Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 09:07 

Малко предистория:
Ракията е чиста винена (Памид). Проблема според мен е в помещението за ферментация - влажно леко с мухъл ...... та виното според приятели стана добро ( доста изпиха ) но според мен с лек привкус на спарени чорапи ( явно от плесента ). Не ме упреквайте --- Ти не знаеше ли и така нататък- такива са били условията в момента а ракия варя от 30 години. Та от това вино излезе 150 литра НО ракия със сладък вкус.Казана е холандски с рефрактационна кула. Мислех че след отлежаване 1 година и огризване ще изчезне сладината --- но не.Направих преварка в обикновен казан само на нея пак същото. Тази година пробвах с джанков материал добавих разредена до 12-15 градуса ракия да се огризе и доферментира ако има нещо но сега имам още 50 литра ракия със сладък вкус макар вече доста притъпен но ме дразни много.Вече ми се оформя мисъл че това не е сладост а аромат със сладникав привкус но знам ли.... В нета никъде няма инфо за сладка ракия ........а като алкохол е толкова мека и пивкааааааа само да не сладни ( става за греяна на свинска панахида ама нямам полкова прасета). Приемам всякакви съвети за преработка само да не е пак преварка..... Благодаря предварително на всички които се отзоват :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 10:14 
Аватар

Няма как захар дасе изпари, да мине през лулата и да ти подслади ракията. Сладкият вкус се дължи на спирта, който сладни, и на патоки, които имат "благ" вкус. Пробвай да я подържиш в дъбово буре, да се огризе, или в стъклен съд с трески от дъб, ще придобие конячен вкус. Навремето във винзаводите на гроздовата добавяха захар за по-мек вкус, не че я правеха от грозде де. Но поне беше от джибри. Преварката няма да ти помогне, във всеки случай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 10:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Някой ще благоволи ли да ми обясни какво означава "огризване" ?! Защотото аз съм огризвал кочан варена царевица , но не ми стана ясно кой огризва ракията или пък тя се самоогризва?! :nixweiss:
Освен това не разбрах и какво си отгризва...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 12:50 
Аватар

По нашия край "огризване" на ракията означава омекотяване на вкуса и присвояване на чуждия вкус, в случая на дъбовото буре. Т.е. отлежаване. Аз казвам ли ви нещо, като именувате пуйката "мисирка", котката- мачка и мишките- поганци:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 15:10 
Аватар

Местожителство: Плевен
Andrian10 написа:
мишките- поганци:)

Из Добричко и казват паткани :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 17:15 

Както съм писал по горе след 1,5 години отлежаване сладостта не намаля нито на силния градус нито на разредената на 45 градуса нито след преваряване и отлежаване 1 година още. А за сладостта на спирта с висок градус познат ми е не е това. Ще пробвам с малко количество да го филтрирам през дървени въглища или активен въглен да го докарам до чист спирт и с друга джибра да се превари но това след 2-3 дни ще пиша за ефекта .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 17:59 
Аватар

Колега opium, гледам вариш в холандски казан, алкохола и след отлежаване пак сладни, да не би да дестилираш "джанка". :lol: Шега.
А сериозно, дай снимка да видим какво е холандски казан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 23:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
opium написа:
А за сладостта на спирта с висок градус познат ми е не е това.

Не е точно така. Например при вината спиртът придава слъдък привкус.
Установено е, че при 32 грама спирт на 1 литър вода се образува водно-спиртен разтвор, който сладни на вкус, при това без да се усети специфичния вкус на спирта.
Установено е също, че сладко и кисело взаимно се маскират. Памидът дава бедни на киселини вина. Възможно е и ракията от памид затова да се усеща по-сладка.

ПП. Това при положение, че изключим ферментация в грешна посока и/или реакция на конгенери с охладителя (ако е меден) защото някои медни соли също създават усещане за сладост

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София