Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007, 13:34 

Приятели,

Регистрирах се в този чудесен форум по не една причина.
Конкретно имам един въпрос. Тази година за първи път ще участвам активно във варенето на ракията. До сега само съм употребявал "Татковия" първк:). Той ме помоли да взема Сакъз/Мастикс за да го използваме пир варенето , обаче нито знае колко да взема нито как да го ползваме.
1. Моля, ако някой знае за начина на използване на тази естесвена дъвка , да ми пише!

Благодаря предварително:)
НАЗДРАВЕ!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2007, 22:36 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Здравей и добре дошъл!

Никога не съм използвал сакъз, знам само, че го употребяват в узото и турската анасонлийка "ракъ" и че тук-там има табиетлии, които го слагат в ракията.

Заради твоето питане се поинтересувах по въпроса, но ударих на камък - като че ли употребата на сакъза е най-дълбоко пазената тайна :) Явно има тънкости в пропорцията, особено ако се използва и анасон. Това ми възбуди любопитството, а и тъй като този сайт е създаден за споделяне на опита, а не за криенето на "тайни" рецепти, ще поразпитам специално.

Междувременно ако баща ти реши да разкаже за своя опит, ще се радвам да го споделиш с нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 09:39 

Мерси много за отговора! И аз ще се поразровя повечко и нета. Това което знам е, че облагородява ракията и я прави много пивка. Освен това медицинската дъвка се продава най-много в Пловдив, и то сега, когато е сезона на "печенето" на ракийчицата.
При новини ще пиша пак!

До скоро, и НАЗДРАВЕ!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 19:49 
Аватар

Местожителство: Разград
Тате,(нямам му голямо доверие,щото като правеше ракия или вино ,и като го питаш,защо прави дадено нещо по този начин,викаше:Щото дядо ти правеше така) слагаше дъвка в казана при изваряването на ракията.Тогава дъвката му я носеха изселници от Турция,и съвсем не беше в големи количества,да речем една шепа.Какъв е бил ефекта-не знам.Тогава не ми даваха да опитам даже.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 19:56 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Егати "облагородяването" ! Мирише на бонбони! Който знае да прави ракия не прикрива грешките си с есенции!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 20:05 
Аватар

Местожителство: Разград
msergiev написа:
Егати "облагородяването" ! Мирише на бонбони! Който знае да прави ракия не прикрива грешките си с есенции!

Медицинската дъвка(сакъз),не е Хуба-Буба,въобще не мирише на нищо,и най-вероятно омекотява ракията,без да я ароматизира.За това даже някои използват дъвково масло,вместо дъвка.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 21:22 
Администратор
Аватар

msergiev написа:

Сакъз, мастика или медицинска дъвка не се прави в бонбонената фабрика и няма нищо общо с обикновената дъвка. Дъвката, която си виждал в магазините се прави от гума арабика, която се произвежда от смолата на сенегалската акация. Сакъзът пък се произвежда от смолата на мастиковия храст. Най-добрият се внася гръцкия остров Хиос и започва да омеква още при 40°C. Той е светло-жълт на цвят, докато индийският е по-тъмен. Използва се за лечение на язва, в сладкарството, в перукерството за лепене на бради и др.

Мастиката, която пием, носи името си именно от тази смола (Mastiha), макар че в купешката мастика едва ли има и грам от нея. В доброто гръцко узо обаче е задължителна. Пазарната цена трябва да е около 150лв. за килограм. Може да се закупи от аптеките, където вероятно ще е и по-скъпа.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Ное 2007, 12:27 
Администратор
Аватар

@Jordanov: Вероятно рецептата за мастика ще може да ти помогне донякъде.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2007, 09:15 
Модератор
Аватар

Вие не разбрахте ли , че ви говоря точно за медицинската дъвка ?! Как можете да пиете такова нещо ?! Отврат !!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2007, 14:51 
Администратор
Аватар

Хм, за вкус и цвят се не спори, но реших да набера собствен опит. Отидох до аптеката и купих няколко сашета от това:

Изображение

Експериментът бе направен с 47% гроздова ракия на около месец, отлежавала с дъбови трески, но все още сравнително остра. Дегустацията се проведе импровизирано на етажната площадка защото включих семейството и съседите - всекиму по чашка със слаб разтвор (1 g/l), по-силен (10 g/l) и без дъвка. Аз не участвах в гласуването, защото заради настинка временно нямам вкус и обоняние. Крайния резултат: с изключение на дъщеря ми, която се намръщи и на трите чаши, вариантът с дъвка бе предпочитан. Общото впечатление е, че ракията става по-мека и се гаси остротата, но с увеличаването на количеството на дъвката, става блудкава, загубва характера си и както каза msergiev - действително дава "бонбонено" усещане, парене и нагарча при отзвучаването. Явно има пропорция, която не бива да се превишава. Когато вкусът и обонянието ми се възвърнат, ще направя дегустация, за да установя оптималната концентрация.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2007, 18:58 
Модератор
Аватар

