Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 23:02 

От доста време следя форума, и стигнах до извода че ракия без да се ползва захар трудно се получава, особедно от начинаещи като мен.Някаде из форума бях чел че след като ферментират джибрите се изцвжда сока и се сварява на ракия,а към остатъка се пребавя захар и вода и още нещо да се засили ферменрацията от ново, другия начин май беше след като се свари ракията в казана се сипва захар и маиче и мая.Искам да попитам знаещите как точно се постига повторната ферментация или каква е рецепта та?Прерових форума и немога да открия къде съм го чел. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 05:53 
Аватар

Местожителство: Varna
Ето тук Alambik разказва за този метод viewtopic.php?f=8&t=55&p=781#p781
Хрумна ми идея за подобряване на този метод, да се спести слагането на мая:
Преди варенето гроздовата джибра се прецежда, в казана се слага само течност, а оцедените шлюпки се запазват.
След приключване на варенето докато казана е горещ, се добавя 20кг. захар на 100л. винаса. Високата температура и киселините във винасата ше спомогнат за пълното разпадане на захарозата на фруктоза и глюкоза.
След като изтине материала 25-28гр. се добавят и оцедената джибра. В нея ще има все още живи дрижди, от който ше са останали само културните и те ще предизвикат повторната ферментация. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 08:19 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Не зная защо spout се интересува сега за повторна ферментация.Ако е да научи как става няма лошо даже е добре но ако мисли да прави нещо не е сега момента.
Това което Alambik и Petiomalchev казват по въпроса е вярно но това е за есента .След ферментацията изцеждаш течността (в случая младо вино) и изваряваш, отваряш казана и докато е топло разтваряш захарта,като падне температурата на 30 градуса заливаш джибрата,разбъркваш и добавяш мая.
Ако сега си изварил,то ситуацията е друга.Ниски температури ,в джибрите няма живи дрожди,ще се сблъскаш с проблемите на ilu6a да се мъчиш да подгряваш.
По добре поясни какъв е интереса ти и съветите да са конкретни за ситуацията.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 09:52 

cavxan написа:
в джибрите няма живи дрожди

Мисля , че дрожди има ( неизтребими са), но поради ниските температури не работят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 13:33 

Благодаря на всички за отговорите!
Просто сега се уча и си правя казан но още не е готов на пълно но сам заложил джибри и като се затопли ще ги варя.Питам защото така ще ми е по лесно да постигна нещо от колкото да експериментирам със зърно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 13:41 
Аватар

Мисля че Cavxan има в предвид изварени джибри /минала през казана/, защото в ферментиралата джибра има дрожди, за това в предното си мнение предлагам когато разтвора от винаса и захар изтине тогава да се смеси с джибрата, за да не се ползва мая. А за всеки случай може да се сложат сухи винени дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 17:12 
Аватар

Щеме накарате да пробвам дали след виното има дрожди.Винената кал (утайка) съдържа дрожди но мисля че са мъртви.Алкохола е като "Кронос" или по точно "Зевс" детето което убива баща си.Над 11 об.% алкохол дрождите умират,е от вас научих че има културни щамове който издържат до 17-18%.
Трябва да проверя тъй като имам скътан материал от мускат (то си е вино) който чака добри дни :megagrin: .Кризата взе че ме споходи и разходите за казан и други са изрязани от бюжета.Остана тенжерата под налягане но не искам с нея много е малка и не може правилно да се отсече първака,пък и два дни има да се въртя около нея.
Поздрави на всички и наздраве!!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 21:59 
Аватар

Cavxan във връзка с дрождите ше разкажа за една легенда, казва че е легенда защото разказвам деиствителен случай от трета ръка. Тъста ми разказва за един негов приятел който живее във Варна, ама е родом от другаде че там правели виното като отделят чепките от гроздето смилат зърната и слагат гроздовата каша в бурето там превира и го пият така като свърши виното изхвърлят джибрата. Че този въпросен приятел на дядото всяка есен взимал от родното си място по едно буре, товарел го на колата и във Варна, но бурето бързо свършвало. Сиромах човек жив дявол, гогато свършело виното наливал захарен сироп в бурето и след две седмици пак пиел вино. И така няколко пъти. :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2010, 03:52 
Аватар

Легендата потърдена! Твърдението на Petiomalchev се оказа вярно:
Цитат:
Cavxan във връзка с дрождите ше разкажа за една легенда, казва че е легенда защото разказвам деиствителен случай от трета ръка. Тъста ми разказва за един негов приятел който живее във Варна, ама е родом от другаде че там правели виното като отделят чепките от гроздето смилат зърната и слагат гроздовата каша в бурето там превира и го пият така като свърши виното изхвърлят джибрата. Че този въпросен приятел на дядото всяка есен взимал от родното си място по едно буре, товарел го на колата и във Варна, но бурето бързо свършвало. Сиромах човек жив дявол, гогато свършело виното наливал захарен сироп в бурето и след две седмици пак пиел вино. И така няколко пъти. :saufen:

И така от есента съм скътал няколко бутилки от минерална вода (11L) с материал от мускат за мускатова ракия.Така се получи че есента трябваще да освободя съда за следваща ферментация и виното не бе избистрено.В част от бутилките се получи слой от обемна утайка.Отделих виното от утайката чрез отдекантиране като източих бистрата част с маркуче.Обединих утайката и реших да пробвам твърдението на Petiomalchev.Натравих захарен сироп от 1 кг захар и 4л вода докарах го на температура добавих няколко счукани витамина В1 .
След седмица всичко изглеждаше като боза с цвят на кална вода но поради това че печката не бе палена видими следи от ферментация не забелязах.Изнесох го на слънце и като затопли започна да отделя въглероден двуокис.С това доказах твърдението че дрождите са неунищожими и че не съм бил прав. Явно само дивите дрожди умират и то от сернистата киселина а културните щамове си траят на дъното на бъчвата :).
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2010, 17:27 

Вярно е това за дрождите, че не умират. Есента след бурната бурната ферминтация, след като източих виното почнах да го зареждам с миналогодишните компоти и ферментацията тръгна отново преди да съм успял да го допълня. По принцип всяка година второто вино го правя на ракия и инкога не съм му слагал мая(дрожди) и до сега не съм имал провал при варенето на ракията :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София