Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 13:03 
Аватар

Здравейте,

Първо искам да поздравя Admin-a за хубавия сайт и за полезните савети и препоръки, които намирам в него. Второ имам няколко въпроса за направа на ракия от джибре /и дали въобще да опитвам/.
И така. Баща ми /не пие, за разлика от мен/ и като прави вино и ракия не влага много старание. Като прави виното оставя чепките на гроздето в бурето, не ги отделя. Изпито, неизпито по това време горе-долу отваря бурето и вари джибрето на ракия. Ако е по сухо му добавя вода. Да не говорим, че много пъти по това време виното /ако е останало/ е вкиснало. Преварява джибрето задължително. И така получената ракия има неприятен мирис и трапчив вкус. Оставя я към 50 градуса.
Въпросът ми е, дали има смисъл да се вари това джибре след като не се получава хубава ракия от него. Или може би се добава нещо? Който може да помогне
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 13:53 
Аватар

Местожителство: София
По този въпрос има много изписано във форума. Чети :buch:
Основно правило за мен е ОТ ХУБАВ МАТЕРИАЛ СЕ ПОЛУЧАВА ХУБАВА РАКИЯ :pros

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 14:04 

aerts написа:
И така. Баща ми /не пие, за разлика от мен/ и като прави вино и ракия не влага много старание

Като прави виното оставя чепките на гроздето в бурето, не ги отделя.

Ако е по сухо му добавя вода

Да не говорим, че много пъти по това време виното /ако е останало/ е вкиснало. Преварява джибрето задължително. И така получената ракия има неприятен мирис и трапчив вкус. Оставя я към 50 градуса.
Въпросът ми е, дали има смисъл да се вари това джибре след като не се получава хубава ракия от него. Или може би се добава нещо? Който може да помогне
Благодаря

При това положение му изземваш функциите, като дойде времето за правенето на вино :lachtot:
Препоръчително е 90% от чупките се вадят и след бурната ферментация се отделят и шлюпките и за тихата ферментация се оставя само виното.
Аз лично, колкото вино съм източил толкова захарен сироп слагам (1 към 4 захар, вода) и чакам да ферментира отново и тогава варя.
Преди варенето се слага 2-3 пакетчета сода за хляб на 100л материал или 5-6 лопати дървесна пепел. Ако си получил вече кисела ракия, я слагаш да я превариш с пресни джибри и пак повтаряш продцедурата с содата за хляб. УСПЕХ!!!

Последна промяна simeonov_74 на 01 Мар 2010, 14:10, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 14:08 
Аватар

Значи тънкостта е в това да се добави допълнително захар и вода и да се остави да ферментира, а не да се вари веднага. Благодаря много. Ще опитам като се прибера. Дано да стане, че иначе не се пие

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 14:12 

Местожителство: София
за да ферментира трябва да е на по топло...
ако вече виното се е вкиснало и намирисва на оцетец...за мен лично няма смисъл от изваряване...ще получиш нещо което не е приятно за пиене ,а за примесите да не говорим...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 22:39 
Аватар

Местожителство: Varna
aerts мисля че най-добре ще е за някой празник на бащяти да му подариш книга за правене на вино и ракия в домашни условия, но избери такава да е около 100 страници, напълно достатъчни са и иняма да се отекчи. Защото мисля ако вземеш да му даваш акъл ще се скарате, а така нека той да стигне сам до някой изводи. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2010, 14:57 
Аватар

petiomalchev, вече му подарих "64 рецепти за производство на ракия". Благодаря за съвета :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София