Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2009, 18:25 

Колеги помагайте, от големия студ ми спря ферментацията на джибрите на 10-тия ден. Преместих ги на по-топло, ама как да им възобновя ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2009, 20:04 
Аватар

Местожителство: Varna
Първо мери захарноста, ако са на по топло ще тръгне пак ферментацията. Джибрите за ракия или вино са.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2009, 20:45 

Доста работи изчетох по форума. Измерих ги, захаромера потъна до ръба, което ще рече около 3-4 захарност, т.е има някаква, защото на вкус не се усеща.
Надявам се да протече тиха ферментация до окончателно ферметиране. Напълних едно шише и го оставих на топло, ако започне да прави балончета, мисля да загрея 4-5 литра от джибрите и да ги разбъркам за да подновя ферментацията. Казаха ми, че е възможно и от захарта, която сложих да са ферментирали по-бързо, в смисъл че е протекла много по-бурно ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 08:09 

venelingp написа:
.... спря ферментацията на джибрите на 10-тия ден.....

Приключила е бурната ферментация.
Сега чакаш още 3 седмици или повече

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 13:16 

При мен също от студа се получи спиране на ферментацията на джибрите!
Имам възможност да ги подгрея, но миналата година стана така и те се вкиснаха. Дадох ги на един специалист, който след двойна преварка, заедно с други пращини изкара някаква ракия. Не съм я пробвал още, но само при близването от шишето, нещо не ме впечатли!
Материала за които говаря е смес от няколко сорта грозде и е около 40 кг.. Има мерло и димят, има и незнайни за мен два сорта, много близки до мерлото. Тях съм наследил от една асма и се грижа за съществуването им. Има и по няколко кг. от бял и черен отел, растящ в почти диво състояние из мястото край вилата. Захарноста беше малко по-малко от 23 по китайския захаромер и аз сложих още 1 кг. захар - така да си има!
В първите дни тръгна леко ферментацията и захарноста започна да спада. Сега я няма никаква! Обаче и стана много студено - около 15-16 градуса. А преди това беше около 20!
Понеже минаха 13 дни от залагането, мисля да го държа още десетина дни и да прецедя самотока от пращината за тихата ферментация. Сега видях, че джибрите са паднали на дъното?!? Дали е от студа или така трябва да е не знам!

Имам въпрос?
Мога ли в прецедения материал или по-късно, да прибавя 2-3 вида стари вина, които имам някъде около 4-5 литра. Те не са вкиснати, но имат вече една кисела жилка, тъй като са миналогодишни.
Мисля и да прибавя малинов или смокинов сироп, за да стане виното малиново или смокиново. Лятото пих едно смокиново вино от производител, който предлагаше продукцията си в двореца в Балчик. Разприказвахме се на темата и той каза, че най-важното при такива добавяния на сиропи е утаяването и избистрянета на виното. Особенно при смокините, ставало по специална технология, която естествено не пожела да разкрие?!?
Аз ще пробвам, щото за проба пари и акъл не се искат, а и нищо да не излезе ще си го пия и ще споменавам майката на некадърния производител!!!
Ако някой може да помогне със съвети - давайте, не ме жалете!

Митко Пенов

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 18:26 

Колеги при това променливо време ми спря ферментацията на джибрите ,помогнете как да я възообновя. :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 21:17 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Колеги,оплаквате се от спряла ферментация,но не пишете какъв е материала-за вино, ли за ракия ли ,с каква захарност е заложен,при какви условия и т.н.
То стана като при доктора:
-Абе, докторе нещо не ми е добре.
-Какво по-точно?Някъде боли ли ли Ви?
-И аз не знам,ама не е на добре!!!! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 14:58 

Моя материал е за ВИНО!
:datz: Вчера ме хванаха братята и взех, че го прецедих от джибрите! :datz: :datz: Излезе около 25 л. Има достатъчно тиня и предполагам, че за 20-30 дни ще се утаи достатъчно.
Мога ли да го прехвърля през това време в друг съд, т. е. да го откаля, а то пак да си прави тихата ферментация!?!?
:lachtot: Пак да попитам - Мога ли да сложа в него стари вина ??? ( Без да го развалям разбира се? )

Митко Пенов :prost: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 18:16 
Аватар

