Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Ракия от липа
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2016, 08:46 
Аватар

Имал съм възможността няколко пъти да правя ракия от липов цвят. Липата обаче съдържа етерични масла и това затруднява по някакъв начин ферментацията. Вчера се сдобих с 25 кг цвят и реших да не бързам да го слагам в бидоните. Разстлах го и го оставих малко да изсъхне. Само че още се чудя колко време да го оставя да съхне. Не мисля да му давам повече от 2-3 дни. Другото което е, досега съм слагал само мая. Никога не съм слагал дрожди от аптеката. И въпроса ми е дали тези дрожди ще спомогнат за по-добрата ферментация спрямо маята? Очаквам съвети!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ракия от липа
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2016, 00:17 

Местожителство: Варна
То и акацията не пуска захар, но става хубава ракия /на мен поне ми харесва - пък и не само :D / Колкото до липата аз бих сварил само цвета като чай /щом има мазнини/, после махам цвета и добавям захарта и дрождите/маята. Ще иска и лимонтозу.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2016, 02:43 
Аватар

L34 написа:
Имал съм възможността няколко пъти да правя ракия от липов цвят.

Извини ме, но май си единствения който има "опит" с липата, и вместо да споделиш, задаваш въпроси.
Имам огромна липа в двора си, израснала от дънера на отсечена такава. Ако някой не вярва, ще снимам. Имаш ли представа какво представляват като обем 25 кг. липов цвят. Снимай и качи във форума да го видим разстлан.
Крайна къща съм. От мен започва голямо поле в едната посока, и планина към другата.
Сега, както е тръгнало, си мисля да пусна тема за ракия от глухарчета, може и да има не знам, а на по късен етап от борови шишарки, има ги в изобилие, за живовляк да не говоря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2016, 09:16 
Аватар

Имам цял етаж от къща празен. На отговора ти какво представляват разстлани 25 кг - ами един приличен килим (поне на такова ми заприлича) :) Начина е същия, както от акацията, и както змея по-горе е посочил се получава наистина добра ракия (шишарките ги оставете на заден план). Първата година 2010 сложих в два бидона по 7 кг цвят и общо количество на материала 170 л. За 4 седмици захаромера падна под нулата, но продължаваше да си клокоти и това клокотене нямаше изгледи скоро време да спре. Опитах я на вкус и реших че няма какво повече да я чакам и ще пристъпвам към дестилация. Мисля че бях сложил 34 кг захар и изкарах някъде 27 л ракия (това по спомени). Следващата година бях сложил по-малко количество липа и захаромера на единия показваше 1, на другия съд 2% и падаше много мъчително. Единствения гаф, да изкарам значително по-малко ракия ми се получи на следващата 2012 г. От предвидените 28 л, ми се получиха някъде 17. Обаче причината беше в мен. В единия съд - 150 л бидон - 30 кг захар и общо количество на материала около 120 л. На всичкото отгоре го бях сложил на по-хладно място. Е концентрацията на захарния сироп определено е била много по-висока и до ден днешен не знам къде съм блеял че го бях направил така.
Снимки определено ще пусна, но ще са следващата седмица.
Сега следобяд почвам да ги действам нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2016, 09:14 
Аватар

pentco написа:
Имаш ли представа какво представляват като обем 25 кг. липов цвят. Снимай и качи във форума да го видим разстлан.
Съжалявам, че не можах да направя снимка, телефона ми пристига в неделя, а със сегашния снимки не могат да се правят. Питай ме после как се събират, щот разстилането беше по-лесната част. Още повече този етаж се пада трети и за да съм сигурен, че всичко ще е ок рекох да занеса бидоните именно там - на третия етаж, че е по-топло :datz: 4 бидоня - 470 л мат'рял. От 18:00 до 00:30 финиширах. Сутринта в 6:30 ги разбърках с една летва. Всичко ври стабилно. Обачеее има една приказка, че пилците се броят на есен. Та ще пиша как протича ферментацията. Надявам се да пратя и снимки, щот виждам че има съмнения.
Ааа и като си пиех пиенето естествено, докато се разправях с тази така неотложна работа ми хрумна следната мисъл: Така както съм ги сложил бидоните в къщата имам чувството че предпазват и от магии :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2016, 12:52 
Аватар

Направих и снимки, но ми ги изкарва с голям размер - над 2 МВ, минах ги през пейнта и ги докара някъде до към 700 КВ. ще търся вариант да се намали размера. Всеки случай, както си купих цвета икономически не е изгодно, освен ако не си го набереш сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2016, 11:00 
Аватар

