Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 18:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2010, 09:26 
Аватар

Привет на всички,въпросът ми е към отбора на знаещите-заложих стотина килограма карловски сливи с 40 кг захар,разтворена в 160 л вода/студена,поради технически причини,липсваше топла-мисля,че не е от значение това?/.Времето при нас е много топло сега/регион Пловдив/-около 28-30 градуса.Сливите и добавената към тях разтворена във вода захар,разбих с миксер/собствено производство/,получи се "страхотен нектар".Ще продължа с "джуркането" още 2 дни-ще станат общо 3-та въроса ми:как да замеря захарността на тая пращина?захаромера ми е комбиниран със спиртомер от м-н за 1 лев.Благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2010, 11:02 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Като цяло не можеш да очакваш пълна точност от такъв захаромер (битов), като цяло в домашни условия можеш да приемеш че е 0 след като захаромерът потъне изцяло в максимално рядка течност и след това е нужно и ти да сръбнеш малко от мат'риала и ако не откриваш сладки нодки значи е време да стягш дървата, мезето, бирата и да вариш сливовицата.
Един съвет, бъркай по минимум 3 пъти на ден материалът с бъркалка . Целта на разтварянето ан захарта в топла вода е напълното и разтваряне а и топлината активизира дрождите. Като цяло няма нищо фатално че си разтворил захарт ав студена вода, но бъркай усилено :2thumbs: Ще стане страшна сливовица ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2010, 14:34 
Аватар

Местожителство: Varna
Относно бъркането то се прилага за вкарване кислород в материала, което води до по-бързо размножаване на дрождите, при започване на бурната ферментация необходимоста от разбъркване отпада защото в този момент количеството на дрождите е достигнало своят необходим максимум при по нататъчното вкарване на кислород в материала продължава размножаването на дрождите при което захарта се използва за размноцаване а не за получаване на алкохол. Друг минус при продължаване на разбъркването след започване на бурната ферментация е че при разбъркването се изпарява повече алкохол.
При натрупване на голямо количество дрожди в материала се получават и повече мъртви дрожди които при разлагането си отделят гадориики които оказват влияние върху вкуса и аромата на ракията. Също и живите дрожди при варенето отдават аромат на ракията. Това може да се избегне като след приключване на тихата ферментация и материала се избистри да се вари без утайка.
Единствената необходимост заради която трябва да продължи разбъркването е наличието на шапка при това положение ако не се разбърква голямото количество кислород което се събира в нея /поради порестата и структура/, могат да се развият оцетни бактерии и др. На 4-5 ден от започване на бурната ферментажия костилките и ципите са напилно отделени, материала може да се прецеди и след това да се остави да доферментира без да се бърка при затворен капак на бидона /не херметически зада може да излиза СО2/.
При първите дни от започване на ферментацията след разбъркването е полезно материала да се претака, защото така се вкарва по голямо количество кислород. СО2 е по тежък от въздуха така той остава в празнината на съдъ в който е джибрата, когато бъркаме не можем да го изгоним напълно, за това загребваме с една кофа преливаме в втора и втората връщаме в бидона. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2010, 17:19 
Аватар

Благодаря на отзовалите се съфорумци,утре не,но вдруги ден ще пресипя пращината в друг съд,отделяйки костилки,ципи и спирам с джуркането-не искам да отлита спирт?Дано уцеля точния момент за варене?Всеки ден,между осмия и дванайстия, ще меря,ще ближа-ще пиша!Още един път-Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2010, 08:48 
Аватар

Купи си от ловнорибарските магазини мрежа за рачило. Миналата година така прецедих сливите и гроздето. Слагаш я на отвора на бидона, да висне като торба и я защипваш с обръча наливаш течноста когато се съберът шлюпки и костилки ги изцеждаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2010, 08:01 
Аватар

