Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Без захар
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 20:35 

Здравейте,
Да споделя следният опит: миналата година от грозде заложих материал, без да източвам за вино, с плаваща шапка като често разбърквах. След "потъването" изварих, като я спрях на 46гр. Средно за хармана 50гр, Без да я гася си я пием така, ама то мека, ама то пивка и хич не боли глава. Наистина рандеманът е по-малък, защото не сложих и грам захар. Като я куса за първи път дядото сподели, че това бил вкусът на ракията едно време, преди да почнат да я кръщават със захар. С други плодове не съм опитвал. А имам и ракия от материал с добавяне на захар 3:1 и т.н. Дали не си втълпявам, но е по-остра на вкус. Моля споделете ако сте варили и вие без захар от грозде и други плодове.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Без захар
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 23:16 
Аватар

Да, и аз ще съм много доволен, ако по-знаещите споделят, защото и на мен ми е много чудно. Тази година за пръв път варих ракия от сини сливи и сложих и захар. От варенето съм доволен... и висок градус капна и добро количество извадих, а относно остротата :? да има нещо, все още е прясна и се надявам до 2 седмици на отворено (както пишат колегите във форума) да се промени малко! Сипах и 10л в дуренце, за да мога да сравнявам и до година да не повтарям някои неща.
Та искам и аз да попитам дори и да не се слага захар в плода (ако захарността е добра) има ли нужда да се сипва пак вода?!Трябва нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 23:32 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
aldo написа:
Здравейте,
Да споделя следният опит: миналата година от грозде заложих материал, без да източвам за вино, с плаваща шапка като често разбърквах. След "потъването" изварих, като я спрях на 46гр. Средно за хармана 50гр, Без да я гася си я пием така, ама то мека, ама то пивка и хич не боли глава. Наистина рандеманът е по-малък, защото не сложих и грам захар. Като я куса за първи път дядото сподели, че това бил вкусът на ракията едно време, преди да почнат да я кръщават със захар. С други плодове не съм опитвал. А имам и ракия от материал с добавяне на захар 3:1 и т.н. Дали не си втълпявам, но е по-остра на вкус. Моля споделете ако сте варили и вие без захар от грозде и други плодове.

Така е приятелю,става много по-мека,пивка и .......(не занам как да го кажа),но е с 3-4 класи отгоре.
Вече трета година,ме бъзикат че виното го правя на ракия но.....ТАКА МИ ХАРЕСВА,и ...така правя.То и 300л.вино така ли се изпива?!
Слагал съм и захар ,но го няма този баланс на вкуса и аромата(абстрахирам се от слагането на разни мерудий).
П.П.Баща ми когато за пръв път тръгнах да варя сам ракия каза:каквото сложиш-такова ще изкараш!!!Това си е абсолютна истина. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 13:40 

привет на всички :thumbs1:

никога не съм пил ракия без захар и ми е много любопитен вкуса и пивкавоста, а за това че не боли глава направи искам да си платя :gott:

продавате ли някой литър? или съвет от къде мога да си купя?

благодаря и :prost:

goger, първо мнение, първо нарушение! Търговия с алкохол тук не се прави.
SiteAdmin

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 14:09 
Аватар

Местожителство: София
Общо взето съм убеден, че никой не продава и ракия без захар. Принципно варя основно сливова ракия и няколко пъти съм правил отделни "дози" без захар и разликата е очевидна даже и да не си голям познавач. Сливата обаче не е със сладост като гроздето и не се ли сложи захар си е слаба работа. Гроздова без захар също съм пил но нямам мнение за сравнение. А болките в главата сутрин зависят от много неща. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 14:54 

Местожителство: Montana
за 2-ра година правя ракия от вино без захар...само см я опитвал но така си я държа в акациевото буре...и се замислям ако догодина изчистя по някакъв начин дръжките на гроздето...или в краина сметка да го източа по-рано(веднага след бурната ферментация) и да добавя винени дрожди
...съвет ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2009, 22:36 

Според мен, виното трябва да се източи най-рано след края на тихата ферментация.
Още по-добре след като придобие пълния букет аромати - поне два месеца след ферментацията (м. януари например).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2009, 13:26 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
plavy написа:
Според мен, виното трябва да се източи най-рано след края на тихата ферментация.
Още по-добре след като придобие пълния букет аромати - поне два месеца след ферментацията (м. януари например).

.........и да не се усеща нищо друго освен стипчивост и танин. :down: :warn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2009, 10:26 

за максимално извличане на цвят,вкус и мирис се използва процес наречен студена мецерация...Процес лесно приложим и в домашни условия,най-просто казано подържане на ниска температура(около10градуса),в сулфитирана мъст.Има вина при които този процес продължава до 30 дни-в Испания например.
Бутилки 10л със замръзнала вода които периодично се подменят в мъста ,вършат работа-2 такива на 120л бидон успяват да подържат температурата ниска м/е 6 и 8 часа ...след което биват подменяни с други,и така колкото време прецените.
Следва повишаване на темп. и засяване с културни дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2009, 12:45 

plavy написа:

За червеното съм съгласен,но бялото 24ч.,след почване на бурната ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2009, 15:16 

vavel написа:
plavy написа:

За червеното съм съгласен,но бялото 24ч.,след почване на бурната ферментация.

С извинение но така се е правело "вино" преди няколко века...или сега по селата ...
Няма такъв филм ферментиралата мъст да стои няколко месеца с ципите семките ,а понякога и с чепките.
След приключване на бурната ферментация(м/у 5 и 10 дена)виното се източва и налива в избрани съдове за тихата ферментация,през която при някои вина следва батонаж...след приключването и -откаляване и наливане за отлежаване ,дали в иноксови съдове ,дали в дъбови бъчви....
По-грубо не съм описвал процеса))))
А бялото,ми там се следва правилато-не се задържа сока в/у ципите и семките,никаква ферментация при наличия на ципи и семки!
Пресуване,сулфитиране,филтриране....и чак тогава всичко останало...
Иначе не е бяло,а розово,кафеникаво ,зеленикаво и какво ли още не)))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София