 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Най много да се избистри и да ти досвидее ако си винар. :) От друг плод не бива да се чака, но от грозде е добре да минат още двайсетина дни след като падне на 0 градуса.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2009, 07:21 
Аватар

paro_k написа:
Благодаря за мненията. Излиза, че е трябвало да добавя между 10 и 13 кг. захар, ако правилно съм разбрал. Аз съм добавил 15. Трудно ще ми е да извадя излишното, оставям го така :).
Притесняваше ме, че захарността стигна само до 10%, но важното е, че ферментацията върви нормално.
Колебая се и за друго. Нямам собствен казан и разчитам на подаяния (ще ползвам казан от приятели, но не знам кога :afraid:). Та си мисля, след като материалът е готов, да го пресовам (доколкото мога) и да го затворя в 10 литрови бутилки от минерална вода. Надявам се да издържи до месец без да изветрее. Вие как мислите?
Поздрави и наздраве!

Не се притснявй ракия пак ще излезе, дръж обаче шлюпките до преди да я вариш /да може да се отделят повече аромати от тях/, за държенето на джибрата в пласмасови туби си имам едно на ум /в тях материяла се излага на светлина и мисля че се променя нещо във вкусъ на крайния продукт/. Остави джибрата в бидона до преди да вариш и тогава я прецеди. Аз бидона го държа затворен без обрач даже и при ферментацията /запазва се по висока вътрешната температура/. Ако дестина дни след приключване на ферментацията още не си го сварил сложи един наилон на бидона сложи капака и стегни с обръча.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2009, 22:16 
Аватар

Благодаря още веднъж. Успех на всички! :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София