Прикачени файлове:
222_opt.jpg

Прикачени файлове:
333_opt.jpg

На 10-тия ден захарността в различните съдове се движи от 5 до 6%. Ще пусна след няколко дни и снимка на цвета на течността в една чаша, тъй като ми направи впечатление едно нещо.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 11:01 
Аватар

През 2010 г. цвета на материала беше като първата снимка (цвета на сварен липов чай). И този цвят съм го виждал само през 2010 г. При следващи пъти (и сегашния включително), няма и помен от такъв цвят. Прилича повече на бяло вино и то не с толкова плътен цвят. На какво се дължи тази разлика така и не мога да кажа. Имало различен вид липа - и някаква медицинска, която пък нямала мирис. Е тази която я сложих определено си миришеше стабилно. Не виждам обаче друга причина за разликата в цвета, освен ако вида липа не е бил различен.
Днес прави 4 седмици. Още преди 2 дни захаромера удари нулата. В събота, стига до позволява времето ще се дестилира. След 2010 г. ракия от липа в чист вид не съм правил. Варил съм я заедно с друг материал - вишни, компоти и каквото дал бог в казана. От 2010 ми е останала една бутилка и мисля да направя сравнение с това, което ще получа сега като резултат...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 14:36 
Аватар

По скоро на долната снимка цвета се доближава до липовия. Спомняш ли си 2010г. листата дали са били леко проядени от насекоми. Опитвам се да свържа по тъмния цвят с маната по листенцата, но нямам представа дали се образува и по тях, или е само по основните листа на дървото. Търси в тази насока, може да изскочи нещо.
Липите са много видове, но тук са разпространени основно три вида, и не ми се вярва да има съществена разлика в цвета на отварата.
Моята тази година не цъфна. Никога до сега не е пропускала, причини, само мога да гадая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 14:50 
Аватар

2010 г. цвета беше както си е когато вариш чай (първата снимка). Следващите 2011, 2012 и сега 2016 г. цвета е от втората снимка. Сега ще видя какво ще стане с аромата, защото тази от 2010 се изпи много бързо, дори от някои приятели, които попринцип не пият много :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2016, 09:01 
Аватар

L34 написа:
Сега ще видя какво ще стане с аромата
В събота извадих 48 л и сега вечерта ми остана да варя още един казан. Страхотен аромат на липа (има си хас да е на нещо друго), обаче ракията не ми изглежда бистра на сълза, както обикновено. Това предполага, че не е зле да й се направи преварка, само че:

ilu6a написа:
...ама аз не правя преварки.

и аз ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2016, 09:48 
Аватар

L34 написа:
ракията не ми изглежда бистра на сълза, както обикновено
Мисля си, че причината са етеричните масла. Като добавя и по-продължителната ферментация (4 седмици и то в жегите), което предполага и известна загуба на рандеман, едва ли ще се захващам някога да правя ракия от липа. Всъщност за рандемана не мога да кажа със сигурност, от 98 кг захар излезнаха 72 л ракия на 55 гр. Както и да е, ако на някой му хрумне някога да прави 55 градусов чай и има какво да сподели, да заповяда :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2016, 17:54 

колега,както правиш липова ракия,можете да опитате да направите от цвят на магарешки трън,стига да има тръни .берат се цветовете с ножичка и ръкавица,невероятен аромат,мой приятел прави такава и казва ,че помагала за потенцията,на което не вярвам много ,защото аз като ударя 500-600гр. уиски,правя чудеса.Тая година съм решил да направя от мента,знам къде има ,направо за косене до еди язовир и ще пиша на есен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2016, 22:01 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте, L34,
Аз малко дилетантски да попитам: Защо казвате, че варите ракия от липа? Според мен, вие варите ракия от захарен сироп, а липата е само за аромат. Сравнително неотдавна научих, че има такива практики и се "вари" ракия от какви ли не треви и билки, които на практика не съдържат захар. Но явно на хората резултатът им харесва...

При това положение се чудя, защо не се вари алкохол от... примерно, жито и след това да се прави настойка с въпросните билки или в случая с липа, за да придобие желания аромат. Струва ми се, че ще е необходимо доста по-малко количество от "ароматизатора".

Моля, някой да обясни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 10:14 
Аватар

Qui-Gon Jinn написа:
При това положение се чудя, защо не се вари алкохол от... примерно, жито
Ами, тя пак е от захар, не от жито... Серго, в самото начало, когато почнах да правя ракия попаднах на един пост "Варил съм от акация, свирчовина, липа, магарешки бодил". Знаех че става от акация, а и за свирчовината също, но от другите две не бях пробвал. От магарешки бодил трябва да става, но още не съм правил.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София