Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Дек 2009, 17:33 
Аватар

Привет на всички спецове от този чудесен сайт!Скоро чух за една "технология",при която гроздето се мачка,ферментира в бидон и се оставя така,без да се отточва виното до пролетта.Тогава се вари ракията и се получавало с около 30% повече от това,ако се вари веднага след ферментацията.Ако някой знае нещо по въпроса-с радост ще го прочета.Предполагам,че на всички ще бъде интересно! :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2009, 20:17 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Ако се включи и големият адронен колайдер, може и 50% повече да се изкара :)
Извинявай, но... това е реалността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 11:27 

Ракията се вари бързо, да не вкисне материала. Колкото спирт се е получил при ферментацията, толкова!
Такива "методи" водят до ракия, която обикновено "убива птица в полет".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 11:40 

ако затвориш добре бидона(така няма да изветрее) и сулфитираш(няма да вкисне),няма проблем и пролетта да вариш(само содата преди варене е задължителна),аз винаги така правя-варя една част около февруари.Но няма начин да изкараш повече ракия отколкото ако вариш веднага.
До сега джибра не ми се е вкисвала(вино де).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 13:04 
Администратор
Аватар

Със сулфитирането все има шанс да докараш ракията с дъх на "Вонеща вода" :)

Ей какво четох за късното варене:

viewtopic.php?p=3275#p3275

SiteAdmin написа:
По повод незадоволителните резултати с турбо-дрождите и аз се поразчетох напоследък и някъде попаднах на следното - дъха на мая изчезва, а и ароматичността на дестилата се подобрява, ако пращината се остави да отлежи поне четири месеца след края на ферментацията. За да не се развали или да прихване зараза, задължително е да има над 16% алкохол (което не става без специални дрожди), да е херметично затворена с минимално количество въздух под капака и да стои на хладно.

Ако алкохолното съдържание е по-малко от 16%, пращината трябва да се свари най-много след месец-два, защото има опасност от поява на лош дъх. Ако е необходимо да отлежава при ниско алкохолно съдържание, може да се предпази от разваляне с добавка на два ензима:

Другият начин е да се долее ракия за преварка или спирт, за да стане общия алкохол над 16%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 16:22 

Админа никъде не споменава сулфитиране...
за това писах-задължително сода...
Не съм докарвал ракия с дъх на вонеща вода...или пък с дъх каквато и да е друга ВОДА)))
пробвай ......Да не говорим че съм го правил и без сулфитиране-достатъчно е да е студено!
Това е положението...студ и затворен съд и сулфитиране-нямаш никакви проблеми,да вариш и март ако ще!
а иначе ако се забрави содата ...веднъж споменах какво се получи-СЕРНИСТА КИСЕЛИНА))))
изпращам мостри))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 23:04 
Аватар

Местожителство: Varna
SiteAdmin написа:
Със сулфитирането все има шанс да докараш ракията с дъх на "Вонеща вода" :)

Това с сулфатицирането и омирисването на пращината е вярно. Тази година ми се случи и на мен и на баща ми. Цярът е претакане, а когато задържиш повече сероводорода в джибрата няма лек трябва да усетиш процеса навреме иначе сероводорода влизал в контакт с алкохола.
А от къде идва сярата, за да се получи серо водород в утаиката, от сулватицирането и ако гроздето е пухано със сяра против болести. Серо водорода се убразува в утаиката и в даден момент се отделя, за това виното след приключване на бурната ферментация се претака и се хвърля калта, когато се забавиш с изхвърлянето на калта то виното започва да намирисва на минерален извор. Според мен да сулфатицираш джибрата и да я вариш на пролет е твърде опасно, нали...

Последна промяна petiomalchev на 19 Дек 2009, 10:53, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2009, 09:57 

Преди да си направя казана варих само февруари, март...тогава няма никой на казаните.
Никога не ми е вкисвала джибра,в това число и сливова(и джанки и сини сливи).
Със сяра не знам кой трерира...
Айде да речем че,аз съм с късмета на новобранеца-самостоятелно правя ракия от 6год.,за сметка на това баща ми го прави откакто се помня-и то по този начин ФЕВРУАРИ))))
по отношение на сернистата киселина...:
ами има много методи за отстраняването на SO2 при производството на ракиени дестилати от джибри,винени утайки,ферм.пикети и виноматериали.Така нареченото десулфитиране.
ще изброя един два...
Калциев окис и винена киселина...
Методи на обработка с бикарбонати...
Методи на обработка на изходните материали
Методи на обработка готовите дестилати...
Методи на обработка на ракиени дестилати в парна фаза с десулфитиращо устройство захранвано с реагент 5% суспензия на калциев окис...(в промишленото производство на ракиени дестилати)
Май станаха повече примерите)))тАка че при една сериозна подготовка няма как да провалим ракията))),а ние обичаме да сме подговени!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Дек 2009, 18:33 