Местожителство: г. Русе
:? че аз си бъркам материал по 3 пъти на ден докато шапката не намалее усезаемо, тогава минавам на режим, когато се сетя. Като обера джанките ще пробвам технологията с преливането ама ми се струва много "мътна и кървава" :megagrin: и навярно ще продължа по мързеливият начин. :thumbs1:
Петьо, благодарско за лекциона относно дрождите :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2010, 10:50 
Аватар

Цапаница е наисъина, особено при цеденето но пък не си играеш предварително да отделяш костилките. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 10:31 
Аватар

petiomalchev написа:
Относно бъркането то се прилага за вкарване кислород в материала, което води до по-бързо размножаване на дрождите, при започване на бурната ферментация необходимоста от разбъркване отпада защото в този момент количеството на дрождите е достигнало своят необходим максимум при по нататъчното вкарване на кислород в материала продължава размножаването на дрождите при което захарта се използва за размноцаване а не за получаване на алкохол.

Единствената необходимост заради която трябва да продължи разбъркването е наличието на шапка при това положение ако не се разбърква голямото количество кислород което се събира в нея /поради порестата и структура/, могат да се развият оцетни бактерии и др.

Трябва ли да продължавам с бъркането на джибрите (т.е. получаващата се шапка), след като вече протича бурната ферментация или не? Вече 2 седмици "ври" усилено. Бъркам по 2 пъти на ден. Мислех да затисна с дървена скара и камък, но за сега нямам такива.

П.П. Нов съм в форума и тъй като не намерих подходяща тема, задавам въпроса си тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 22:37 

Местожителство: Търговище
А има ли зависиост между захарност и температура на течността? Т.е ако при 35градуса у 21 %захарност при 20 градуса ще падне ли захарността?
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 22:56 
Аватар

един съвет от мен за захаромера, точно поради тая зависимост с температурата не можеш да бъдеш сигурен дали е точен. Мерил съм и в началото като сложа материала и после и има разлика в процентите. Мериш на другия ден или когато почне да ферментира стабилно, при мен е захаромер и виномер, та ако показва по нисък процент разбиваш захар с топла вода и процента ще се вдигне. Температура или не но съм забелязал че с течение на ферментацията захаромера е верен.

Интересно е когато е на нулата и ми се е случвало да ферментира още седмица, както беше с гроздето, по тоя начин си мисля че пращината получава по-голям градус отколкото е скалата на виномера

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 23:28 

Местожителство: Търговище
Зададох въпроса защото като налях сладкия разтвор на 21 % захарност и температура 30 градуса след 1 час меря-17-18 та затова питам. Но температурата на течността стана примерно 15-16 градуса.Да добавя ли още захар?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 23:36 
Аватар

точно и при мен същите разлики се получават, можеш да добавиш захар, виж правя ги винаги 1:3 захар-вода, захаромера го слагам само да видя дали ще ги докара до нулата. Но миналата година имах един случай с джанки в един бидон и 20 кг захар, тръгна да ферментира от 24 някъде, и си стигна до 0, ракията тръгна на 74 градуса
Прави я 1:3 това ми е съвета, ако показва по-малко захарност не винаги означава че материала е слаб, ако имаш място в съда сложи още някой кг захар

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 17:59 
Аватар

За много години. :)
Имам джибри ( от 100 кг бяло грозде + 20 кг захар + 60 л вода) заложени на 15.10.2011. Днес измерих захарността с захаромер и показва 5% (градуса?). Джибрите са притиснати с кръстачка и камък, стоят на балкона (разбирай студено). Когато опитам на вкус от повърхността почти не се усеща да сладни. Когато пусна от канелката се усеща много слаба нотка захарност.
Дали са готови за варене? Да ги преточа ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 18:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом усещаш сладост, значи не са готови напълно. Само , че няма и да станат скоро щом са навън. Можеш ако искаш да вариш, ако си на принципа квото и колкото пусне. а Може и да пробваш някакси да ги постоплиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 23:39 
Аватар

hellreiser написа:
Може и да пробваш някакси да ги постоплиш.

Дай някаква идея как.
Нямам нито стари одеяла, нито нищо за прикриване. :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София