Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 01:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 19:54 
Аватар

Преди два дена бях на гости на един приятел,беше варил ракия преди една седмица,и там казанджията му беше развил една теория че захарта е хубаво да се разтваря с шира и после да се добавя вода.Например 200л. бидон с 100кг.материал решаваме да сложим 10 кг захар точим шира разтваряме захарта и после добавяме 30-35л вода.И по този начин давало по голям рандеман.

Някой да е чувал за такова нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 20:28 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Да, така е.Захарта се озахарява допълнително от ширата, става по-сладка и пуска повече. :lachtot: Пълни глупости.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 21:30 

Местожителство: Варна
Идеята да се разрежда захар с шира според мене е добра в случаите, когато искаме да не разводняваме повече материала. Например имаме 100л. материал с 15% захарност. искаме да стане 22%. Смесваме 7кг. захар с 20л. шира и би трябвало да се получи. Ако обаче вместо шира сложим вода ще се повиши общото количество и захарноста няма да стане 22%.
Аз се чудя дали ако материала е достатъчно рядък не може да се подгрее на място в бидона. Слага се един бързовар и се загряв до 70-80*С, като се бърка от време на време. След това се слага необходимата захар направо в бидона и с бъркалката за теракол се разтваря. Като истине се засяват дрождите. Така се получава двоен ефект- изтрепват се дивите дрожди / без серниста киселина/ и гадюхите/ евентуални / в захарта, а и няма нужда от разводняване. Това е само теоретично и за ракиен материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 22:20 
Аватар

В книгите пише ,че ако загрееш ширата над 50 градоса и после има вкус на варено вино

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 22:43 

Местожителство: София
ZMeyGorianin написа:
. Така се получава двоен ефект- изтрепват се дивите дрожди / без серниста киселина/ и гадюхите/ евентуални / в захарта, а и няма нужда от разводняване. Това е само теоретично и за ракиен материал.

Сернистата на този етап не бива да притеснява никого,тъй като по време на ферментацията газовете които се отделят интензивно увличат серния диоксид,който е много летлив и праткически в обема не остава нищо напомнящо за сернистатата киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 20:53 
Аватар

Местожителство: Перник
plamm написа:
Аз понеже правя ракия не от грозде а от сушени плодове(стафиди, смокини, каисии...мммм много си ги харесвам) и като се учих от форума стигнах до извода че е хубаво освен захар за дрождите да има и подхранка(танин и др. подобни). Пробвал съм с В12 витамин ама ми нагарчаше и се отказах.Най много от тези неща имало в гроздето. На всяка джибра слагам поне по една две шепи стафиди предварително накиснати и пасирани. Мисля че не бъркам.
Та на въпроса "захар+вода+дрожди(даже и мая само)" ще стане ама ако има и малко стафидки 100% ще тръгне и то добре - изпробвано работи.
Преди година пробвах само зхар и дрожди ама в тях има явно и подхранка и стана точно както е описал човека - излезе чист спирт, не съм го правил повече защото гледам да си правя ракия не спирт :lachtot: -ето това е линка: http://www.ebay.ca/itm/Yeast-Distillers ... 2eb8eb03f6

.
Благодаря за изчерпателните отговори.Аз също не възнамерявам да правя спирт а малко житна за повишаване на КПД на джибрите от грозде или сливи на есен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 09:45 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Коя захар става не знам, но колко струва през годините вече знам :

Прикачени файлове:
zahar.jpg

Защо така скочи тая захар тая година ... а де ...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 10:19 

Местожителство: София
Зае....и-то само захарта да беше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 17:21 
Аватар

victoryvt написа:
Коя захар става не знам, но колко струва през годините вече знам
Защо така скочи тая захар тая година ... а де ...

защото някои са решили да си напълнят джобчетата от тая работа, аналогично и олиото преди скочо от веднъж, после уж имало картелни споразумения не знам си кво, ма олиото си остана с висока цена, ма за захарта никой нищо не казва.. :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 20:30 

има захар ,която не става! три пъти ми се случва,последно миналата година с кауфландска захар,прее..х мускат 500кг.преди това кайсии с пакетирана захар ,така че да не дойдете на моя.сега взимам само горноорях. и нямам ядове, а за калпавия майстор,вече не го казвам-щото има калпава захар, да не попадате на такава,дано!на човек като му мине през главата,само тогава може да повярва....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 20:38 
Аватар

дай инфо какво е станало, като си попадал на такава, един съфорумец писа че сложил на смокини и почнали да се желират..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 21:19 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Естествено, че може да се стигне и до желиране, нали захарта е виновна ;) Скоро писахме по въпроса :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 21:26 
Аватар

не съм попадал на такава, та затова питам хора, които са попадали, какви са симптомите така да се каже..
на едни може да се е желирала, на други препарирала, просто ми е интересно какво е станало с материала..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 21:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Захар + гореща вода = по-малко ядове и желета

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 21:04 
Аватар

Горна Оряховица от една година не произвеждат захар,може и по отдавна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София