Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2010, 06:12 
Аватар

Местожителство: Varna
Писа че изкара 20л с 54%, 10л с 48%, най-добре я омеси всичката в някой бидон, ако я държиш в бутилки от минерална вода пълни ги до скоса зада има по голяма повърхност на изпарение и контакт с въздуха, хубаво е от време на време та разбъркваш ракията или да разклащаш шишетата. Като стой отворена ракията след два месеца изчезва дъхъ на казан и омеква, но и да я държиш отворена докато свърши няма да збъркаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 06:02 

Привет! За да не отварям нова тема ще спомена моят грижа тук... Преди три седмици, а може вече и месец да има, затворих едно бидонче с първите узрели джанки. С две думи - 15 кг захар, захарност докарана на 18 % и малко мая на др. Йоткер. След няколко дни отделих костилките и си ферментираше нормално около две седмици. И от тогава като се крепна тази захарност на 8% - няма падане!!!! Ферментацията доста намаля, но не е спряла напълно - шушне си полека. Добавях два пъти мая ивсе тая. :? Дали спокойно мога да обвиня захарта, че е фалшива и изобщо как бих могъл да го знам за напред... Какво ще кажете, мога ли да накарам чудото да преври някак или да затварям очите и да варя така, че да освобождавам бидона за ябълките... :roll: ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 07:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Едва ли е фалшива захарта :) По-скоро маята която си сложил не си е и помисляла че ще прави ракия вместо хляб. Киселинността също предполагам че не е подходяща за тях. Това че все още върви някаква ферментация е горе-долу добре, но си мисля че и тя ще спре скоро. Следиш ли промяната на захарността, сега колко е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 09:53 

Местожителство: София
С какво мериш тази захарност?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 12:26 

Ами меря захарността с обикновен български захаромер от железарията, който въпреки ниската си цена досега ми е вършил отлична работа смятам... Захарността и снощи беше 8% !!! А бях писал, че два пъти добавях още мая.. предпоследният път бяха винени дрожди.... А и какъв да им е проблемът на хлебните дрожди - та досега все те са ми правили материала за ракия!!!?? За киселинността не знам - не съм слагал изобщо лиминтозо, защото смятам, че джанките са достатъчно кисели. Дори като зацикли ферментацията ми миришеше на кисело повечеко отколкото ми харесва и сложих пакет сода. Може и глупост да съм направил, ама се дянах в чудо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 13:40 

Местожителство: София
а как я мериш-прецеждаш ли джибрата до чиста течност?
Питам защото тези захаромери са малко меко казано неточни...възможно да е доста повече захарноста,както и обратното....И аз смятах че вършат работа ,докато не си купих рефрактометър..
Проблема на маята е ,че не е за тази цел-тя действително може да ти изферментира материала, но не и до тези алкохолни градуси ,които могат винените.
И ако захарноста е била висока,то те ще проведат ферментацията до около 11алк.гр. в най-добрия случай и ще спрат(защото при повече не могат да се развиват)...а захар за разграждане може да е останала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 16:41 

Абсолютно бистра течност вадя от бидона и тогава пускам захаромера. И, както писах, единият от пътите, в които добавях мая беше точно винени дрожди... А като не повлияха и те, тогава бухнах хлебна мая на кубчета..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 17:04 
Аватар

Какво са били тези винени дрожди, знаеш ли нещо повече за тях. Различните щамове си искат и различни условия, включително и хлебните. Това никак не е за пренебрегване. А измервал ли си температурата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 17:39 

Мама му стара...!! Дядовците и бащите ни толкова ли са се вталясвали!? Мятат захар и вода 3/1 и само бъркат.... и пак вареха ракия!! Температурата на материала не съм мерил, а на помещението мисля, че е около 24-25 гр.(последно толкова я видях) Дрождите не знам кой щам са, не са ми под ръка, а в гаража... Просто винени дрожди, купени от селскостопанска аптека....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 18:18 
Аватар

