Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2009, 12:58 

Направих си експеримент:
1кг. захар +3800 гр.вода +половин пакет мая “Йоткер”.
Под воден сифон
И не повярвах на очите си: ферментира

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2009, 14:22 
Аватар

valentor написа:
Направих си експеримент:
1кг. захар +3800 гр.вода +половин пакет мая “Йоткер”.
Под воден сифон
И не повярвах на очите си: ферментира

Прекарай го през казана и ще получиш чист натурален самагон, това братушките го могат най добре, добавят му разни есенции и подправки, пие се не е лошо. Украинците го получават чрез ферментация на захарно цвекло, мая и вода. Режат го на ситно или го стържат на ренде. След варенето се получава една бяла мътна течност с доста висок градус с мирис и вкус на цвекло. Пил съм такова нещо, ужас, три дни главата ми дава заето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2009, 10:58 

Днес му е 44 четиридесет и четвъртият ден и продължава да ферментира.
Докато в началото беше мътно сега мътилката е на дъното, а нагоре е прозрачна течност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2009, 11:48 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
:) Този процес в спиртоварните го приключват за 3-5 дни. В сместа ти няма хранителни вещества и дрождите се "самоизяждат". При производството на спирт се добавят торове и витамини от групата "B".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2009, 01:27 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Че ферментира си се убедил вече но замисляш ли се защо са тия рецепти с жито,ечемик и царевица?Не е само до аромата и вкуса а за хранителни вещества за дрождите.Пропуснал си и оше нещо важно киселина лимонена киселина ,лимонтузу ако ще и фосфорна да е но с мярка.Не напразно petiomalchev (казан-Малчев) на всяка манджа лимонтузу слага пардон на всяка повторна ферментационна каша няколко пакетчета лимонена киселина.Както супата и рибата искат кисело (оцет, лимонена киселина,винена киселина) така и дрождите!
Рetiomalchev да не се обидиш че те цитирам в комедиен стил (това е от виното аз не съм от тях к'ак Сийке) и че не съм обединил риба и супа в рибена чорба.
За ваше здраве и за мое удоволствие НАЗДРАВЕЕЕЕЕ "тихо градът отдавна спи...."
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2009, 02:27 
Аватар

Местожителство: Varna
С вода + мая + захар хората правят СО2 за аквариумите да подхранват водораслите. Зада получиш чист спирт от това нещо трябва да имаш рефлуксно съоражение с три колони /професионален дистилатор'/
С две думи с пръдня боя не става, ракия от захар + ечемик + мая и цигански казан също не става :klugscheisser:
Вкусъ на маят не можеш да го избегнеш.
С пробите който съм направил лимонтозуто е заджително при правенето на джиброва ракия /малко материал повече захар и вода/ там деиства безпогрешно.
Но при захар ечемик и мая, мога да твърдя че пречи.
Различни дрожди различни вкусове.
Не се усланям на легенди черпя опит от свойте грешки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2010, 22:48 

SiteAdmin написа:
:) Този процес в спиртоварните го приключват за 3-5 дни. В сместа ти няма хранителни вещества и дрождите се "самоизяждат". При производството на спирт се добавят торове и витамини от групата "B".

Интересна тема, били споделил за тази рецепта!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2010, 23:25 
Аватар

spout написа:
SiteAdmin написа:

Интересна тема, били споделил за тази рецепта!

Продават се готови смеси мая, торове и витамини (турбо дрожди) прочети тук viewtopic.php?f=7&t=219&start=45

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2010, 17:53 
Аватар

По не официална информация това което е написал админа е вярно.В спиртоварните след озахаряването охлаждат и посяват дрождите за ферментация.Но там се работи на смени и се следи температурата (стриктно в оптима на дрождите) и захарта то е кога ферментажията е протекла до край.Така че за 3-5 дни е готово за изваряване.
За тия торове нищо особенно не виждам в състава им поне на тия от "златна бъчва" две известни химични съединения + витамин "В" (бе).Зная че използват брашно като го месят със мляно жито (на фуражомелка),което ме навежда на мисълта че има нещо полезно за дрождите в триците.Ако е само до нишестето то в брашното го има в повече от зърното но от друга страна може би се ролучава по разнороден състав на сместа.Абе нещо както при вината бялото е само то сока на гроздето но става по трудно а чевеното е с люспите и ферментира по бързо.
Трбва да се чете :buch: и разбира се да се правят опити и да се споделят с приятелите.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2010, 23:12 
Аватар

Мая+захар+вода+активатор за дрожди=ферментация ако не вярвате пробвайте и споделете. Четвъртата съставка може да поръчате от тук

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 12:03 
Аватар

Petiomalchev проверих какво ще ми струва доставката на една опаковка активатор и ми излезе 8 лева и стотинки,а самия той струва 1 лев.За малки стойности на доставката излиза в пъти повече от цената на стоката.Най ниската тарифа която са ми казвали е 5 лева за пратка до 1 кг. но тук има и наложен платеж което оскъпява.
Че кеф цена няма е така но е по изгодно да се поръчва повече продукти за да си струва налога за доставката.
Нещо на тоя калкулатор не му разбирам но 5 лв. са сигурни .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2012, 10:21 
Аватар

мога ли да си направя нещо като алкохол от мая+вода+захар и трябва ли да го чакам да ферментира, или може да се консумира веднага? Вкуса не ми е никакъв проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2012, 10:58 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Вода + захар + активатор + дрожди (мая за хляб в краен сл.)
Ако няма от къде да намериш активатор - сложи брашно или направо си смели зърно - ечемик, жито, каквото имаш.
Този активатор е всъщност минерална храна за дрождите, иначе без нея ще хапнат малко захар, ще се гътнат и ще започнат да се самоизяждат като в резултат ще замирише гадно.
В зърното ги има всички тези минерали в по-голяма или по-малка степен, затова го и ползват.
Фермернтацията протича за няколко дена, после следва дестилация и чак тогава консумация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София