Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Джибри убиец
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2010, 22:45 

Момчета, помагайте.

Едно джибри го почнах октомвмри миналата година и се пресече по средата на ферментацията му още тогава.

Тая му правих какнво ли не, но не ще да почне наново да ферментира.

Има към 10-11 остатъчна захар и действията досега спрямо него са следните :
1. Още миналата година баща ми го грея в казана. Според мен проблема му още тогава беше, че беше покрито с железнен капак и ръждата падаща вътре направи нещо.
2. Тази година започнах с дрожди, но поради недотам внимателно четене, не сложих първия път достатъчно количество и нещата не станаха. Заедно с тях бях сложил и активатор на ферментация.
3. Втория път направих всичко по учебник - 60 грама дрожди на 100 кг. мъст и нещата пак не станаха. Докато бърках сместта се кефех на множенето на дрождите, но как сложих от мъстта така нещата слегнаха и си .....
4. Баща ми, реши, че ако сложи сушени ябълки със захар да ферментират и при най-бурната ферментация ги хакне при мъстта нещата ще потръгнат - ДА МА НЕ.
Днеска ми каза, че нещата са пак на аут.

Помагайте и казвайте какво да правя. Ако трябва ще плащам и за химически анализи, ма 100 кила мъст не ми се фърлят.

ДАВАЙТЕ ИДЕИ :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Джибри убиец
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2010, 07:31 
Аватар

Местожителство: Varna
За правилната ферментация на джибрите първо оказва влияние началната захарност коята трябва да е 20% +-2. Когато захарноста е голяма 27-28% в началото на ферментацията тя има консервиращо действие /подтиска размножаването/, а вече в хода на ферментацията се получава алкохол който като достигне 14% консервира дрождите. При нисък процент на захарност на джибрата има опасност от вкисване на джибрата. За това трябва да си спомниш колко е била захарноста на гроздето и колко захар сте сложили. Влияние върху ферментацията оказва и киселинноста на джибрата, гроздовите дрожди обичат киселичкото но при голяма киселинност спират развитието си, слабата киселинност също пречи на ферментацията.

В предвид горното ти предлагам да на правиш три опита, за целта ще ти трябват 3 бутилки от минерална вода 10л., термометър, захаромер, едно пакетче винени дрожди, 1 пакетче лимонтозу и хлебна сода.
Активирай сухите дрожди по оказания начин за възбуждане на спряла ферментация.
Опит1. Смесваш 5л. джибра и 2л. вода. мериш захарноста, загряваш сместа до 30гр. слагаш 1/3 от активираните дрожди.
Опит2. Загряваш 7л.джибра до 30гр. разтваряш в нея едно 1 пакетче лимонтозу, добавяш 1/3 от активираните дрожди.
Опит3. Загряваш 7л.джибра до 30гр. слагаш в нея 2 супени лъжици сода за хляб, добавяш 1/3 от активираните дрожди.
Дръж пробите на топло за по бърз резултат, но да не са на слънце.

Целта на опитите е да разбереш в коя от пробите ферментацията ще тръгне най добре и най-бързо ще падне захарноста. Мери захарноста сутрин и вечер. Мисля че за около 3 дни ще намериш правилният вариянт, как да действаш с останалата част от джибрата. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2010, 08:16 

МЕРСИ много - още довечера ще задействам опитите - останаха ми 40 грама дрожди.

Захарността не е била висока. Веднъж не ми стана виното от тая работа и оттогава си знам урока. Но може и да е била на границата - 25-26. Честно казано нямам спомен.

Когато правих пращината я разделих - тази в големия бидон не стана, другата в бидонче 30-40 литра стана. Там беше и по-гъст материала. След като сварихме само виното от малкото бидонче, гъстото го върнах в големия бидон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2010, 18:40 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Джибри на 7 месеца? :shock:
Единственото, което мога да препоръчам е да ги засилиш в канала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2010, 19:31 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Мисля че си сложил първоначално много захар,ферментацията е прекъснала тъй като алкохолното съдържание се е увеличило до там че да я спре.
Мисля че с първият опит както ти ги е изброил Петю ще се получи.
Наслука и наздраве! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2010, 21:18 

Аз написа:
Джибри на 7 месеца? :shock:
Единственото, което мога да препоръчам е да ги засилиш в канала.

Спрахе фондовете баце и като гледам в близките 4-5 години се налага да си го пием.

Ако и да сам на 10 км от центаро на градо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2010, 20:03 

petiomalchev написа:
...

Опит1. Смесваш 5л. джибра и 2л. вода. мериш захарноста, загряваш сместа до 30гр. слагаш 1/3 от активираните дрожди.

Да се добавя ли захар под определена захарност ?

Пробите са готови - само това не ми е ясно !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 08:48 
Аватар

За Опит1 целта е да се разреди материала, ако е била висока първоначалната захарност да се компенсира. Не се добавя захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 09:17 

Още снощи задействах опита.

Содата я сложих на затопления литър "вино" :datz: и направих мазало в кухнята. Жена ми издържа геройски и помагаше в операцията по почистването

Бутилките ги държа на 25 градуса топло. Надявам се да си проличи бързо кое е читавото.

Да поръчвам ли пак дрожди или да действам с 30 грама останали ми и мая за хляб ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 10:03 
Аватар

Мисля че когато тръгне фермрнтацията в пробите и остатъка дрожди който имаш, след определяне на правилният начин на деиствие като коригираш джибрата и върнеш пробите в нея и сложиш дрождите няма да тисе налага да взимаш други.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 21:09 

От трите проби само тая със содата е "дигнала капата".

Навсякъде обаче като хакна запалката гасне - отдавам го на малкото свободен кислород в бутилките (въздух около 2-3 литра в бутилка). Как да разбер апо друг начин кое е започнало, освен "капата" или да се доверя на инстинкта си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 21:25 
Аватар

При започване на бурна ферментация се чува шуптене като от газирана напитка голкото по силно се чува толкова по бурна е ферментацията, за това може да се съди и по количеството балончета който излизат на повърхноста. Друг показател това е температурата на пробата която е с най-висока температура ферментацията се е развила найу-добре Утре сутринта измери захарноста в трите проби първата която е с добавена вода началната и захарност би трябвало да е около 7% а на останалите 10% както писа. Просто трябва да се прецени на коя проба е спаднала захарноста с най-голям процент.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 22:05 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Ако положението с фондовете е толкова зле, пробвай идеята на Петьо, но идеята е, че всичко трябва да се прави с мисъл. След като разредиш джибрито мери захарността. След като сложиш дрождите пак мери захарността, за да знаеш дали се случва нещо. То това Петьо го е написал вече.

Я кажи какъв вкус има джибрето

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2010, 22:08 

Киселее и сладни едновременно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2010, 07:26 

Може ли да кажеш какъв е този активатор на ферментацията? Ако помниш името му, мога да проверя какъв е състава му а това е определящо за времето на влагане. Друга причина (за съжаление доста често срещана на последък) може да бъде препарата с който е пръскано гроздето - има не малко случаи в които се използва дори формалинов разтвор. Това е пълна идиотщина но е факт. На първо четене виж какъв е ферментатора и пиши кога точно си го сложил.
Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София