Няма какво да се ядосваш, станалото-станало :) Аз поне познавам няколко човека които спазват някои правила и провал не са имали досега. Обратното си е чист късмет, ако имаш - ракията си става екстра, ако не ... А за захарта 3:1 бъди по внимателен, измервай преди това колко е била захарността и тогава слагай допълнително ако е необходимо. 3:1 в чист разтвор са си 33%. Прекалено високата захарност си е мъка за дрождите. Така вместо висок рандеман се получава нещо като нищо. Всеки си знае ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 18:33 

Flanker написа:
Няма какво да се ядосваш, станалото-станало :) Аз поне познавам няколко човека които спазват някои правила и провал не са имали досега. Обратното си е чист късмет, ако имаш - ракията си става екстра, ако не ... А за захарта 3:1 бъди по внимателен, измервай преди това колко е била захарността и тогава слагай допълнително ако е необходимо. 3:1 в чист разтвор са си 33%. Прекалено високата захарност си е мъка за дрождите. Така вместо висок рандеман се получава нещо като нищо. Всеки си знае ;)

Имам го предвид. Доста съм изчел в този форум и продължавам. Не случайно писах за въпросния материал, че е затворен на 18гр, но имах малко плодове и съблюдавах да не стане много сладко. Признавам обаче, че в други два бидона заложих пак 3/1 без да меря захарността, но там джанките са доста повече и не са твърде узрели, но като нападаха от вятъра почти всички от дървото..... Та не съм мерил, защото мисля, че ще се компенсира наситения разтвор от киселите джанки :P . Ами станалото станало, но ми се иска да открия причината, за да не става и др. път....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2010, 06:27 

Голям смях!! Тази сутрин след замерването захарността беше паднала с има-няма 1/2 %!!! Но реших да измеря другите два бидона, които са на десетина дни и......... единият имаше около 5%, а в пробата от другия захаромерът направо се удари в дъното, но после малко се надигна. Явно идните дни ще влиза в казана, но малко ме е яд, че нямах съдове да махна костилките и май има малко дъх. Но и за това е виновен онзи материал, който зацикли, защото разчитах на неговия бидон. Въпреки, че в началото го оставих на 18% дали ще сбъркам много ако му добавя вода, в случай, че наистина по някаква причина дрождите са се затормозили със захар? Какво рискувам ако направя така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2010, 06:36 
Аватар

galoff споменаваш че си купил дрожди от агро аптека и аз купих такива за джанките, и се опитах да ги активирам ами работата не стана след един час накиснати в захарен сироп не тръгнаха да шуптят образу ва се пяня от разклащането. Дрождите ми бяха от zavinoto.com жълто пакетче с кафеви надписи, дрождите са пакетирани сигорно миналата година или по късно и вече сигурно са аут. Когато се опитваш да възбудиш на ново ферментация с хлебна мая трябва първо да я активираш след това да я приспособиш към материала.
Активиранео на хлебната мая за 500гр. 3л. вода с температура 35гр. растваряш 200гр. захар и размиваш маята, след половин час тряжва да се пени и шупти.
Адаптиране на закваската към материала се прави като в една кофа 10л към закваската се добави на 2-3 пъти материал през половин един час докато се напълни кофата и после се изсипва в цялото количество материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2010, 07:02 

Моите дрожди са в едно шишенце... Уффф, ще се помъча да не забравя да погледна. Аз по принцип активирам маята - без да имам точна мярка разреждам с хладка вода и малко захар, докато почне да шупти и да се пени. А за адаптирането - нямам нищо против да експериментирам, но се опасявам от толкова добавяне на мая, че каквото и да изкарам после като ракия, ще има дъх. Сякаш много ще му стане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2010, 08:51 
Аватар

Не няма смисъл вече да се добавя мая щом си сложил, казвам как се дества по принцип. Шом си сложил сода и не е тръгнала ферментацията добави по 15-20л. на бидон вода с температура около 30гр. измери захарноста, ако след една седмица не потъне захаромера вари.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София