Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 21:23 

Местожителство: Ямбол
Здравейте колеги. Доста се порових но никъде не намерих отговор на това което искам да Ви попитам и затова ще пусна нова тема.
Става дума за смокини които съм заложил в два бидона с вода и захар в съотношение 1 към 4 на 01,09,2016 г. Тук по нашия край материала за плодовите ракии става за 15-16 дни/захарността пада на нула/ и трябва да се вари. Днес на 08,09,2016 г заложих нови 3 бидона със материал пак от смокини в същото съотношение вода захар и очаквам да са готови за варене към 25,09,2016 г. Въпросът ми е следния :
Мога ли да запечатам добре първите два бидона след като станат готови за варене за да ги сваря наведнъж с вторите в общ голям казан или да ги варя поотделно двете партиди понеже ще имат разлика от 8 дни една от друга. Дали ще е голяма загубата от това че ще ги затворя за 8-9 дни, понеже е плодов материал все пак и не трае много на изчакване до колкото знам. Моля ако някой колега е варил ракия от смокини или има представа да пише за да зная как да постъпя най добре.
Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 23:24 
Аватар

Местожителство: Плевен
От смокини не съм варил,но мисля че няма да е проблем да ги затвориши и да изчакаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:24 
Аватар

Можеш да изчакваш колкото искаш, стига да съхраняваш готовия за варене материал в хладилник, желателно при нула градуса. Или да долееш със патоки от предишна ракия, с което да вдигнеш алкохолния градус поне до 22-25°.
В противен случай рискуваш материала да получи кисела жилка, което, освен че е неприятно, може и да вкара нежелани фракции на алдехиди и кетони във винасата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:30 

Местожителство: София
Аз пък си мисля ,че за 10-15 дена нищо няма да се случи и нищо да не добавяш-само затвори сравнително плътно.
Разбира се литър два етилов спирт или патоки ще са една застраховка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:45 
Аватар

Местожителство: Плевен
Затваряй и си върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2016, 23:52 
Аватар

Аз не разбрах от въпроса нито колко литра са бидоните,колко плод е и колко захарен сироп 4 към 1 в бидон?Ако плода е
много,а сиропа малко като нищо ще започне да вкисва.Зависи бидоните къде са-на слънце,сянка или в затворено помещение.
Мисля че литър или два етилов спирт,а още по малко патоки няма да предодвратят вкисването на бидон на 100 л бидон със 75 литра материал примерно.По-сигурно е човек да застрахова.
Не съм варил материал от смокини,но не мисля че е по-различен от друг плодов материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 14:33 

Местожителство: София
djza написа:
Мисля че литър или два етилов спирт,а още по малко патоки няма да предодвратят вкисването на бидон на 100 л бидон със 75 литра материал примерно.

2 литра спирт повдигат с 2гр материала,което е достатъчна бариера за асетобакторите,чиято идеална среда е 6-8% материал.
Гаратирам ,че няма да се вкиснат на този етап...дори и да не добавя нищо-достатъчно е само да ги затвори така,че да има газова възглавница отгоре.За 10-15 дена няма да се развие нищо,ако материала на този етап е здрав.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 21:47 
Аватар

Ако материала на този етап е здрав-съгласен съм ! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София