Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 22 Окт 2017, 09:52 Дата и час: 22 Окт 2017, 09:52

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 21:23 

Местожителство: Ямбол
Здравейте колеги. Доста се порових но никъде не намерих отговор на това което искам да Ви попитам и затова ще пусна нова тема.
Става дума за смокини които съм заложил в два бидона с вода и захар в съотношение 1 към 4 на 01,09,2016 г. Тук по нашия край материала за плодовите ракии става за 15-16 дни/захарността пада на нула/ и трябва да се вари. Днес на 08,09,2016 г заложих нови 3 бидона със материал пак от смокини в същото съотношение вода захар и очаквам да са готови за варене към 25,09,2016 г. Въпросът ми е следния :
Мога ли да запечатам добре първите два бидона след като станат готови за варене за да ги сваря наведнъж с вторите в общ голям казан или да ги варя поотделно двете партиди понеже ще имат разлика от 8 дни една от друга. Дали ще е голяма загубата от това че ще ги затворя за 8-9 дни, понеже е плодов материал все пак и не трае много на изчакване до колкото знам. Моля ако някой колега е варил ракия от смокини или има представа да пише за да зная как да постъпя най добре.
Благодаря предварително

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 23:24 
Аватар

Местожителство: Плевен
От смокини не съм варил,но мисля че няма да е проблем да ги затвориши и да изчакаш.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:24 
Аватар

Можеш да изчакваш колкото искаш, стига да съхраняваш готовия за варене материал в хладилник, желателно при нула градуса. Или да долееш със патоки от предишна ракия, с което да вдигнеш алкохолния градус поне до 22-25°.
В противен случай рискуваш материала да получи кисела жилка, което, освен че е неприятно, може и да вкара нежелани фракции на алдехиди и кетони във винасата.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:30 

Местожителство: София
Аз пък си мисля ,че за 10-15 дена нищо няма да се случи и нищо да не добавяш-само затвори сравнително плътно.
Разбира се литър два етилов спирт или патоки ще са една застраховка.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:45 
Аватар

Местожителство: Плевен
Затваряй и си върши работа.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2016, 23:52 
Аватар

Аз не разбрах от въпроса нито колко литра са бидоните,колко плод е и колко захарен сироп 4 към 1 в бидон?Ако плода е
много,а сиропа малко като нищо ще започне да вкисва.Зависи бидоните къде са-на слънце,сянка или в затворено помещение.
Мисля че литър или два етилов спирт,а още по малко патоки няма да предодвратят вкисването на бидон на 100 л бидон със 75 литра материал примерно.По-сигурно е човек да застрахова.
Не съм варил материал от смокини,но не мисля че е по-различен от друг плодов материал.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 14:33 

djza написа:
Мисля че литър или два етилов спирт,а още по малко патоки няма да предодвратят вкисването на бидон на 100 л бидон със 75 литра материал примерно.

2 литра спирт повдигат с 2гр материала,което е достатъчна бариера за асетобакторите,чиято идеална среда е 6-8% материал.
Гаратирам ,че няма да се вкиснат на този етап...дори и да не добавя нищо-достатъчно е само да ги затвори така,че да има газова възглавница отгоре.За 10-15 дена няма да се развие нищо,ако материала на този етап е здрав.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 21:47 
Аватар

Ако материала на този етап е здрав-съгласен съм ! :2thumbs:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 20:27 
Аватар

Здравейте колеги !
За да не отварям нова тема си позволявам да пиша тук .
Заложих 1000 кг кайсии (предполагам ,че без костилките са около 900) ,250 кг захар в 1000 л вода.Кайсиите са смляни ,като при процеса са махнати костилките.Използвах и дрожди закупени от специализиран магазин(съжалявам че не запомних какви,но тогава все още не бях изчел достатъчно теми от форума).Към днешна дата болшинството от бидоните са готови(чакам още 3-4 бидона).Проблемът е ,че като записвах дата за казана за такова количество нямаше свободна преди 4.08 т.е. след 20 дни. Как да запазя материала до тази дата? В няколко теми прочетох ,че консервирането с алкохол помага.Но не ми стана ясно колко и кога,как и т.н.
Преди малко слязох в мазата да проверя-патоки нямам ,но имам 100 л ракия от вино чакаща ред за буре.Ако сложа от нея колко и как ?
По груби сметки(от специализираният магазин ми казаха,че трябва да вдигна алк.% до 20 за да запазя материала от вкисване) това прави около 4 л ракия на 100 л материал.
Очаквам помощ дали е правилна сметката и как да ги сложа,след това да разбъркам ли и вс. което се сетите.
п.с. Ако има и друг начин или предложения не се колебайте да ми ги напишете .
Благодаря предварително на всички ! :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 21:19 
Аватар

Не си хаби ракията,а запечатай добре бидоните. Не ти остава много време до дестилирането.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 21:38 
Аватар

Според мен, не си разваляй хубавата ракия! Етиловия спирт от аптеката е 8лв литъра. Както е написано по-горе - 2 литра спирт на 100л материал. Пресипи тези бидони, при които е приключила бурната ферментация, така че да са пълни почти догоре, иначе ще имаш загуби дори и да са херметизирани, което е задължително ако ще престояват 20 дни. Ако са непълни бидоните, алкохолните изпарения се събират отгоре и като отвориш капака, всичко заминава навън. Моя скромен опит показва, че при кайсиите, загубите при отлагане на дестилацията са най-големи, но това се дължи може би на по-топлото време в този период от годината.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 23:06 
Аватар

Добър съвет,но едно парче найлон с поставен върху него 3-4 см. пясък сложен върху джибрите ще ти спестят разходите за спирт ;)....и затвори бидоните. :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2017, 16:45 

Спирт.
За пясъка забрави.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2017, 17:31 
Аватар

7 бидона по 2 л. спирт по 8 лв. = ...над 100 лв. :shock: Май по добре добави ракия....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2017, 18:22 

Нека не забравяме,че тези 100лв в спирт не се губят,а ще излязат във вид на ракия. ;)

Върнете се в началото

[ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]