Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 18:12 
Аватар

бай Танас написа:
................Мужду другото, интересно ще е да споделите как и колко често бъркате потопена шапка.

Ако имам възможност първите дни през бурната ферментация бъркам по 3 пъти на ден. Иначе само сутрин преди работа, и вечер след работа. Не преточвам нищо. Бидона винаги е плътно загънат с найлон и стегнат с ластик /от тези с кукичките - за багаж които са/. Отвивам найлона и хубаво разбърквам да вкарам кислород първите дни и пак загъвам. Така докато падне шапката. Като се преработи и захарта - веднага дестилирам. Имам едно комбинирано уредче захаромер-виномер и с него измервам да се ориентирам. Като покаже захарност -0, виномера показва 12 алк. гр. Толкова му е скалата.
Ако съм поставен в ситуацията на dimovdid, щях да постъпя по следния начин: Пресовам джибрите до сухо и подготвям за ферментация само сока /като за вино/. Затварям плътно бидона /да не е пълен догоре :) /и с едно маркуче правя воден клапан в 3 литров буркан пълен до половината с вода. В този случай според мен това е най-сигурния начин. Все пак 10 дена са много време.

ПП: Бай Танасе, извинявай! Не вникнах във въпроса :datz: , ама знаеш днес как съм. Не съм с потопена шапка, а плаваща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 18:39 

Местожителство: София
Само сока,прави пяна по 30-40 см...а и повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 18:54 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да, и ако е топло със сигурност ще е повече пяната. 1/3 от съда трябва да е свободен.
Ама като че ли изглежда най-читав вариант в такава ситуация.
Аз съм залагал с потопена шапка без наглеждане и не се прецака. Ама беше в темперирано помещение. В жегата си е рисково, както писа Мони.

ПП. Иво, много си подранил бре :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 11:41 
Аватар

L34 написа:
Бидоните по възможност да са напълнени догоре (до капака),

Да и...
L34 написа:
като трябва да си наясно, че няма възможност шапката да се надига повече.
Идеята беше да допълни съдовете, след като е видял докъде се е вдигнал материала, да са напълнени по-близо до капака. Капаците сравнително плътно затворени. Колко ще се вдигне пяната е божа работа, но на закрито помещение няма да се вдигне много.
MONI BARONA написа:
''Потопена шапка'' няма да спаси положението в това топло време, само бъркане му е 'майката'.
Да се изясним, бъркането ще ги спаси от вкисване ли?
dimovdid написа:
Колеги, засега нищо не разбрах.
Ами не само ти. Не се изхожда от презумпцията, че човек се нуждае от бърз отговор, съвети, предложения, които да водят до конструктивни решения. А някои се впускат във витиевати фрази и фермани.
При залагане на бидоните по гореспоменатия начин, за първите няколко дни няма да стане нищо. Сега, какво ще стане за 8-10 дни не мога да кажа.
Не ми става ясно от темата, защо се бърка шапката. За мен лично се бърка единствено за да се омокря шапката. При засъхване на шапката е възможно да се получат и някакви плесени (отново споделям какво мисля).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 12:23 

Поредното омазване от L34...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 13:18 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Цитира себе си и сам си отговаря, :lol: което ме навежда на мисълта че е объркал
няколкото ''НИКА' с които влиза да маже по форума.
L34 написа:
Капаците сравнително плътно затворени. Колко ще се вдигне пяната е божа работа, но на закрито помещение няма да се вдигне много.
:lachtot: :lol: :lachtot: Туй е поредния бисер в които вече намеси и Божията прокоба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 15:15 
Аватар

Местожителство: Бургас
Колеги, на този етап реших да направя няколко скари от 2 см дъб, захванати с видии от неръждавейка. Ще използвам декоративна полиетиленова мрежа, върху нея скарите, притиснати по някакъв начин и да видим какво ще стане.
Мисля,че не е проблем ако са от дъб. Нямам неръждаема ламарина.

Мисля първите 2-3 дни да ги разбърквам, а след това притискам и оставям докато се върна.
Д

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 15:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
След 2-3 дни джибрата ще е горе и ще ти е трудно да притиснеш. Ако имаш кранове, източи по 2 кофи, наложи скарите и върни сока. Ако нямаш, опитай предварително да източиш сок отдолу с маркуч, за да имаш после сок без джибра за отгоре. Заками добре или подпри към тавана.
Дават го облачно, май ще изкараш късмет :thumbs1: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 14:34 

аз бъркам първите четири пет дни по два пъти на ден но когато е на привършване ферментацията или по веднъж на ден или почити спирам затварям капака и така може би пет,шест дни докато дойде време за изваряване ... това грешно ли е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 18:15 
Аватар

Колеги, това са скарите, които направих. Винтовете не са стегнати докрай, за да са подвижни и да се вкарват в бидона.
Прикачени файлове:
20160912_131501-.jpg

Прикачени файлове:
20160912_131647-.jpg

Прикачени файлове:
20160912_131616-.jpg

Това е след като са поставени в бидоните. Е изскочиха няколко зрънца отгоре, но мисля че не е фатално. Бидоните са малко по-пълни, за да се заклини скарата в стесняващата се част. По този начин мога спокойно да си затворя капаците отгоре.
Преди това, в началото на експериментите бидоните бяха по-празни и по никакъв начин не можах да задържа скарите потопени. Пробвах със заклинване, но клиновете приплъзваха и не ставаше. Да подпирам с греда в тавана-не става. Долях от другаде джибри до това ниво и мисля, че се получи желания резултат. Джибрите вече си врът усилено и надали нивото ще се качи повече, за да прелее. Поне така се надявам.
Споделих с Вас моята идея и ако я харесате използвайте я със здраве!

Прикачени файлове:
20160914_124117-.jpg
Прикачени файлове:
20160914_124130-.jpg

Поздрави!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 21:54 
Аватар

имаш едно голямо браво! Respect! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2016, 20:58 
Аватар

Местожителство: из форумите
Всеки с течение на времето си изработва свой начин на действие. И си го харесва повече от другите способи.
Та да кажа аз как процедирам.Допреди 3-4 години си слагах отгоре на 20 см. от горния край на трите бидона шапка от изрязани подходящи части от ламиниран паркет. Притисках ги с някакви приспособления, затварях капака, но не слагах скобата. Уж да не искат наглеждане. Оказа се, че въпреки това от притеснение за резултата, на седмица отварях системата, разбърквах и пак затварях. Омръзна ми и накрая сега процедирам по следния начин: по на 3-4 дни слагам на бормашината бъркалка, от ония дето ги използват майсторите за разбъркване на теракол. За трите бидона са нужни разбъркване на джибрите само 4-5 минути и според мен си е добре хем разбъркваш хем наглеждаш състоянието на джибрите. :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2016, 15:33 
Аватар

Аз така потапям шапката:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 20:26 
Аватар

След 8 дни...
След 8 дни без надзор всичко е наред. Дефакто ги разбърквах първите 4-5 дни. Сега материала е горчив, без привкус на кисело и захарта е 0. Но явно още не са преврели, защото като махна скарите шапката си изплува. Минали са 2 седмици откак ги заложих.

Заложих пак скарите, поставих капаците без да ги пристягам със скоби и сложих добре стегнат найлон отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 22:31 
Аватар

На мен материала ми от Мискет заложен преди 2 седмици е готов за варене, но искам да пека на новия казан, който още не е готов. Нямам стари патоки от грозде, а само плодови и не искам да го мешам. Затворих плътно бидона със скобата и е на воден клапан, за да не изфирясва алкохола. Дали не трябваше да го прецедя от джибрите първо или и така може?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София