SiteAdmin написа:
Хм, за вкус и цвят се не спори, но реших да набера собствен опит. Отидох до аптеката и купих няколко сашета от това:

Изображение

Експериментът бе направен с 47% гроздова ракия на около месец, отлежавала с дъбови трески, но все още сравнително остра. Дегустацията се проведе импровизирано на етажната площадка защото включих семейството и съседите - всекиму по чашка със слаб разтвор (1 g/l), по-силен (10 g/l) и без дъвка. Аз не участвах в гласуването, защото заради настинка временно нямам вкус и обоняние. Крайния резултат: с изключение на дъщеря ми, която се намръщи и на трите чаши, вариантът с дъвка бе предпочитан. Общото впечатление е, че ракията става по-мека и се гаси остротата, но с увеличаването на количеството на дъвката, става блудкава, загубва характера си и както каза msergiev - действително дава "бонбонено" усещане, парене и нагарча при отзвучаването. Явно има пропорция, която не бива да се превишава. Когато вкусът и обонянието ми се възвърнат, ще направя дегустация, за да установя оптималната концентрация.

В такъв случай се извинявам на всички, които може да съм засегнал с крайното си мнение! Явно съм попадал на ракии с медицинска дъвка, приготвени на принципа: "Колкото повече, толкова по-добре!" Явно това не е така и дозата има значение. Както са казали още отдавна: "Всичко прекалено вреди!"

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 08:55 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Цитат:
"Колкото повече, толкова по-добре!" Явно това не е така и дозата има значение. Както са казали още отдавна: "Всичко прекалено вреди!"

Вкуса и отношението към ароматите е нещо много лично и според мен по тоя въпрос не трябва да се спори.
За тия,който желаят да си ароматизират ракията с медицинска дъвка (сакъз),ще споделя малко личен опит.
Сакъзът не се разтваря във вода,разтваря се в чист медицински спирт и се капва в ракията по малко до достигане на желания аромат.Дългото свещенодействие около казаните обаче ме е научило друго.Най-добър резултат се постига когато сакъзът се загъне в парче марля или тензух и се сложи така,че когато дестилата тече да минава през него,като през филтър.Тогава ракията си разтваря колкото е необходимо и се ароматизира точно колкото трчбва.Аромата трябва да е само леко загатнат,прекали ли се става неприятен.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 09:05 
Модератор
Аватар

spas написа:
Цитат:
"Колкото повече, толкова по-добре!" Явно това не е така и дозата има значение. Както са казали още отдавна: "Всичко прекалено вреди!"

Вкуса и отношението към ароматите е нещо много лично и според мен по тоя въпрос не трябва да се спори.
За тия,който желаят да си ароматизират ракията с медицинска дъвка (сакъз),ще споделя малко личен опит.
Сакъзът не се разтваря във вода,разтваря се в чист медицински спирт и се капва в ракията по малко до достигане на желания аромат.Дългото свещенодействие около казаните обаче ме е научило друго.Най-добър резултат се постига когато сакъзът се загъне в парче марля или тензух и се сложи така,че когато дестилата тече да минава през него,като през филтър.Тогава ракията си разтваря колкото е необходимо и се ароматизира точно колкото трчбва.Аромата трябва да е само леко загатнат,прекали ли се става неприятен.
Изображение

Спасе, не съм виждал "умна" ракия, която да си разтваря колкото е необходимо! Който иска да контролира вкуса, трябва да работи с конкретни дози! Ще взема и аз да добавя 1 g/l , за да видя дали ще ми мирише на бонбони или не!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 11:02 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
По принцип не съм човек,който се заяжда,още по малко със човек написал 4 поста в тема,която не му е ясна
Цитат:
Вие не разбрахте ли , че ви говоря точно за медицинската дъвка ?! Как можете да пиете такова нещо ?! Отврат !!!

Има въпрос,имам опит,споделям го.Не е задължително за никой да се възползва от чужд опит,може спокойно да се сдобие с личен такъв.
По въпроса с умната ракия.Ако прочетеш поста,вместо да се заяждаш.може и да разбереш за какво иде реч.
Успешни проби с по 1гр. на литър!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2008, 13:51 
Администратор
Аватар

По празниците се занимавах с дегустация на няколко марки турска ракъ. Сакъз се усещаше във всички, но количеството му не е повече, отколкото да създаде леко усещане при плъзване на езика по небцето. Очаквах друго, но само в един случай питието имаше подчертано "ориенталски" вкус, останалите правеха впечатление на доста добре приготвена мастика.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София