Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2011, 16:14 

Местожителство: София
Летливите примеси с коефициенти на ректификация по-големи от единица, за всички стойности на етанол в течната смес (ацеталдехид, изомаслен алдехид, метилацетат, етилацетат) се концентрират във връхната (горна) част на ректификационната колона и формират зона в колоната - на първоточна (естеро-алдехидна) фракция.
Летливите примеси с коефициенти на ректификация по-малки от единица, за всички стойности на етанол в течна фаза (оцетна киселина, маслена киселина, фурфурол) се концентрират в долната част на колоната и формират зона на трудно-летливите, крайни (опашни) примеси.
При необходимост, от зоните на ректификационната колона, в които са концентрирани първоточните и опашните примеси се извеждат съответно първоточна и опашна фракция.
Значителна част от примесите в дестилатите и в суровия спирт имат коефициенти на ректификация, които се влияят силно от концентрациите на етанол в течната смес подложена на ректификация и при измененията на етанола в различните зони на ректификационната колона могат да имат поведение на първоточни, междинни или опашни примеси.
При определена концентрация на етанол в течната фаза, летливостта на тези примеси е еднаква с летливостта на етиловия алкохол (KR= 1), те се натрупват в средната част на ректификационната колона и представляват междинни (средни) примеси. Под средната (междинна) зона на ректификационната колона, където концентрациите на етанол в течната фаза са по-ниски, междинните примеси имат коефициенти на ректификация по-големи от единица. В тази зона те повишават летливостта си, имат поведение на първоточни примеси и се придвижват към връхната част на колоната. Достигайки връхната зона, в която концентрациите на етанол в течната фаза са високи, коефициентите им на ректификация стават по-малки от единица и поведението им е на тежки, крайни (опашни) примеси.
Междинните примеси в производството на дестилати за високоалкохолни напитки са най-често желани за определена група напитки летливи примеси и от средната част на колоната не се извежда нежелана (междинна) фракция.
В технологията на дестилати за високоалкохолни напитки и ректифициран спирт междинни примеси са висшите алкохоли - и-пропанол, изобутанол, /i-бутанол и изоамилол, а от естерите - етиллактат, етилкапронат, етилкаприлат, етилкапринат и етиллауринат.
И двете групи летливи примеси, при ниски концентрации на етанол в течната фаза, в процеса на ректификация, имат коефициенти на ректификация по-големи от единица и се отнасят към първоточните примеси. За етиллактата тези концентрации са под 25 мас.%; за етилкаприната и етиллаурината - под 30 мас.%; за етилкаприлата под 40 мас.%; за активния изоамилол - под 15 мас.%; за n-пропанола и n-бутанола под 20 мас.%; за неактивния изоамилол под 25 мас.% и за изобутанола под 30 мас.%. Над посочените концентрации на етанол в течна фаза, в хода на ректификация съответните летливи компоненти имат коефициенти на ректификация по-малки от единица и се отнасят към опашните (крайните) примеси.
Метиловият алкохол при ниски концентрации на етанол в течната фаза е типичен краен примес {Kr <1), а при по-високи концентрации на етанол е междинен (среден) примес.

Първоточните примеси, притежаващи най-голяма летливост се концентрират първи във връхната част на колоната и се отделят в началото на ректификацията като естеро- алдехидна фракция. Обемът и кондициите на тази фракция зависят от значителен брой фактори, но нормално е от 3 до 5 % от обема на течната смес подложена на ректификация. След отделянето на първоточната фракция, започва извеждане на средната фракция, в която преминава средно от 75 до 80 % от етанола на течната смес,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 00:22 
Аватар

Имам един малко тъп въпрос. Какво става с всичките тези вредни вещества когато материалът няма да се дестилира а ще се оставя за вино. Остават ли във виното или се реазграждат при тихата ферментация. Не ми се смейте много. Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 08:16 

Местожителство: Варна
Ами сигурно са си там-във виното-няма как да се махнат, но са в по-малка концентрация!
Което ме кара да се замисля, дали виното в големи количества не е толкова опасно /според съдържанието на метилов спирт и други гадости/ колкото зле подготвена и сварена ракия?! :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 09:17 

Местожителство: Хасково
В момента чета това:
http://forum.gogobg.net/viewtopic.php?f=3&t=88

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 09:32 
Аватар

monkey написа:
Имам един малко тъп въпрос. Какво става с всичките тези вредни вещества когато материалът няма да се дестилира а ще се оставя за вино. Остават ли във виното или се реазграждат при тихата ферментация. Не ми се смейте много. Наздраве.

