Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2010, 15:02 
Аватар

Я да се изкажа и аз с моя скромен 2 годишен опит..
Винаги до сега варя ракията на пролет.Направо не знам как става ем да обереш грозде края на ептември, ем да ферментира минимум 3 седмици .В софийско по това време е студено .
Никога не ми вкисвала джибрите ,вероятно защото в мазето се подържа и зиме и лете около 10-12 градуса. Този септември одрусах една джанка. Сложих и мая за хляб (уж за бързо започване на ферментацията) резултата беше като на

Бай Драган написа:
вкарах я в казана ..... и потече паток 40 градуса. Не знам какво стана . Изпсувах и я оставих да си тече докато изгорят дървата.

паток 30 и 7-8 градуса и сичко отиде на вятъра.За мен извода е че при температура около 15 градуса си е добре да се остави да ферментира цяла зима.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2010, 18:58 
Аватар

Местожителство: Varna
На джибрата трябва да се гледа като на жив организам оставиш ли я на "произвола на съдбата" не можеш да чакаш положителен резултат или ако има такъв ще е късмет. Все едно да засеш лозе и да чакаш реколта без нищо да правиш. На дрождите трябва да им се усигури подходяща среда за развитие:
1. начлна захарност зада я преобразуват в такова количество спирт което могат да понесът
2. температура при която да могат да работят ефективно.
3. подходяща киселинност
4. хранителни вещества.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София