Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ферментация
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2010, 18:45 
Аватар

Местожителство: Добрич
Здравейте нов съм и искам да попитам за колко време превира материала за ракия от черници

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ферментация
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2010, 21:25 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
trixogster написа:
Здравейте нов съм и искам да попитам за колко време превира материала за ракия от черници

Здравей , колега !
Зада се даде приблизително точен отговор на този въпрос трябва да се знае :
1 с каква захарност е приготвената пращина
2 при каква температура ще се извършва ферментацията
3 какви са дрождите , които ще извършват ферментацията
има и други критерии , които също влияят на скоростта на ферментация - ти какво знаеш за гореспоменатите ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2010, 07:30 
Аватар

20-22 захарност температура около 20градуса във мазето а материала е от черници бели само това и триабва ли да сложа лимонтозо и захарта не съм я разтварял със топла вода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2010, 19:06 
Модератор
Аватар

trixogster написа:
20-22 захарност температура около 20градуса във мазето а материала е от черници бели само това и триабва ли да сложа лимонтозо и захарта не съм я разтварял със топла вода

Захарността е висока , а темепературата е по-ниска от оптималната... Не е важно дали си разтворил захарта с топла вода - важно е да си сигурен че е напълно разтворена ! Не съм правил ракия от черници , но мисля че трябва да се добави лимонтозу - ползвай индикаторна хария и ако пехато е по-високо от 4 го коригирай с лимонтозу ! Но намали захарността на около 18% !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2010, 19:56 
Аватар

Местожителство: Varna
trixogster написа:

Щом казваш 20-22 захарност си мисля че не си мерил захарноста с захаромер. Температурата в помещението color=#FF0000]около 20градуса[/color] значи не си я мерил с термометър. Има и един много важен фактор за определяне скороста на ферментацията температура на материала за добир старт на ферментацията трябва когато сложиш дрожди или мая да е 30-32 гр. Моят съвет е да си купиш захаромер и термометър с който се мери температурата на водата за къпане на бебета, тези термометри плуват. Захарта може да се разтвори и с студена вода. Ферментацията ще протече и без лимонтозу, лимонтозуто е задължително при правенето на материал от гроздови джибри и се сложи захар за увеличаването количеството на материала. Мая или дрожди сложи ли или разчиташ на дрождите от черницата.
Като пример за бързина на ферментация ше ти дам материал който правихме с един приятел:
30кг. ечемик, 30кг. захар, 120л. вода, 500гр. мая за хляб.
Преди да сложим маята в материала я активирахме, като в 3л. вода с температура 37гр. разтворихме 200гр. захар и след това размихме маята след половин час закваската беше готова, шуптеше бурно и имаше 2 пръста пяна.
Разтворихме 30 кг захар в 40л. гореща вода от бойлера след това добавихме предварително измитият ечемик, до 120л вода добавяхме топла и студена така че да можем да нагласим температурата на материала на 30гр. след това добавихме активираната мая. Температурата в мазето, където ферментираше пращината по време на ферментацията варираше 19-21гр. Сутрин и вечер материала се бърка на осмият ден захаромера показа 0% но все още протичаше тиха ферментация. Поради наличието на алкохол в материала захаромера не показва точно може би остават около 3-4% захарност. Температурата на материала след втория ден се останови на 20гр. На 16 ден го сварихме излезе 1л. първак на 60ал/гр.,8л. на 56ал/гр., 9л. на 47ал/гр. и 18л. парцуца /ама изцедихме казана до край защото ще правим втора преварка/
На ечемика му направихме второ зареждане със захар 30кг. вода 120л. и мая 300гр. Преди да отделим от ечемика матреиала от първото зареждане два дена бидоноте не се бъркаха и течноста се отдели леко без да се мъти дъното зада си останат дрождите в ечемика. При второт зареждане също бяха спазени температурите при зареждането в помещението температурата остана 19-21гр. На четвъртият ден от залагането захаромера показа 0%, явно дрождите доидоха в повечко. При вторият опит не мерихме температурата на материала /макар че щеше да е полезно за науката/ :prost:

Последна промяна petiomalchev на 05 Юли 2010, 22:43, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2010, 20:29 
Модератор
Аватар

Петьо , плодовете по принцип съдържат в себе си киселини - ябълчна , лимонена ... Но черницата ?! Черницата май не съдържа достатъчно плодови киселини - поне като я опитам на вкус ми се струва така ! Бих могъл утре да проверя, но не ми се занимава - в крайна сметка ние ПОМАГАМЕ със съветите си , но наготово не даваме ! Индикаторна хартия за измерване на пехато заедно с цветната скала за сравнение си намирам от химическите лаборатории на средните училища ! И то само защото няма откъде да си я купя !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2010, 22:41 
Аватар

Ами черницата е плод и ше съдържа някаква киселинност макар и не доловима на вкус.
Значи аз мисля, че ако плодъ има някъква киселинност и ферментираме със собствените му дрожди при добавяне на допълнително захар трябва да усигорим горе долу съшата киселинност на матеръала както при напълно озрелия плод за да могат дрождите да се чувстват добре, но когато се провежда ферментация с мая за хляб няма нужда от добавяне на лимонтозу. При първите ми опъти с гроздови джибри като добавих лимонтозу останах мнохо доволен и си помислих че това важи за всички видиве джибри, но когато ферментирах ечемик, захар и вода се оказа че лимонтозуто пречи т.е. намалява скороста на ферментацията.
Ами съвсем хипотетично мога да предложа едно пакетче лимонтозу 10гр. на 4-5кг.захар, за черничева джибра. Ако не помогне няма да навреди. На гроздето слагам от 5 до 10 гр. на килограм захар, в зависимост от това какво е съотношението на гроздовата джибра към захарта. Колкото повече е захарта в един бидон толкова повече лимонтозу добавям. Когато добавям захар само за корекция на захарноста на материала не добавям лимонтозу.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2010, 18:35 
Аватар

Здравейте колеги утре съм на казана и ще ви кажа какво излезе от черниците в крайна сметка превряха за 12 дена без да разтварям захарта със топла вода ДО утре :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2010, 11:22 

Пасирането на плодовете например -кайсия ,праскова и др. ускорява ли ферментацията
и за предпочитане ли е да се прави ?
п.п.Захарноста е докарах около 19-20.Нужно ли е да се слага лимонена киселина,за кайсия и праскова става въпрос?
Благодаря ви!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2010, 13:54 
Аватар

Jebeto киселинноста на джибрата трябва да е Ph 3,5-5,5 за да я определиш ти трябва индикаторна хартия.
Щом си докарал захарноста на 19-20% на всеки 10л. добавена вода сложи едно пакетче от 10гр. лимонтозу, защото останалото количество плодов сок има необходимата киселинност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2010, 09:05 
Аватар

Намерих един сайт с препоръки за ферментацията http://www.yobrew.co.uk/stuck.php който благодарение на wufan може да се прочете на български тук: http://dox.bg/files/dw?a=ce72c5d6ed

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София