И мен като колегата ме вълнуваше подобен въпрос, ама ме беше срам да попитам. :roll:

ZMeyGorianin написа:
Ами сигурно са си там-във виното-няма как да се махнат, но са в по-малка концентрация!

Добре де, ама да кажем си го изпия сам (виното), било пък то и за дълъг период от време. Тези вредни неща, не се ли натрупват в организма? Или може би се проявяват само при дестилиране, а в "сурово" състояние липсват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 09:37 

Гроздовата мъст е доста бедна (в сравнение с плодовите) на пектин,който е един от основните фактори за формиране на различни концентрации на метанол...
Та ако едно вино се прави,спазвайки елементарните правила(най вече т.нар.майка да не се държи повече от 5-8 дена,а не както смятат за правилно по 2-3 месеца,гроздето да е здраво),концентрациите на метил са в границите на пренебрежимо малки количества...
По отношение на натрупване на метил в организма....ми не се натрупва,а и антидода за метила е ЕТИЛА...И ТАКА.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 09:54 

Отделете малко време и прочетете по-горната страница. Интересен човек-не пие ракия, пък какво хоби!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 10:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Чели сме я бай Драгане, и не само нея ... :)
Аз пък познавам много рибари дето не ядат риба - предпочитат пържоли :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 10:21 

ГОГО има регистрация и тук...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2012, 09:05 

Вчера и аз сложих цифров термометър и сварих част от останалата джибра,вино и кал от есента . Бе около 70 литра и прибавих 15-на литра патоки. Залепих датчика/термодвойка/ с маджун лепило на извивката на лулата до купола. Доколко е точен, не знам - не е калибриран, но ракията потече при показанието му на 89 градуса С и до 93 гр.С падна на 40 алкохолни градуса. Не допуснах по-голямо отклонение. Сварих общо 13 литра ракия 55 алк. градуса .След това я оставих да тече докато загасни огъня. Разбира се отново хвърлих около 1 литър първак.
Според мен за да се спазва една такава технология като Гого е необходим качествен термометър, калибриран за вашето атмосферно налягане и поставен на точното место. Иначе с нашите казани ще си я караме по народноу "горе долу"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 11:27 
Аватар

Много висока температура е 89*С за протичане,мери ли колко % е алк. при тази темп.? В същото време 93 е нормална за спиране, аз събибирам патоки до 96* С.
В моя случай говоря за колони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 12:30 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Точно там е разликата - показанието на термометър мерещ ректификат или газове в колона и такъв, мерещ газове в лулата на алембик са доста различни.
Причината е основно в концентрацията на спиртните пари - в колоната достига 93-95% при малък отлив, а в лулата на алембика - 50-60 при протичането и 20-30 в края при патоките. Така че - за колона ако говорим - протичането може да е и под 70 гр., основната фракция - 78-80, патоки - 80-90 - в зависимост от отлива. Да не говорим че ако затворим крана при ЛМ - термометърът пада до 80 и след това потича пак концентрат макар и за малко.
Т.е. температурата на кипене/кондензиране на водно-спиртна смес зависи силно от концентрацията на спирта в нея.
Затова и термометърът на лулата на един алембик може да показва различни стойности с различни материали - със силен материал ще тръгне на висик градус ракията, респективно термометърът ще показва по-малко при протичането, а при слаб материал обратно - ще протече на нисък алкохолен градус и на висок температурен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 21:03 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Защо да е висока 89 гр?На мен ми протича на обикновен аламбик обикновенно между 87.2 и 87.8..така че Бай Драган няма за какво да се притеснява...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 08:39 
Аватар

При мене аламбика протичаше с алк.65-70%, от джибре с нач.алк.съдърж. 12-13 % което със сигурност не е 89, а по-скоро около 81-82*С. Да кажем, че м-ла е слаб и протича с 40% тогава би трябвало да говорим за темп. около 85*С. Всичо това е в случай, че термометъра е на лулата и мери изхода на алкохолните пари, а не темп. на джибрето.
Сега видях, че бай Драган го е сложил от вънка, което със сигурност оказва влияние върху показанията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 15:55 

Тръгна над 65 %. Хвърлих едно канче и събрах останалото до 40%. След смесването бе около 55% алкохол.
И не се притеснявам от нищо. Грешката е, че меря температурата на медната лула в началото ,а не на парите. А температуата на медната лула е единтична с тази на течността в казана /предава се чрез топлообмен/. Ако бях пробил лулата и монтирал термодвойката на пътя на парите ,резултата щеше да е друг.
Чудно ми е друго. Защо в диапазон от 4 градуса С изтече всичко. И първак и основен дестилат. Нямаше ли ачеба нещо вредно?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София