Пенов написа:
Моя материал е за ВИНО!
:datz: Вчера ме хванаха братята и взех, че го прецедих от джибрите! :datz: :datz: Излезе около 25 л. Има достатъчно тиня и предполагам, че за 20-30 дни ще се утаи достатъчно.
Мога ли да го прехвърля през това време в друг съд, т. е. да го откаля, а то пак да си прави тихата ферментация!?!?
:lachtot: Пак да попитам - Мога ли да сложа в него стари вина ??? ( Без да го развалям разбира се? )

Митко Пенов :prost: :sauf:

Изчакай да мине тихата ферментация,калта след това ще е на дъното така че ще съчетаеш 2в1 претакане и откаляване,и нямаш грижи.
Защо ти е да слагаш други вина в него?,може да го развалиш.Ако смесваш само след тихата ферментация ,пробвай малко количество за експеримент. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 22:16 

Спре ли ферментацията - съда веднага на топло и малко мая за хляб, че най-лесно се намира. Ферментира до 10-12 алкохол. Така ми се върти в главата. Абе ще свърши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 18:05 

Здравейте и от мен, колеги !
Варя гроздова /винена/ ракия от много години. За пръв път обаче тази година имам проблем. Материалът - около 700 кг. грозде /мускат отонел и мерло/ бе заложен преди 60 - 40 дни /заради разликата в зреенето на гроздата/. На първите седмици от залагането на двата сорта сложих общо 100 кг. захар в съотношение 1: 3,5 - 4 към водата за разтвора. Тогава не съм мерил общата захарност поради липса на ареометър.
В момента в повечето съдове джибрата вече пада и е на 0 или много близко, в други 2 - 3 съда е на 1- 3 захарни градуса, но имам 2 проблемни бидона със захарност 10 % по Брикс /вече измерени с професионален захаромер с термометър/. Учудва ме, тъй като съдовете бяха при еднакви условия, а в същото време съм запазил казан за след 2 седмици.
Една от предполагаемите причини за мен бяха 10-дневните ниски температури, при които температурата на пращината трайно падна до 8 - 9 градуса по Целзий и очевидно ферментацията спря.
По принцип съм против използването на катализатори като хлебна мая, ускорители, ензими или др. заради спорния ефект и последствия /най-вече дъх в сварената ракия/.
Ако някой може да ме посъветва какво да правя ще съм благодарен. От 2 дни започнах да топля проблемните съдове, в които вдигнах постоянната температура на материала до 15 -17 градуса, а и затоплянето на времето ми помага, но все още няма видим и отчетен от уреда ефект.
Какво да правя ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2009, 19:46 
Аватар

Местожителство: Varna
niki24 щом вече си стоплил материала остава да му вкараш и кислород зада се размножат дрождите пробваи с претакане сутрин и вечер или вземи една бъркалка за теракол и с дрелката разбърквай материала. Ако можеш да намериш винени дрожди също ще ти помогнат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2009, 20:50 
Аватар

niki24 написа:
Здравейте и от мен, колеги !
Варя гроздова /винена/ ракия от много години. За пръв път обаче тази година имам проблем. Материалът - около 700 кг. грозде /мускат отонел и мерло/ бе заложен преди 60 - 40 дни /заради разликата в зреенето на гроздата/. На първите седмици от залагането на двата сорта сложих общо 100 кг. захар в съотношение 1: 3,5 - 4 към водата за разтвора. Тогава не съм мерил общата захарност поради липса на ареометър.
В момента в повечето съдове джибрата вече пада и е на 0 или много близко, в други 2 - 3 съда е на 1- 3 захарни градуса, но имам 2 проблемни бидона със захарност 10 % по Брикс /вече измерени с професионален захаромер с термометър/. Учудва ме, тъй като съдовете бяха при еднакви условия, а в същото време съм запазил казан за след 2 седмици.
Една от предполагаемите причини за мен бяха 10-дневните ниски температури, при които температурата на пращината трайно падна до 8 - 9 градуса по Целзий и очевидно ферментацията спря.
По принцип съм против използването на катализатори като хлебна мая, ускорители, ензими или др. заради спорния ефект и последствия /най-вече дъх в сварената ракия/.
Ако някой може да ме посъветва какво да правя ще съм благодарен. От 2 дни започнах да топля проблемните съдове, в които вдигнах постоянната температура на материала до 15 -17 градуса, а и затоплянето на времето ми помага, но все още няма видим и отчетен от уреда ефект.
Какво да правя ?

Разпредели джибрата от двата проблемни в другите бидони. :)
С дрожди може и да се получи,зависи от дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София