Преди няколко години поради обективни причини мисе налижи да изваря джибрите си на пролет - в края на месец май. Казанджията се опита да ме разубеди да не давам напразно пари за казан тъй като нощо нямало да излезе. Джибрите бяха херметически затворени в бидони. Сварих толкова ракия колкото и друг път съм варил. Ако през есента до момента на изваряването джибрите не успеят да ферментират напълно поради фактори забавящи ферментацията, то количеството ракия ще е по-малко. До пролетта джибрите ферментират напълно, стига да не се затворят херметически преждевременно. След ферментацията се затварят херметически, така че каквото има в тях на пролет да излезе на 100%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2010, 15:23 

Местожителство: Хасково
Миналият ден запалих "локомотива" . Почна се! Не бях варил джибрата от есента . С първия казан преварих 15 литра миналогодишна ракия / не ми харесваше/. Стана супер . В събота с втория казан ще преварям 25 л. останало вино , а третия не съм измислил какво ще го правя. Не ми се слага захар и да чакам. Ще събера ракии от приятели ,познати ,дето са ми носили , и в казана.
За любителите на джанката - и тази година дърветата са отрупани.
Сега прочетох и мненията отгоре. Та аз в повечето случаи варя джибрата на следващата година. През есента докато източиш виното, стане студено и ме домързява. Някъде писах ,че джибрата я поставям в пластмасов бидон , покривам с полиетилен и затискам с 5-6 см. пясък. Разбира се, че все пак трябва да се побърза. Сега закъснях, но джибрата беше бетон. Въпреки това прибавих и 3 пакетчета сода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2010, 22:25 

Местожителство: Асеновград
Ако си направил 300 л. вино а си изпил 200 и останалите 100 ги свариш на ракия май месец е разбираемо. Да си оставиш умишлено материала до март- април да не говорим за май е голяма глупост. Сам си създаваш проблем който да решаваш а и ракията ще е по-малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2010, 23:06 
Аватар

Местожителство: г. Русе
и аз да се изкажа ...
дали ще я вариш на есен или пролет, количеството няма да се промени , освен ако матриала не се вкисне или изветрее. Факт е че всички помии от чепките и люспите се разтваря прекрасно във виното и пиеш един букет от странни съединиения които навярно сутринта ще ти бият дуспата на мозъка :megagrin: :) затова ако вариш джибровка когато е топло по-добре превари, да ти е мирна главата.. Това е.. Със здраве и наздраве .. Това коеото шефският е споменал съм го чувал и аз. Вдигане на алкохоният градус, запечатваш и това е..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2010, 07:15 
Аватар

Забелязва се активизиране сред форума, време беше. Аз ще направя сефтето за тая година но другата седмица с една житна на тъста.
Поздрав - http://www.youtube.com/watch?v=m8uVSJL0nBc

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 16:20 

Местожителство: Хасково
Нямах намерение да пиша , но ще трябва да споделя. Тази година изварих джибрата от гроздето на 3 пъти . Преди 2 дни последното количество. А именно 50 кг джибра 20 л останало мътно вино и 5 -6 кг захар ферментираха при естествени условия. Не съм мерил захарен градус, т.к. материалът бе при баща ми. Взех го готов от там.След като плодът падна , вкарах я в казана ..... и потече паток 40 градуса. Не знам какво стана . Изпсувах и я оставих да си тече докато изгорят дървата. Не беше ми се случвало такова нещо. Само тази година съм варил 6 пъти ракия... И още не мога да си го изясня . Дали пък не беше от захарта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2010, 06:35 
Аватар

Местожителство: Varna
Джибрата на мой приятел е от октомви миналата година записа казан за след четири дни, вчера отидох да му пробвам джибрата защото каза че намирисвала на оцет, еми пробвах я хубав аромат и вкус на оцет. За да не ходи напразно на казана му предложих да пробваме първо на мини дистилатора какво ще излезе. Заложих 3,5л. хвърлих 30гр. първак отделих 700мл. на 52 ал/гр. като спрвх да отделам на 40 ал/гр. Макар че сложих една супена лъжица сода ракията леко намирисваше наоцет и вкуса има кисела жилка, явно като се вари трябва да се направи втора преварка преди която трябва да се сложи пак сода. Джибрата вмвесто захар имаше 20кг. мед, който беше разредил 1/4 с вода но захаромера показа 25% и добави още вода, явно от това не можа да вдигне алкохол и от стоенето е повкиснала макар че бидоните са затворени плътно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София