Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2008, 14:53 

Местожителство: V.Tarnovo
Дъвката мастикс се употребява в изобразителното изкуство.Може да се намери в аптеките и магазините за художници

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 00:28 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Реших и аз да взема мнение в този спор. За "Мастикс", мастикос или т.н. трябва да споделя, че разликата е огромна! От аптеката е основно от Резене, тази от анасон липсва, а за анатол(анетот) да не говорим! Последният се произвежда по химичен път чрез синтез, производители са Русия и САЩ. Гърчолята и в Турция явно ползват анасон в определени количества, колко и как незнам, въпрос на вкус и проби! За дъвката, съм пробвал лично, изтървах малко повече и се вгорчи. Проба и проба в малки обеми докато ви хареса. Спас е прав, ракията си взема от дъвката, но пак е с доза, по-голяма от тази за обработка на ракията. Тези води, които нагазвате са дълбоки и неизучени, става въпрос за коефициенти на ректификация на съединенения при определена концентрация на етанол в парите и материала. Затова се прсви по стари, незнайни рецепти на дядовци, а и не е толкова употребявано питие, че Доц. и Проф. да се заемат, но това е пътя. Варите ракия от материал с определен градус, добавяте на малки поции това което ви интересува, докарвате на вкус и със следващата партида материал варите всичко с малко по-висока добавка! Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Май 2009, 19:01 
Аватар

Местожителство: из форумите
spas написа:
Цитат:
"Колкото повече, толкова по-добре!" Явно това не е така и дозата има значение. Както са казали още отдавна: "Всичко прекалено вреди!"

Вкуса и отношението към ароматите е нещо много лично и според мен по тоя въпрос не трябва да се спори.
За тия,който желаят да си ароматизират ракията с медицинска дъвка (сакъз),ще споделя малко личен опит.
Сакъзът не се разтваря във вода,разтваря се в чист медицински спирт и се капва в ракията по малко до достигане на желания аромат.Дългото свещенодействие около казаните обаче ме е научило друго.Най-добър резултат се постига когато сакъзът се загъне в парче марля или тензух и се сложи така,че когато дестилата тече да минава през него,като през филтър.Тогава ракията си разтваря колкото е необходимо и се ароматизира точно колкото трябва.Аромата трябва да е само леко загатнат,прекали ли се става неприятен.
Изображение

Точно така Спасе , правилна ти е рецептата.
Преди 15-20 години и повече , когато бащата и тъста вариха ракии , точно така постъпвахме.Е разбира се материала беше от Свиленград . Та, лозята се беряха по късно... нямаше масови кражби все още .
На едно четалче се слага тензух. На него се слага медицинската дъвка и върху него тече ракията. Колкото трябва , тя си го взема от дъвката.Ракията става много пивка и мека.Черпил съм с такава ракия моряци , пътували по света и разбира се като невидели са си купували и пиели уиски.
Като пийнат викат , а бе ние сме били много прости дето сме пили това уиски, я виж каква била нашенската ракия, хубава, влиза мазноооо....
Ееее , имаше и прекалили , ама няма лошо Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2010, 23:18 
Аватар

Местожителство: Varna
Пробвах няколко различни ракии съа сакъз, най-добрите попадения наистина са когато аромата е съвсем леко доловим, а най-лошата комбинация е когато се сложи дъвка на сливова ракия защото се осещат два аромата, макар че ракията пак омеква. Според мен дъвката си отива с гроздовата ракия тогава ароматите се сливат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2010, 00:07 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте,
отдавна не съм слагал дъвка на ракията, но по рано преди 15-20 г. дъвката се слагаше както казва колегата Спас. :2thumbs: Който иска нека да опита. Няма лошо да се прилага "челният" опит доказан през времето. :buch:
И нека не забравяме хубавата ракия става от хубав материал!
Ха наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2010, 15:02 

Местожителство: София
Лично за мен,когато ракията се прави от качествено грозде...с тази дъффффка или сакъз се осмърдява!!!Може би използването на този приьом е подходящ когато ,джибрите не са качествени...
Тази добавка в ракията(така популярна в Пловдивския регион)прави така че ароматите на гроздето остават на заден план,което за мен е неприемливо...въпреки че ако се спази някакво съотношение,е приятна за пиене.Имам близък приятел който я прави така че.,..мииии не мога да си кривя душата- приятна е ,и ми харесва!!!
Но съм опитвал ракии с дъфка ,които и в джибрите преди преваряване НЯМА да сложа-такава воня се носи от нея!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 09:29 

Местожителство: Чирпан
Ще ви споделя моя опит(потомствен ракиджия,след дядо Марчо и вуйчо Пенчо аз поех щафетата-------вуйчо е жив и здрав ).Аз правя следното-казана ми побира 120кг/л материал,в парче плътен плат слагам 5 гр. мастикс,стягам здраво с капрон и преди да сложа капака на казана прекарвам единия край на капрона през отвота и затискам с лулата.Ние в Чирпанско си градираме ракията на 50%,а отделяме патока на около 40,но патока може и да е на по-висок градус(като се появи мазно петно на повърхнастта-това омирисва ракията на казан).Купувам си дъбов чипс,слагам в тензух-4-5 гр/л държа го в ракията поне 10 дена,на 40 ден я мятам с мезе,салата или каквото душа сака,става една.......ела ме сляз че не моа да се кача на леглото.А НАЗДРАВЕ ПРИЯТЕЛИ!!!!!!!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 21:10 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Експериментирах тази година. Варих сливова ракия. За преварка имах 30 л материал. Купих от аптеката медицинска дъвка - Мастикас. Пакетирана е в разфасовки(сашета) от 10 гр. В тензух отделих около 2 гр и прикрепих оформеното топче под чучура, от който изтича дестилата. Резултатът бе мек, леко сладникъв вкус и повдигнат сливов аромат. Petiomalchev е прав, към аромата на плода се добави (макар и загатното) още един. Не мога да го определя, но не е в никакъв случай анасонов, анатолов и т.н. Не съжалявам за експеримента, ракията ми харесва. Предстои ми да варя гоздова от миналогодишен и таз годишен материал. Ще опитам и с гроздовата. Дори и да сгреша, няма да си призная, сам ще си изпия всичко... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 07:45 

На 250 литра 22 градусава гроздова от мерло ,слагам 20 грама дъвка директно в казана . Усеща се много лек и приятен аромат.Може да има по добър ефект ако се сложи в лулата,или се полипи с мед по капака. И който като мен не обича мастика да не се заблуждава от името мастикс,няма нищо общо с анасона.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София